OT. Rädd för att komma tillbaka till jobbet!
Jag har varit tjänstledig i ett år för att testa att bo med min pojkvän. Det blev inte riktigt som vi tänkt oss och nu kanske jag blir av med jobbet här också. Inga problem, jag har ju mitt gamla jobb
kvar...
...men det jobbet har förändrats så att nästan bara de bitar som jag var dålig på finns kvar. Jag är rädd att jag inte kommer att kunna göra ett bra jobb. Jag är också rädd för vad mina kollegor tycker om att jag kommer tillbaka. De har varit så säkra på att jag kommer att stanna här uppe. De trivs också med min vikarie, som ju blir arbetslös när jag kommer tillbaka. De tycker säkert bättre om henne än om mig. Tänk om jag blir mobbad när jag kommer tillbaka för att jag gjort henne arbetslös?
Jag har pratat med några kollegor på telefon då och då. Några skulle bli glada om jag kom tillbaka, men mina närmsta kollegor låter inte alls glada när jag ringer.
Någon som varit med om något liknande eller som har tips?
Jag har tänkt söka andra jobb, men det kan ju ta tid. Under tiden måste jag ju kunna försörja mig!