Inlägg från: passionsblomman |Visa alla inlägg
  • passionsblomman

    Hur mycket betalar ni för era blommor?

    Mycket rimligt, och du har stavat rätt också!!


    laris skrev 2008-11-18 21:11:49 följande:
    Vad betalar ni för allt det här: Brubukett, coursage (stavas?), ev tärn och bestman blommor? Vi kommer att betala ca 1600:- för allt. Är det rimligt?
  • passionsblomman

    Också helt rimligt, kallor drar iväg i pris, liksom Orkidéer och Pioner tillexempel.

    Mia Sollentuna skrev 2008-11-19 09:26:21 följande:


    Tyckte att hon sa att min bukett skulle kosta runt 2000:- (kallor och grönt). Corsagen vet jag inte var den kostar....
  • passionsblomman

    mellan 125 och 175 kr, är vad jag tycker de flesta verkar ta. Det är en del pillande med Coursage, så de tar en del tid. Sedan beror det ju på vilen blomma såklart.

    Ros= lägre pris än en Orkidé eller Kalla

  • passionsblomman

    Det får det väl heta, men i blomvärlden jobbar vi huvudsakligen med latinska namn på blommorna, som är vedertagna världen över (tack herr Linné för det) Coursage är från franskan och betydde ursprungligen "det man bär nära hjärtat" och det stavas som du ser det skrivet här ovan.

    Som florist får du alltså lära dig att binda Coursage, ingen talar om "knapphålsblommor"

    Den ska förövrigt inte stoppas ner i knapphålet (en anledning så god som någon att inte kalla den knapphålsblomma) utan fästes med nålen som hör till på kavajslaget.


    Besservvisser skrev 2008-11-24 19:39:57 följande:
    Det svenska ordet är faktiskt inte corsag (eller coursage/coursadge/corsadj eller någon annan kreativ stavning), UTAN det heter knapphålsblomma.
  • passionsblomman

    Nejlikor är kanon! Vackra, prisvärda, hållbara och användbara i massor av sammanhang.


    Bumlis skrev 2008-11-24 19:51:48 följande:
    En av de finaste buketterna jag sett var en stavbukett gjord på vita och limefärgade nejlikor, bunden med grått sidenband. Frågade min florist vad en sådan skulle hamna på och hon sade 700:-. Inte alls illa, tycker jag.Fast nu blir det m2b som får välja buketten och överraska mig, så vi får väl se vad det blir.
  • passionsblomman

    Nej, det vet alla definitivt inte! De brukar hamna både här och där och man måste oftast visa hur den ska fästas(liksom förövrigt hur buketten ska bäras)

    Just att det inte är latin berättade jag i inlägget ovan, liksom var företeelsen kommer ifrån och vad det ordet betyder ursprungligen.

    Det har importerats hit precis som modet med brudbuketter. Det har väl helt enkelt aldrig blivit vedertaget med det missvisande ordet "knapphålsblomma" , särskilt inte på Floristutbildningarna. Jag anser att det är bättre att behålla det ursprungliga "Coursage" och kunskapen att den INTE ska vara i knapphålet, än att kalla den "Knapphålsblomma" och sedan förklara att den inte hör till nämnda knapphål.

    Vi har förövrigt en mängd ord i vårt språk som aldrig varit hederligt Svenska. Vi borde kanske börja klä våra barn i hederliga "Överallt" nu i vintertid, istället för pretto-Engelska "Overaller"


    Besservvisser skrev 2008-11-24 20:11:49 följande:
    Alla vet ju att det stoppas inte i knapphålet, men namnet corsage (coursage/corsadge etc) är inte precis latinskt, så varför inte använda ett hederligt svenskt namn för blomman då?
  • passionsblomman

    Ja, det förekommer uppenbart både "Coursage" och "Corsage"
    som stavning.
    Googlar man det blir översättningen till Svenska "Bröstblomma" och det stämmer ju bättre med den betydelse det har här och ursprungsordet.

    Boutonière torde garanterat också vara Franska, för "knapp" verkar det, (eng "button"är ju samma ord...) Franska är ju dessutom är ett av de latinska språken så det kommer säkert därifrån från allra första början.

    Var folk vuxit upp varierar väl, men om man hör ordet Knapphålsblomma är det nog lätt att utifrån det dra slutsatsen att den ska placeras i sagda hål...

    Nu blev det verkligen OT så det står härliga till.

  • passionsblomman

    Naturligtvis och med självklarhet vet du det.


    Besservvisser skrev 2008-11-24 22:13:31 följande:
    Tack, men det vet jag redan.
  • passionsblomman

    Nä, det var en överraskning för mig också... fast jag kom igång lite där...he he Sorry att jag bredde ut mig i tråden


    Yavannakémentari skrev 2008-11-25 21:21:15 följande:
    Att brudöverlämning är ett hett ämne på bt visste jag men att coursage var såhär spännande att debattera, vem visste det?
Svar på tråden Hur mycket betalar ni för era blommor?