• Pizan

    Hur mycket sköt föräldrarna till med?

    Vi betalar hela bröllopet själv. Min far gjorde klart redan för många år sedan att han sponsrar hus/lägenhetsköp och levnadskostnader under studier men inte bröllop, och så mkt som han har sponsrat med hittills i mitt liv så skulle jag aldrig ha mage att be om något mer. Dessutom är vi ju bägge vuxna med egna inkomster, barn, och hus.

    Däremot så kommer de indirekt sponsra. Jag kommer att ha min mammas vigselring, min mammas brudklänning, och min svärmor kommer att göra brudbuketten samt alla blomsterdekorationer.

  • Pizan
    JustMeAndMyLove skrev 2008-12-16 20:11:14 följande:
    Va härligt att ha mammas brudklänning och ring :)lönska vi hade nått sånt i vår familj. Asså jag tänker på saker som kan gå i arv som man sen kanske kan ge vidare till sin dotter/son :)
    Ja, den är dessutom jättefin, i råsiden och i Jackie Kennedy-stil.

    Bröllopsringen är också jättefin. Jag har även fått ärva en ring som är min farmors mormors bröllopsring, men den är i 24 karat och väldigt mjuk så den vågar jag inte använda så ofta.
Svar på tråden Hur mycket sköt föräldrarna till med?