• Pumpkin

    inget dubbelnamn blir G?

    Sedan ett antal år tillbaka går det inte att nybilda dubbelnamn. Det innebär alltså att man inte kan ha "-" mellan två namn av "efternamnstyp". Däremot blir det faktiskt inte så stor skillnad, för även om man tar ett som mellannamn och ett som efternnamn så räknas båda praktiskt sett som efternamn överallt förutom hos Skattemyndigheten. I passet och på körkortet står båda som efternamn, all post kommer adresserad med båda efternamnen osv.


    Sen säger vissa att det finns ett kryphål, men det vet jag ingenting om.


    Alla älskar Skellefteå AIK
  • Pumpkin
    tempest skrev 2009-01-02 11:28:45 följande:
    Okej men båda efternamnen kommer då stå i pass och så? var för sig? Blir de då det efternamnet man vill ha sist som står som efternamn?(Jag vill ha båda efternamnen då det är min pappas samt min mammas barndoms efternamn, medans m2b struntar om han tar mitt eller båda) Är de någon av er som har erfarenhet utav detta?
    Jag har två "efternamn". Dvs ett mellannamn och ett efternamn. Båda står var för sig på efternamnsraden på pass och körkort och det som står sist är alltså det riktiga efternamnet.
    Alla älskar Skellefteå AIK
Svar på tråden inget dubbelnamn blir G?