Mer fortsättning! Bröllop Umeå 2009!
Och eran lilla tjej var ju jättesöt oxå!
Och eran lilla tjej var ju jättesöt oxå!
Madame Mim; Om jag inte kommer ihåg helt fel så skulle ni gifta er på svedjans kapell precis som vi? Som jag förstår så är du i Sthlm just nu, så undrar du över något om lokalen som ska kollas eller så så hör av dig till mig, jag kommer nog att fara ut dit och reka (igen...) om ett tag!
Inga problem, bara glad att kunna hjälpa till!! Vi ska också ha festen på lägergården. Vet att det finns en del porslin och liknande där, men är osäker på just karaffer o.dyl. Jag hör av mig när jag kollat upp det!
Madam Mim skrev 2009-03-13 14:49:56 följande:
Alla ni som boka fotograf: vad betalar ni? Någon som ska ha fotograf med hela dagen?
Jag har en bekant som kommer att fota under hela dagen till oss, som har arbetat som fotograf i en studio tidigare. Jag är dock osäker på hur mycket vi ska betala. Har ännu inte fått något svar på hur mycket personen i fråga vill ha betalt när jag frågat, antagligen svårt att säga ett pris när man känner varandra. Så har ni några uppslag för hur mycket jag ska erbjuda tar jag tacksamt emot dessa!
Tackar Vill nu, Umeå090815 och butterfly0725, känns som att jag har en ide utifrån vad ni skriver om vad jag ska föreslå för summa till vår fotograf!
I helgen fick vi ett smakprov från cateringfirman av maten vi tänkt oss till bröllopet. Smakade jättebra, så nu har vi bockat av det från saker att bestämma! :) Hur går det för er andra, vad har ni kvar nu?
Vi ska använda oss av "Annas fest och mat". Bra och mycket mat till ett bra pris. Hon har gjort ett bra intryck på oss. Vi vill att maten ska vara en överraskning, så jag skriver inte här vad vi ska äta, men det blir en kötträtt till huvudrätt kan jag ju säga.
Låter härligt att åka upp till Hemavan, ibland kan det behövas en paus i planeringen oxå, så man inte hinner bli less! Låter ju ändå som att ni har de flesta "större" sakerna klara redan, så ni kan nog lugnt ta några dagar ledigt!
Vi har ungefär samma saker kvar, håller just nu på att välja ringar, jag har 3 olika jag väljer mellan. Svårt, eftersom det är ett val man ska leva med resten av livet (förhoppningsvis).
Vill nu; kul att ni var nöjda, det bådar gott för vår dag med Annas catering. Men det jag sett än så länge känns hur bra som helst, hon har varit jättebra på att ge förslag och tips om saker man egentligen inte tänker ligger på cateringens lott. Hon känns mer som en bröllopsplanerare! :)
Och SommarNoll9, jag förstår vad du menar med att hon inte är snabb att svara på mailen!! Men det verkar ju vara på G i alla fall. Som Vill Nu sa, det är verkligen en serviceinriktad firma hon driver!
Ja, det är sant, tänkte inte på det! Men utan att beställa det får man ju ändå lite gratis koordination! Låter hur gulligt som helst att hon fixade med er lokal och allt, att komma in lite tidigare och duka kan nog göra ganska stor skillnad med tanke på hur mycket annat man ska göra den dagen!
Vill nu skrev 2009-03-24 07:41:40 följande:
Hmm... koordinering menar jag...eller hjälp helt enkelt!
Hej Dessiboll och kul med en till att prata med här! Ser att vi har samma datum att arbeta mot, vi ska också gifta oss den 18:e juli! Var ska ert bröllop hållas?