ROM!
Jag kom hem igår från Rom. Vi var där i tre dagar och igår när vi kom hem pratade vi om vad vi skulle gjort annorlunda. Det vi kände var att vi skulle ha läst på ytterligare om Rom och sevärdheterna så att man kunde historien bakom. Det finns visserligen audiomobiler men det hade inte behövts om man hade läst på mer eller tagit med sig en mer utförlig resebok.
Det finns ju hur mycket som helst att se och det är lätt att ta sig överallt så man glömmer gärna bort de timmarna man kan spendera i Villa Borghese eller i någon annan park där man bara sitter och myser. Dagarna gick så fort så att sådant hann vi knappt med.
Iaf, vi tyckte att Vatikanen var överskattad, även om kupolen i Peterskyrkan var häftig att gå upp i. Sixtinska kapellet var stängt i förrgår när vi var där eftersom det var söndag. Det hade dock varit väldigt spännande att se! Men det beror såklart vad man tycker om att titta på.
Vi gillade Foro Romano jättemycket, där kan man gå runt många, många timmar och bara njuta! Villa Borghese var helt underbar och jag tyckte jättemycket om Fontana di Trevi!
Det är någonting med Rom som är så otroligt romantiskt! Ett tips på restaurang är en som ligger precis framför Pantheon. Det var otroligt vackert på kvällen och vi satt ute med värmelampor runt oss. Bra mat, trevlig personal och gatumusikanter som spelade på torget som förhöjde stämningen ytterligare.