• Thea

    Hur gjorde ni TJEJER när ni Frågade?

    vi var förlovade men så fort man pratade om ev bröllop slingrade han sig och tala inte om va han ville. 
    tillslut fick jag nog och tänkte äh jag får väl fria till honom så får han säga ja eller nej. Vi hade redan bokat en kryssning till Riga och tänkte att jag passar på där när det ändå va lite mer än utöver de vanliga :)
    köpte ett fat men gips/betong hjärtan av en tjej på FB som på varje hjärta stord de Älskling, Vill, Du, gifta, dig, med mig, VFE (våran egna förkortning). Detta smugglade jag med mig i min resväska och så hade jag skrivit ett kort/brev om hur mycket han betyde för mig och att vi har haft både bra och dåliga stunder och att det måste betyda att det är vi eftersom vi klarat de mesta och att han är den jag älskar mest och även den jag kan "hata" mest också. avslutade brevet typ:- och nu när det är skottår får jag passa på. 

    medans han duschade innan en middag på färjan passade jag på att gömma fatet och sedan skrev jag längst ner på brevet vart han skulle titta sen la jag brevet på soffan i hytten och när han kom ut öppnade han det och läste men han fattade ingenting.  när han kollade bakom tvn vart han så chockad. tillslut grät han av lycka och visst inte va han skulle säga utan bara krama mig och trodde inte de va sant.. men de vart ett ja tillslut. så nu blir de bröllop i juni ! :)

  • Thea
    filibustern skrev 2013-02-07 17:57:15 följande:
    lite avis.. önska min karl oxå reagerade sådär... :P
    de va inge vidare :( 
    vill han bara inte ? de är ju inte de svaret en väntar sig :/ 
  • Thea

    trist... synd att han inte kan säga rakt ut va som rör sig i huvudet. 
    så va ju min sambo innan också.. han höll på och sköv på de så fort jag nämde de och bara fjantade bort de.
    Det va därför jag fick nog och ställde frågan då han bara kunde svara ja eller nej och det va inget att fundera på utan han va tvungen att svara direkt...  försök att få honom att lätta hjärtat så kanske de är lättare att acceptera, för din skull tänker jag nu ? 

    vi ska ha ett litet bröllop vid sjön med bara våra föräldrar med respektiva närvarande (hoppas jag) de vet inget än men vi ger dem en inbjudan i ett påskägg till påsk tänkte vi... och det kommer vara hemligt ända tills det är "över"  

Svar på tråden Hur gjorde ni TJEJER när ni Frågade?