Inlägg från: Sebastiána |Visa alla inlägg
  • Sebastiána

    Det är inte roligt längre... vill aldrig gifta mig..

    Kanske en dag skrev 2010-03-19 14:26:36 följande:


    Jag är genuint intresserad av att göra hennes dag speciell men jag fattar inte varför allt måste vara så STORT. Jag är hennes bästa vän(och hon min) och det är inget som förändras bara för att vi inte står på samma fot om detaljplaneringen kring hennes bröllop. Så avsäga mig kommer jag inte göra utan jag kommer jobba hårt för att göra henne glad. Men när till och med brudgummen tycker att det går lite överstyr så är det nog inte bara jag som är en dålig vän....Det är väl en männsklig rättighet att få gnälla lite ibland
    Kanske din vän är något av en bridezilla Alla brudar är ju inte så.
  • Sebastiána
    Heloise skrev 2010-03-19 22:02:57 följande:
    Alla ser ju på det här med bröllop olika, men jag tycker att kärleken ska stå i fokus och färgteman, duttiga dekorationer och evinnerligt letande efter det perfekta ... vad de nu kan vara verkar både skitjobbigt och själadödande.Men alla är vi olika, det som är bagateller för mig är jätteviktigt för någon annan och alla blir vi salig på vårt vis, men dra inte in alla andra i hetsen, för det finns ju ett liv utanför bröllopet. Det är iaf min åsikt!
    Jag håller med, och jag tror inte att gästerna lägger märke till alla de där detaljerna som man så att säga rest land och rike runt för att fixa.
Svar på tråden Det är inte roligt längre... vill aldrig gifta mig..