didis skrev 2010-03-23 16:50:14 följande:
Det känns lika kul som att få en alla hjärtansdag-present dvs inte alls kul. Mer som "härtill är jag nödd o tvungen" snarare än en romantisk eller omtänksam tanke.Men vi kanske är för tantiga, du och jag, Sonja??
Det ligger nåt i det sistnämnda min kära Didis
Nä men allvarligt; Vi hade inte råd med presenter också. Vi köpte ju ringar, kläder, skor, blommor till varann och att ro iland hela bröllopet var som en enda stor present.
Att köpa och få presenter bara för att det är ett "måste" är inte alls kul. Då föredrar jag de där spontana överraskningarna istället.
Vi hade varit tillsammans i tio år redan när vi gifte oss och har ett gäng ungar ihop. De där romantiska presenterna gav vi åt varann i början av förhållandet. Nu blir det mest praktiska saker ELLER överraskningsresor, överraskningsmiddagar och liknande
Ibland överraskar han med ett smycke eller så, och DÅ känns det äkta