• Cor

    Mer velig pga. BT?

    Är det någon mer än jag som känner sig mer och mer osäker på hur de egentligen vill ha sitt bröllop, efter att ha varit här inne på BT?

    Jag var ju så säker på vigselsermonin, festen, ringen och klänningen kändes det som för 1 år sedan. Sen när jag "hängt" här ett tag och läser om alla bra ideér och hur fint alla har det så blir jag bara förvirrad. Jag vill ju ha allt från ett mysigt förmidagsbröllop på tu man hand till ett stort kyrkbröllop med 150 gäster..., för att inte tala om klänningsproblemet , blir så trött på mig själv!
    Efter att ha "gett med mig" ang. mitt vinterbröllop har vi nu fastställt juni månad nästa år och det är ju hög tid att börja boka lokaler och jag har bara panik!

  • Svar på tråden Mer velig pga. BT?
  • Cor

    lingvi
    ALLA runt om kring mig talar hela tiden om att man måste boka kyrkan minst ett år innan om det är under sommarmånaderna . September är nog lättare eftersom det inte är lika många som gifter sig då, sen beror det naturligtvis på i vilken stad man bor och hur "populär" kyrkan är.

    Jag/Vi har alltså velat från att gifta oss på Arlanda till ett stort 3-dagars bröllop på ett slott! Det är ju en ganska STOOOOR skillnad över vad som ska planeras och eftersom jag under "vårmånaderna" har massor på jobbet med många timmars övertid känns det som att det vore bra om ganska mycket var gjort innan den perioden börjar.

Svar på tråden Mer velig pga. BT?