• Moster Stina

    20 augusti 2011

    Någon mer som gifter sig 20 augusti 2011?

  • Svar på tråden 20 augusti 2011
  • 2011Bride2b

    Hej hej!!

    Först, ett STORT grattis till mosterstina Har själv försökt i över fyra år, så förstår att ni blev jätteglada!!!

    Vi ska också gifta oss den 20 Augusti I Uddevalla, 10 mil norr om Göteborg!

    Jag håller på för fullt med mina inbjudningskort, vill helst ha dem utskickade i slutet av nästa vecka De är inte färdiga ännu, mina organzaband tog slut, så jag väntar på mer som jag har beställt  

  • 2011bröllop

    Vi ska oso gifta oss den 20 aug Hjärta   så nu måste vi börja fixa 
    Skrattande mycket som ska göras ju,  ush börjar redan bli nervös  !!!!!!!

  • 20110820

    Som mitt nick antyder gifter vi oss också den 20 augusti, vi har planerat i 1,5 år nu

    Och nu hittade jag ju den perfekta tråden att fråga i; när tänker ni skicka ut era inbjudningar? Vi håller vårt bröllop hemligt för våra gäster men efter 1,5 år kände jag på julafton att jag var tvungen att få dela detta med min syster så vi berättade då för våra föräldrar och min syster men resten av gästerna är lyckligt ovetande


  • 20110820

    Eftersom vår planering pågått så länge så är mycket faktiskt redan klart. Inbjudningarna är klara, jag ska bara göra dem. Festprogrammet är i princip klart, det ska färdigställas när gästerna OSA:t, färgtema är bestämt, fotograf och frisör är bokade, värdinnor tillfrågade och de är nu delaktiga i vår planering, gästlistan är klar, mat och dryck bestämt.... det är nog det jag kommer på just nu


  • skantz

    Hej,
    Jag och min gubbe ska oxå gifta oss den 20 augusti :)
    Vi har 7 årsdag i maj och det är en mkt efterlängtad händelse!

    Igår beställde jag min underbara klänning ifrån Millybridal, någon som har ris eller ros angående dem?

    Cermonin äger rum i Maria kyrkan på Öckerö, i göteborgs skärgård :)

    Känns som om jag är efter i planeringen :S Va har ni hunnit en så länge?

  • turbovampyria

    Jag gifter mig också 20/8.

    Detta har vi hunnit med:
    Gjort och skickat inbjudningarna
    Bokat lokal, kyrka och bröllopsresa.
    Köpt klänning.
    Skor
    Smycken
    Hårnålar
    Budgeten klar
    Tärna frågad och klänning till henne
    Marskalk färdig
    Hotell rum bokat
    Bokat frisör, naglar och smink
    Fotografen är bokad
    Meny bestämd
    Alkohol bestämd(gjort inköpslista)
    Har beställt vigselring.

    Jag har säkert glömt något. Ligger lite före i planeringen så jag har börjat tagit det lite lugnt.

  • SnartFruSir

    Vi velar lite fram och tillbaka med att skicka inbjudningarna. Först tänkte vi i slutet på april/början på maj för att folk inte ska hunnit gå på semester eller glömma osa. Men nu funderar vi på att skicka dem på alla hjärtans dag istället, för att det är innan folk bestämt sin semester på jobbet.

    MEN då måste vi verkligen ha bestämt vilka vi vill bjuda också. Och som min lille man påpekade, den har förändrats en del sedan vi började planera i juli (-10) och nu ska den förbli oförändrad i 7 månader till.

    Hur tänker ni andra? Valet kanske är lätt för er..;)

    Det vi har hunnit med är
    Kyrka/Präst/Datum/Tid
    Lokal/Transport av gäster/Meny/Serveringspersonal/Bartendrar/Toastmadame/Porslin/DJ/Transport av oss
    Gästlista i ständig förändring, fn är vi 107 gäster..
    Frisör och smink
    Klänning och slöja
    Tärnor x2/Marsalkar x2
    Fotograf

    I helgen ska vi gå ut och spana på killens outfit.

  • turbovampyria

    Vilka vi skulle bjuda till kyrkan och middagen var ganska enkelt val. Min blivande är en av sju syskon så han ville bara bjuda närmaste familj, dvs syskon och deras barn. Han har bjudit en kompis också men pga att han blev bjuden på hans bröllop. ok två kompisar blir det eftersom hans marskalk är hans kompis.

    Hela hans familj är ungefär lika stor som min så jag bjöd min familj, moster, farbror och kusiner och deras barn.

    Vilka kompisar man skulle bjuda var nog svårast. En del umgås man med, andra umgås man inte så mycket med men de är ändå jättebra kompisar. Sedan finns de man inte umgås så mycket med och kanske inte vill bjuda men borde. Kompisar tyckte jag var svårt. Men tog en del kompisar och en del av de andra bjöd jag in senare på kvällen till bara festen. Några struntade jag i och de får bli tjuriga i så fall. Det är ju ändå våran dag.

  • ClaraH
    SnartFruSir skrev 2011-01-10 15:13:03 följande:
    Vi gifter oss också 20 augusti. Men det är helt bestämt :) Inga barn på g så jag tror vi sitter säkert i båten än så länge.

    Hela huset vi bor i med 25 lägenheter har dock fått jättevattenläckanALLAN, när smältvatten börjat sippra in från ytterväggarna. Men än så länge peppar-peppar har vi klarat oss. Så, så länge inte livet kommer i mellan gifter vi oss i Kungsbacka 2 mil söder om Göteborg om 222 dagar:D

    Men jättegrattis till dig Moster Stina. Då kan du byta namn till Mamma Stina snart med andra ord <3

    Och stort grattis till ClaraH för att ni var tvunga att byta till en mycket bättre bröllopsdag ;)
    Tack Glad. Det känns bra att vi bytte. Men det kräver förstås lite om planering. Det visade sig att den fotograf vi hade bokat i Linköping (där vi hade tänkt gifta oss från börjar) är villig att komma upp till Stockholm. Det känns jättebra, vi hade fastnat för henne. Det blev inte så mycket dyrare heller. Stockholmsfotograferna verkar ligga högre i pris.

    Nu tror jag att jag har en frisör på gång också, vi håller på och diskuterar på mail. Hon kommer i så fall att komma hem på morgonen.

    Vi håller på med gästlistan som bäst. Svårt tycker jag. Vi velar om vilka gäng vi ska bjuda in. Det finns en tjej i mitt tjejgäng som för några år sedan betedde sig riktigt illa mot några av oss en kväll. Hon hade förstås dryckigt för mycket, men jag är faktiskt orolig att hon ska ställa till det och säga elaka saker. Jag kan inte riktigt förlåta henne för den kvällen för några år sedan även om hon betedde sig mest illa mot andra än mig. Men det är svårt att utesluta en av ett gäng. Vi är sju stycken och jag kan med gott samvete välja att bjuda två och inte de andra, men svårt att bjuda alla utom en.

    Jag ska träffa dem i helgen så jag får se hur det känns då. De jag absolut ska bjuda funderar jag på att be dem sjunga under vigseln, men det är inte skälet att jag vill bjuda dem utan för att jag står dem närmast.
  • fru2011kanske

    Här är en till som blir Fru 20/8-11!!


    Vi gifter oss i Blidö Kyrka utanför Norrtälje, blir tredagars bröllop med ca 100 gäster, varav ca 40 är barn


    Känns som om mycket har fallit på plats, även om inte allt är köpt/bokat.


    Ska nog sätta igång med inbjudningarna, även om det inte är akut då vi skickade STD-kort i julas.


    Ska ev. köpa klänning i morgon

Svar på tråden 20 augusti 2011