Inlägg från: AnnaHjärtaChristian |Visa alla inlägg
  • AnnaHjärtaChristian

    "Utstående" ring - opraktisk?

    Beror lite på vad man har för jobb kan jag tycka. Jag vill bära min ring hela tiden. och i mitt yrke finns risk att jag river dom jag hjälper. Därför valde jag en ring med en sten som är utåt men ganska lite.

  • AnnaHjärtaChristian

    Jag vet inte men. Jag har två barn, och kan tänka mig att man när man klär på, byter blöjor m.m. kan tycka de kan vara jobbigt med stor ring som fastnar. Jag skulle vara lite rädd för o fastna med ringen när man klär barnen overall och vinter kängor m.m. att man skadar ringen, eller rent av river barnet. 
     Jag tror att i förskola ska man tänka på hygienen, speciellt under vintertid med magsjukan som i stort sett härjar i avdelningen i flera veckor ibland. Då tror jag man ändå bör ta av sig allt vad ringar och smycken heter

    Men sen tycker jag också att man ska välja en ring som man verkligen älskar. Man kan ju trots allt ta av ringen när de behövs.

Svar på tråden "Utstående" ring - opraktisk?