Oense om efternamn
Jag hade aldrig bytt till ett namn som är "vanligt".
Mitt eget efternamn är hyffsat ovanligt i Sverige räknat, men i staden där vi bor är det ganska vanligt. Min sambo hade ett jättevanligt sonnamn som jag absolut inte ville ha. Vi löste det genom att hitta på ett eget som han har tagit genom anmälan till PRV. Jag kommer sedan ta hans namn vid vigseln.
Min sambo bryr sig inte så mycket om namn, men för mig är det är klar fördel yrkesmässigt att ha ett unikt namn. Hade han inte kunnat tänka sig att byta till något annat hade jag behållt mitt egna.
Får ni barn i framtiden så får de/dem moderns efternamn automatiskt (eller samma namn som äldre syskon), så om ni inte anmäler hans efternamn så får de ditt.
Jag skulle stått på mig, och dessutom hävdat att barnen skulle ha ditt efternamn i framtiden. I värsta fall hade jag nog faktiskt hellre skjutit på bröllopet än gett med mig. Bättre att vänta och få det perfekt som man vill ha det än att stressa och göra det halvdant är mitt motto.