Inlägg från: KretaBröllop2011 |Visa alla inlägg
  • KretaBröllop2011

    Någon som ska gifta sig på Kreta?

    Någon som ska gifta sig på Kreta och vill ha lite tips på en bra fotograf t ex? Vet också om en jätteproffsig florist i Agia Marina.


     


    Bara att maila eller höra av er.


     


    Vi gifte oss i Chania den 20 maj och vi är så nöjda över att vi valde att gifta oss utomlands. Mkt mindre stress, man passar på att njuta av smekmånaden på en gång och mkt roligare

  • Svar på tråden Någon som ska gifta sig på Kreta?
  • KretaBröllop2011

    Vi gifte oss i Agia Apostoli och bodde i Agia Marina då så se till att du mår ganska nära så är det smidigare. Då vi har småbarn och klockan blev mkt så åt vi på hotellet men vi bodde på ett fint hotell med en jättefin restaurang. Jag rekommenderar verkligen hotellet Alexandra Beach i Agia Marina, om ni har bra ekonomi så slå till på sviten med egen pool. Den var underbar!! Vår fotograf var urgullig och hämtade oss vid hotellet till vigselplatsen och skjutsade dessutom hem oss med plus att han inte tog överpris för fotograferingen. Klassiska fina foton.


    Men annars om ni t ex bor i Chania så rekommenderar jag någon restaurang nere i gamla hamnen som det heter Old Harbour, tex Zepos. Så god mat och finfin inredning och personalen var så bra och serviceinriktade.


    Om det blir kreta för er så rekommenderar jag verkligen vår fotograf Haris Mavrogenis, han var helt underbar som person och talade jättebra engelska. www.fotography.gr


    Man är ju olika som person såklart men att gifta mig på Kreta var det bästa jag gjort, så vacker vigselplats och så smidigt gick allt.


    vickelie skrev 2011-06-01 21:21:39 följande:

    Vi funderade på att gifta oss på Kreta men vi har inte riktigt bestämt oss än. Hur gjorde ni med middag efteråt?


  • KretaBröllop2011

    OBS att svenska kyrkan inte befinner sig på Kreta jämt, dvs prästen som viger. Så man får gå in på hemsidan och se vilka datum de är där och boka resan så man är där då.

  • KretaBröllop2011

    Om ni ändå bara vill ha de närmaste med och de vill åka med till Kreta så tycker jag att ni kör på Kreta. Jag lovar att det är ett minne för livet och det är så härligt att stå på någon fin strand eller fin klippa eller utsikt och sedan fortsätta njuta av semestern. Roligt att samtidigt semestra lite med familjen med. Vår familj som var med stannade en vecka med oss och åkte hem den andra veckan så vi var där en vecka själva bara vår familj. Jag tycker att det är ett så fint minne att ha gift oss utomlands, mkt mer speciellt än att bara vara i Sverige, detta om man då inte vill ha med många gäster. Då är det ju att föredra att vara i Sverige då knappast så många kommer att kunna eller vilja följa med utomlands


     


    vickelie skrev 2011-06-04 21:29:07 följande:
    Tack för tipsen, jag ska kolla upp det.
    Vi velar lite om vi ska gifta oss här eller på Kreta. Grejen är att vi vill inte ha något stort bröllop utan bara de närmsta som även kommer följa med till Kreta om vi nu väljer det. Vi har varit inne på svenska kyrkans hemsida och dessutom sett att de har vigsel det datumet vi vill ha vilket är en tisdag, och det passar ju inte så bra här hemma i Sverige.
  • KretaBröllop2011

    Vilket ni än väljer är det det som är rätt för er, men följ era egna hjärtan och inte andra som t ex råder er att bjuda folk ni inte vill, att ha vigseln där och där etc. Det är ER dag.


    Agape skrev 2011-06-03 20:46:30 följande:
    Så mysigt! Vi har vart inne på Kreta tidigare då jag bott där men det blir nog Sverige ändå men det är svårt att helt släppa idéen...
  • KretaBröllop2011
    x3msweet skrev 2011-06-06 02:04:22 följande:
    Hej!

    Vi skall gifta oss på Kreta i juli, Agia Apostoli. Vi kommer att bo i Agia Marina, Oscar Suites.
    Vet du vart man kan köpa fin brudbukett och vart man kan fixa håret?
    Vi åker med min svägerska , hennes familj och våra 3 barn.
    Dom vet inte om att vi skall gifta oss där, tänkte berätta det dagen innan Flört SURPRISE!! Förvånad
    Men behöver verkligen tips på blommor och hår.

    Tacksam för lite info Glad

    Vad roligt, vi gifte oss ute i Agia Apostoli, Chania vi med Det var jättevackert och så himla fin och mysig kyrka/kapell.


    Jag hade en sådan enorm tur att min frisör i sthm var på kurs i Chania samtidigt som jag var på semester. Hur ofta har man en sådan tur? Så hon fixade mitt hår. Men jag kan prova att fråga henne om hon kan rekommendera någon i Chania, tror att hon ev har lite kontakter där efter kursen


    Jag hade liljor, relativt enkla sådana då de passade klänningen så bra och var lite billigare med Jag rekommenderar verkligen tjejen som jobbar på The Flowershop. Det ligger ca fem min promenad från hotell Alexandra Beach som vi bodde på, åt plataniashållet. En yngre tjej som jobbade där som var så bra på engelska för det första, alltid bra att man förstår varandra. Hon var jättetrevlig och gav jättebra service, hade internet och dator där så man kunde beskriva vad man ville ha så kunde hon googla fram det så man förstod varandra. Det hon inte hade inne fixade hon. Gå dit så snabbt som möjligt och prata med henne. Priserna var mkt bra med jämfört med butikerna i Chania. Så lägg The Flowershop på minnet. Om någon vill se mina blommor så kan ni se i mitt galleri, de var fina och bra pris hihi vi hade en begränsad budget nämligen.

  • KretaBröllop2011
    vickelie skrev 2011-06-08 12:53:34 följande:
    Nu har vi bestämt oss! Det blir Kreta tyvärr så fick vi inte datumet eller platsen för vi var lite sent ute men det blir nog bra ändå. Vi ska boka resan idag tänkte vi och vi har nog bestämt oss för Alexandra Beach i Agia Marina. KretaBröllop2011, hur gjorde du med hår, blommor och tårta?

    Ni gör rätt val, det är ett toppenfint hotell! Ta sviten om ni kan, egen pool Annars havsutsikten, den var helt underbar. Vi bodde en vecka med havsutsikt och sviten andra veckan.


    Tårta kan jag tyvärr inte svara på då vi inte åt någon tårta utan bara gick ut och åt vanlig middag med gänget som var med efteråt. Det fanns inte så mkt tid över då vi har småbarn

  • KretaBröllop2011

    Detta var vår bröllopsfotograf, han var så trevlig och proffsig! Jättebra på engelska, förstod vår smak vad gäller foton dvs klassiskt ville vi ha och skjutsade t o m oss till och från vigselplatsen. Hur ofta skulle det hända i Sverige?


     


    Haris Mavrogenis: www.fotography.gr


    Om det är något man ska lägga ner pengar på är det en bra fotograf, minnen för livet får man och ni borde se boken vi fick med våra foton i. Så himla fin, han är jätteskicklig.

  • KretaBröllop2011
    vickelie skrev 2011-06-09 13:02:09 följande:
    Jag glömde fråga hur det ligger till med priser. Är det dyrare med mat och dryck på hotellet än vad det är på andra restauranger? Och en till fråga. Fanns där mycket för barnen att göra? Vi har en 3 åring och en 8 åring.

    Överlag blev vi förvånade över priserna, det var inte billigt direkt. Det kostade som här om inte mer för en del varor.


    Ja alltså hotellbaren tar ju överpriser på olika drickor som man lika gärna kan köpa på Inka (typ deras motsvarighet till Ica) som ligger några minuter bort från hotellet. Det var dyrare att äta på hotellets restaurang än på de andra restaurangerna vi provade. Dock vet jag inte riktigt vad buffen kostar där då vi inte åt just där, den verkade väldigt poppis i varje fall så då borde den kanske inte vara svindyr.


    Vi tyckte mkt om Zepos som ligger i Chania om ni åker dit, gamla hamnen. Så fint, jättebra service och underbar mat. Cactus som ligger nära hotellet hade god mat tyckte vi och Rokas som ligger ca tio minuters promenad uppåt från hotellet hade jättebra mat även de. Maten på stället mitt emot hotellet var sunkig tyckte vi och även maten på stället som ligger bredvid Cactus, den var verkligen inte god. Kommer inte ihåg vad stället hette men avråder ett besök där.


    Förresten hotellet har en hemsida www.alexandrabeach.com


    Om det är något ni vill fråga innan så kan du maila dom , de svarar på mail inom en vecka typ Har ni något problem med hotellet så se om David Lindberg på vingservice mitt emot kontoret jobbar, han var hur trevlig och serviceminded som helst.


    Hotellet är perfekt för er treåring, vi har också en treåring och hon älskade det. Finns två olika lekparker, en barnpool som hon kunde gå i utan att få vatten över ansiktet och så badstranden som är väldigt långgrund vilket ju är perfekt för småbarn. De flesta restauranger har lekrum eller någon lekyta för barnen, det är guld värt tycker vi som har en mkt aktiv tjej. Nära hotellet finns minigolfbana och små karuseller för småbarn, det älskade vår dotter med. Längs vägen mot platanias finns olika aktiviteter och små vattenland.


    Er åttaåring kommer säkert ha jättekul också, många av barnen var i den åldern och de verkade ha jätteskoj i poolen. Det finns även ett lekrum på hotellet, det var populärt.


    Enda nackdelen är ju att det var halt på allt klinkergolv och det var mkt trappor så det var lite drygt för oss med en ettåring och en treåring men det gick det med. Kan ju meddela att om ni tänkte hyra sulky på hotellet så är den inte bra alls. Inget liggläge trots att Ving lovade det och inget solskydd. Så om jag vore er så hade jag tagit med en vagn hemifrån.

  • KretaBröllop2011

    Det blev lååångt, märks det att jag skriver snabbt? Då får man med mkt text

Svar på tråden Någon som ska gifta sig på Kreta?