Inlägg från: längtandebrud |Visa alla inlägg
  • längtandebrud

    sminak sig själv?

    jag skulle vilja ha tips på bra smink och hur man gör för att få till en bra bröllopssminkning själv?
     vill inte betala dyrt för en sminkning där risken är stor att bli översminkad och inte känna sig som sig själv...
    jag vill se somrig och naturlig ut på min stora dag och tänkte därför försöka sminka mig själv. vad ska man tänka på? vad är viktigast? bra produkter??

    funderar på att kanske gå till någon sminkaffär och bli festsminkad och köpa de produkter som de använder, brukar finnas sånna erbjudanden ibland att man blir sminkad om man köper för 500 eller liknande. någon som vet nåt bra ställe för detta? gärna i göteborg.

    tips välkomnas! 

  • Svar på tråden sminak sig själv?
  • längtandebrud
    Jossen skrev 2012-01-02 21:07:14 följande:
    Jag använder en mascara som heter "Kanbe 38", den går endast att tvätta bort med vatten som r över 38 grader. Den försvinner inte om man gråter, kliar sig i ögonen osv.

    Att gå och få en festsminkning låter som ett bra knep, ska jag också använda mig av tror jag;)

    Primer borde du nog också använda. Och övning, övning, övning:)
    och jag som inte ens vet vad primer är..
Svar på tråden sminak sig själv?