lilja skrev 2012-03-12 20:13:41 följande:
Det är en emerald. Alltså utan att låta alltför dum
![Skäms Skäms](https://www.brollopstorget.se/lib/js/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif)
(jag är inte så hemma på denna avdelningen, varav alla frågor...) hur menar du, en briljant är alltid vilken form? Är det skillnad på diamaneterna beroende på vilken form de har?
En briljant är en rund diamant, alla andra former kallas internationellt för fancy shapes. Tror inte de har något samlingsnamn på svenska.
Briljanten är den slipningsform som har överlägset bäst ljusåtergivning. I vilken ordning de andra slipningarna följer råder det delade meningar om men jag vet man jobbar mycket med att ta fram bättre slipningar för princesser.
Smaragdslipade diamanter är väldigt annorlunda gentemot briljanter iom att de enbart har ett fåtal facetter. De är generellt inte superglittriga utan har ett mer lågmält, stilrent sken. I och med att man kan se in väldigt lätt i en smaragdslipad diamant så ser man inneslutningar betydligt lättare än tex i en briljant. De har också en tendens att visa mer färg. En SI2 för en smaragd är sällan att rekommendera medan G som du valt är helt okej.
En fancy shape graderas inte efter slipning för det finns inget gemologiskt institut som har tagit fram en standard för hur idealt slipade smaragder skall vara tex. Att det står att din smaragd har excellent cut stämmer alltså inte och är i min åsikt en marknadsföringsbluff.
Jag tror jag har hittat just den diamanten du var ute efter och har kikat i certifikatet. Det står att dess kant är extremely thin - thick. Detta är något man bör undvika. Dels har den en väldigt ojämn kant när den går från ex tunn till tjock samt att man inte bör köpa diamanter med extremt tunn kant. De är svårare att fatta i en ring och har betydligt större chans att spricka om man stöter i den tunna delen av kanten.
Om jag var ute efter en smaragd och det var viktigt för mig att den höll hög kvalité så skulle jag ta mer personlig hjälp av någon utav de stora diamantsäljarna, tex JA och Whiteflash.
Goodoldgold.com är också ett jättebra alternativ