Barn på bröllop
Jadu, hur man än vänder sig verkar man ha aschlet fram, som min mamma brukar säga :) Vi skrev på vår inbjudan att "festen är för vuxna, men barn är välkomna om det inte går att ordna på annat sätt. Meddela isf i förväg". Detta för att vissa gäster är långväga och kanske inte vill lämna sina barn flera dagar/har svårt att få barnvakt flera dagar.
Två dar efter att inbjudan gått ut OSA.r en av mina släktingar med: -Vi kommer gärna. Vi tar med Magda om det går bra.
De här människorna bor ganska nära bröllopsplatsen, på en gård i huset bredvid fruns föräldrar, alltså mormor och morfar. De träffar sitt barnbarn i princip varje dag så de känner varandra. Magda kommer vara 8 månader då vi gifter oss och van vid barnvakt.
ÄNDÅ tycker de att de 6 månader innan bröllopet har uttömt alla möjligheter att hitta lämplig barnvakt till sin unge. Det är bara så sjukt irriterande tycker jag. Kan de inte förstå att formuleringen på inbjudan gällde de som i panik inte kunde fixa barnvakt liksom?!