• ClaraH

    Får gäster ha vit klänning?

    Anonym skrev 2012-05-23 19:55:16 följande:
    Vi hade en gäst med vit klänning på vårt bröllop, men den var inte alls bröllopsklänningsaktig ( en tajt och ganska kort fodralklänning) så mig störde det inte det minsta. Vet dock att vissa i den äldre generationen hade åsikter om flera klädslar bland våra något, hm, flummiga och konstnärliga vänner. Men jag personligen hade inte ont av det alls. 
    Men jag var å andra sidan inte så noga med hur saker "ska" vara heller, ville mest ha en god middag och rolig fest :) 
    Samma här. Jag såg på bilder efter bröllopet att en gäst hade vit klänning, men jag tänkte inte alls på det på bröllopsdagen. Bruden brukar ju ha en helt annan sorts klänning.

    Samtidigt skulle jag själv aldrig klä mig i vitt på ett bröllop, inte ens med skärp, sjal och skor i annan färg. Skule känna mig pinsam.
Svar på tråden Får gäster ha vit klänning?