Inlägg från: Anonym (intesåPK) |Visa alla inlägg
  • Anonym (intesåPK)

    Bröllopsgåvor - snåla gäster.. eller?

    Joanna Marie skrev 2012-06-13 06:29:22 följande:
    På tal om andra kulturer, pratade om det med min vänn från Kina och hon kunde inte förstå att jag inte skulle tjäna på att ha bröllop, hon plussade sin budget efter sitt bröllop och då hade hon ett litet bröllop i jämförelse.
    Har också en väninna från Kina som inte riktigt kunde få det att gå ihop när jag berättade om vårat budgetbröllop. Hon tyckte man kunde fläska på med pengarna i budgeten eftersom "man ändå tjänar på bröllopet tack vare gåvorna" - om det vore så rolig för vår del ändå! ;)

    Jag vet att det inte är så man SKA tycka, men ja - TS - jag håller med dig. Jag skulle aldrig förvänta mig 1000 kronor av en student, en kompis med små barn etc. däremot skulle jag nog bli besviken om min moster som tjänar över 60.000 i månaden gav oss ett kort och 200 kr... Jag skulle naturligtvis aldrig säga något eller visa det, men ja - innerst inne skulle jag bli besviken. 
Svar på tråden Bröllopsgåvor - snåla gäster.. eller?