Inlägg från: muminmamman 81 |Visa alla inlägg
  • muminmamman 81

    hur ska vi förklara vilka som får komma till rådhuset?

    Hejsan!
    tänkte skicka iväg våran bröllops sida jag gjort här, men vet inte riktigt hur jag ska formulera vilka som får komma in till rådhuset å vilka inte får komma...närmsta familjen el ska vi bara ta 2 st vittnen? mor å svärmor vill ju vara med...( har långväga släktingar oxå som kommer)

    skrev till en början att det finns begränsat antal plaster så vi kan träffas utanför el vid festlokalen...men funkar detta?

    måste få skickat iväg detta imon söndag!

    Mvh Nina 

  • Svar på tråden hur ska vi förklara vilka som får komma till rådhuset?
  • muminmamman 81

    det va lite så vi tänkte...max 20 pers får plats...så jag får solla lite

  • muminmamman 81
    Chicita skrev 2012-07-11 13:01:36 följande:
    Nu har du väl redan skickat iväg det här. Men jag tänkte komma med en idé ifall någon annan läser tråden och har samma funderingar.

    Om den enda anledningen att ni inte vill ha med alla på vigseln är platsbrist, och inte att ni vill ha cermonin privat, så skulle jag skrivit:
    I rådhuset finns begränsat antal platser. Vi vill inte utesluta någon från vigseln, men vi ber om att ni respekterar vår önskan om att låta våra närmaste få plats i första hand.

    Om ni bara vill ha med närmaste familjen och inte vill att någon annan kommer över huvud taget, ens om det blir plats över:
    Vigseln sker i kretsen av de närmaste (separat inbjudan krävs) pga begränsad plats i lokalen.
    bra skrivet...nu hann jag skicka ut våran bröllops sida ...skriv liknande att fanns ett begränsat antal platser i rådhuset..så om man ville kunde vi ses utanför el på restaurangen
Svar på tråden hur ska vi förklara vilka som får komma till rådhuset?