Bilder-runda bords dukningar
Dock rekomenderar jag att använda runda om det går att få tag på. Har fått mycket positiv respons från våra gäster och att det var mycket uppskattat med runda bord eftersom det är mycket lättare att prata med alla kring bordet och på så vis får man en annan stämning
Men min erfarenhet av runda bord är precis tvärt om.
Man begränsas ofta till att prata med dom två som sitter bredvid en, för att dom som sitter mittemot hör inte vad man säger om man inte skriker, speciellt när det är mycket sorl och prat.
Så vid flera tillfällen har jag hamnat mittemellan två personer som jag inte känner, men som har någon som dom känner på sin andra sida, vilket ju alltså gör att dom mer eller mindre exkluderar mig från samtalet hur jag än anstränger mig för att kunna komma in i det.
Jag tror att det kan bli annat med mindre bord (typ 6 personer / bord) eller om man sätter folk som känner varandra redan (gruppvis) vid borden. Alternativt då tänker till med bordsplaceringen så att man inte isolerar någon på det sättet jag beskrev.
Jag är en social person, men efter någon timmes försök att få komma med in i konversationen så gav jag upp och satt och åt min mat i tystnad.