• Anonym

    Överreagerar jag (med min väns klädsel)?

    Gifter mig i sommar och fick veta för några dagar sedan att min bästa vän beställt en kort och drömlik, vit klänning. Jag sa till henne när hon visade bilden "Men den är ju vit!" Till svar fick jag "NÄ, den är CREME!"

    Sa inget mer då (är inte den typen som gillar det här med konflikter), men kände att jag irriterade mig så mycket på det, så jag samlade mod och ringde henne på kvällen. Sa att det inte kändes rätt att hon skulle ha vit klänning (som dessutom är enfärgad). Hon blev irriterad och sa "Men du sa ju att det var vitt man inte skulle ha, den här är ju inte vit, den är creme!). Hon blev sur och har inte hört av sig sedan dess.

    Med vit menar jag alla nyanser av vitt. Kritvitt eller varmvit, skit samma. Jag vill inte att någon annan har en vit klänning. Sen att hon inte förstod det, ja.. Inte så mycket att göra åt.
    Men det som hör till saken är att hon fortfarande ska ha klänningen trots att jag visat mitt missnöje och det känns bakvänt att HON är sur. 

    Ja, säkert barnsligt men för mig faktiskt (uppenbarligen) viktigt.
    Klart alla kommer se och veta att det är jag som är bruden, men ändå. Känns bara inte ok.

    Vill bara höra er åsikt.. Överreagerar jag? 

  • Svar på tråden Överreagerar jag (med min väns klädsel)?
  • Anonym

    Tusen tack för era svar.
    Skönt att höra att jag inte överreagerar iaf.. :)

    Försökte verkligen på ett snällt sätt säga att jag inte tyckte det var okej, att creme är en nyans av vitt och att klänning ändå är fin och därför användbar vid andra tillfällen.
    Men som sagt, hon blev skitsur!
    Hon menade att det var dåligt av mig då jag hade sagt "ingen vit klänning"...
    För mig är ju dock creme en nyans av vitt.
    Finns ju tusen andra färger, så för en kväll ska det väl ändå inte vara så svårt att ha någon annan färg än just vit, eller som hon säger.. CREME.

    Hon sa även att "jaja, men då skiter jag i den men skiter även att leta i en ny. då tar jag nåt som jag redan har!". Verkligen som en barnunge. Jag sa åt henne att det kändes orättvist att hon blev sur när jag för första gången på våra 13 år som vänner, sa vad jag tyckte. 

    Som sagt, får hon inte ha klänningen så känns det som att vi inte ens kommer vara vänner längre för hon är så fruktansvärt långsint. Jag känner inte heller för att hela tiden vara den som ska vika mig, trots att jag inte gjort något fel.  Så då får det väl vara då, även om det känns trist att avsluta en vänskap för en sån liten sak som så lätt skulle kunna lösas. Om jag själv fick ett sånt samtal skulle JAG be om ursäkt och inte ens ifrågasätta.

    Nä fy, kändes bara så fruktansvärt tråkigt och behövde bara skriva av mig.
    Jag rent hoppas att någon av gästerna ger henne någon kommentar om att hon bär vitt och att hon får skämmas. Förmodligen skulle hon fara hem för en sådan kommentar, men gör hon det, ja då är hon kanske inte så mycket att ha som vän heller?

    Tusen tack för att ni svarar och ger mig råd!  

  • Anonym

    Jag säger som zzzova; Det är nog inte klänningen i sig, utan hennes reaktion som gjorde mig så besviken.

    Och nej, man behöver definitivt inte köpa nytt bara för ett bröllop, men det som hör till saken är att denna tjej klickar hem ungefär 3-5 klänningar i VECKAN. Hon har ut nästan lika mycket som jag och min blivande man tillsammans, så att det sitter i pengar är det inte på tal om, det lovar jag er

    Men som sagt, hon får ju göra som hon vill vilket jag sa åt henne. Klart jag hellre vill att hon kommer i vit klänning än inte alls. Tyckte ändå att det var väldigt onödigt då jag sagt inte vit klädesel och när det finns tusen andra färger man kan bära... Men, det är ju min åsikt.
    Inte ens min dotter ska ha vit klänning.

  • Anonym

    Hon är speciell, svår att komma in på livet, men är en fantastisk vän på många sätt! Det här med att man säger ifrån är inget hon klarar av, vilket kan försvåra vår vänskap vissa gånger.

    Hon var och hälsade på en stund för någon dag sedan. Inte ett ord om varken klänning, färgskala eller bröllop. Men, hon kom och visade att hon inte tänker sura för all framtid, så det blev jag glad för

    Som sagt, vill hon nu så gärna ha klänningen så får hon ha den.
    Hellre det än att hon inte kommer alls. Men, hennes reaktion var ändå inte ok. Men det får ju stå för mig.

    Min klänning kommer ändå briljera även om man skulle lägga ihop alla gästernas finklänningar tillsammans, så jag är inte orolig att någon kommer missta sig om vem som är bruden

    Tusen tack till alla ni som svarat och låtit mig skriva av mig!

Svar på tråden Överreagerar jag (med min väns klädsel)?