• Helenis

    Så har det ändå hänt! Barn anmälda till barnfritt bröllop...

    1337Lise skrev 2013-07-05 13:48:56 följande:
    Förstår din frustration! Själv blir jag utom mig när någon anmäler personer som faktiskt inte är medräknade i inbjudan. Vi har också barnfritt och så vitt jag vet så kommer det inga barn.. men däremot har folk anmält personer som vi inte bjudit - typ pojk - och flickvänner som vi inte känner. Retar gallfeber på mig
    Vi kommer bara bjuda respektive som vi träffat. Jag förstår inte riktigt att folk tar för givet att deras respektive skall med om brudparet inte känner denne.. hade jag fått en inbjudan adresserad bara till mig hade jag tagit för givet att den bara gällde mig och var jag osäker skulle jag fråga. Jag tror tex min kusin, som är rätt ung har träffat en kille, men jag har inte träffat honom och vet inte hur seriöst det är och skulle hon anmäla honom så kommer jag säga att jag måste vänta till osa har gått ut och se om någon lämnat svar att de inte skall komma, och då kan han nog få komma med. vi har maxtak på 50 personer i vår lokal och jag vill inte stryka vänner som jag har bättre kontakt med före en främmande människa.
    Vi kommer också skriva i vår inbjudan att endast de barn som tillhör familjen är välkomna pga att vi har begränsat med utrymme. Jag tänker inte nämna någonting om kyrkan. kyrkan är öppen för alla, den rymmer 1000 platser och dit får vem som helst komma. Jag har varit på bröllop i kyrkan där jag inte varit bjuden på festen. Det är inget konstigt att man gör så. Jag har själv personer som jag tänker informera om när vigseln är ifall de är intresserade, men att vi tyvärr bara kan bjuda de närmaste till festlokalen. Tror en del vill gå dit även om de inte är bjudna på festen. Man kan ju inte bjuda varenda människa man varit i kontakt med.. då blir det väldigt dyrt..
Svar på tråden Så har det ändå hänt! Barn anmälda till barnfritt bröllop...