Inlägg från: LinaNordstrom |Visa alla inlägg
  • LinaNordstrom

    ångrar du något kring bröllopsdagen??

    mrslovas skrev 2014-04-17 22:06:32 följande:

    Ny här så har ej läst tidigare trådar.
    Men jag sitter och planerar inför vår stora dag som äger rum i augusti. Vi planerar ett litet enkelt överraskningabröllop i samband med sonens dop.

    Nu när jag planerar så här enkelt kan jag inte låta bli att tänka 'är detta valet av enkelhet något som jag kommer att ångra framöver'??!

    Man gifter sig ju (oftast) bara en gång i livet. Men samtidigt har jag aldrig varit bruden som velat gifta mig fören nu när vi bildat familj tillsammans.

    Haha får väl annars förnya löfterna om typ 10år :-P då kan vi fira mega stort haha.

    Nä men till min fråga - vad ångrar du? Ex håret? Upplägget? Vad du gjorde eller INTE gjorde? Maten? Ringarna - jaa allt!


    Vi hade först tanken på att ha ett litet enkelt borgerligt bröllop i trädgården med bara dom närmsta och sen lite fika efteråt typ. Men efter att ha funderat fram och tillbaka kom vi fram till att vi nog skulle ångra oss om vi inte hade ett "riktigt" bröllop med allt som hör till! Så vi tänke om, så till sommaren blir det hela alltet med kyrka, massa gäster, snygg brudklänning osv, det känns så kul!
Svar på tråden ångrar du något kring bröllopsdagen??