Brudtärnan pojkvän tar för stor plats
Sätt ett ultimatum.
Dom sitter inte ihop vid höften. Så antingen accepterar hon att vara din tärna - utan några krav angående hennes pojkvän. Eller så får hon komma som vanlig gäst.
Du kan söka i sökfältet uppe i listen efter en tråd som heter "en sten föll från mitt bröst" och / eller en tråd som heter "en helvetes tärna" (eller om det var tärnan från helvetet) så får du se vilka problem jag hade med min tärna och hur skönt det var att ta beslutet att inte ha henne med. Och vilka funderingar jag hade innan.
Det är inte värt att må dåligt över det här. Tala om det för henne... Hon förstör din glädje och därför ställer du nu ett ultimatum. Det betyder inte att du inte vill ha henne med på festen (och om hon kommer som vanlig gäst så kan du ju lova att dom får sitta bredvid varandra och att dom kan matcha varandra hur mycket dom vill :P )