• Sibella

    Det här med vaxning/rakning

    Man får hår på mufflan när man blir könsmogen. Håret fyller en funktion både som skydd för det heligaste och som signal på att man är könsmogen.

    Är det bara jag som tycker att det är en lite obehaglig kombination att vuxna kvinnor plötsligt skall vara rakade och se ut som barn för att anses som sexiga och "fräscha", samtidigt som det marknadsförs stringtrosor och andra utmanande kläder till småflickor?

  • Sibella

    Ei saa peitää: Könsorganen utvecklas i puberteten på både män och kvinnor. Innan dess behövs inte skyddet, men när man är vuxen och utvecklad fungerar håret som "luftspalt", så att det inte blir för tätt runt, och som skydd mot friktion och smuts (ungefär som ögonbryn och fransar skyddar ögonen). I killarnas fall är det också viktigt att det finns luft runtom så att de små simmarna får rätt temperatur (de är ju så känsliga de små liven). Fast visst är det mest signaleffekten som gör att jag tycker trenden är obehaglig.

    Men av ditt nick att döma är du inte så mycket för att hålla saker å ting övertäckta

Svar på tråden Det här med vaxning/rakning