Oj berätta om vår stora dag..! Är inte så bra på att skriva, men jag kan ju försöka få med de stora detaljerna..
Gifte oss i Hovstakyrka 23/7-05 och hade bröllopsfesten på Adlers. Hade 56 gäster och en hop barn (10 st). Hade buffé, men fixade mat till barnen själva (McDonalds, mkt uppskattat av både barnen och deras föräldrar). Fixade själva alla dricka, bål, vin, cider, öl, Loka, Cola, likör till kaffet osv. Hade ingen fribar i klassikt menat, utan hade ställt upp ett kylskåp fullt med öl, cider, vin osv sen fick gästerna förse sig själva efter middagen. Till buffén serverades vin o.dyl. vid borden. Bröllopstårtan fixade vi också själva och den kom från Hälls! Jätte god, men dom drog inte pengarna från mitt konto (betala med kort) förens till jul! Adlers är ett jätte trevligt ställe att ha fest på, men pga vädret som inte var det bäst så fickvi ha allt inomhus och det blev väldigt trångt! Det gick men det hade inte gått att få in just en enda person till. Kan bara tänka mig vad trevligt det skulle vara om det var fint väder och man kan sitta på verandan!
Min fantastiskt fina brudbukett (i mitt tycke..) gjorde dom på Nya Blomsterboden. Där jag för övrigt också hade en jätte trevlig stud med Stefan som äger affären. Han var mycket mån om att jag skulle få den bukett jag tänkt mig. Han hade rätt många bra små tips att komma med om allt möjligt föresten.
Min klänning hyrde jag affären på Trädgårdegatan (har totalt tappat namnet, men ni vet helt säkert vilken jag menar), och måste säga med tanke på andra trådar i det här forumet att jag fick en helt fantastisk service av damerna där, men det kanske är olika..?!
Ja ni damer, vet inte vad mer jag ska säga! Vi är jätte nöjda med vår bröllopsdag, som för övrigt avslutades på Stora hotellet! Kan bara önska er lycka till och hoppas ni kan njuta riktigt mycket av det ni har framför er!