• Pumpkin

    2008 Sommarbröllop - Originalen tuffar vidare i tråd 6

    Tufftufftuff tufftufftuff TOOOT TOOOT!

    Välkommen till vår härliga tråd! Här har en del av oss huserat sedan januari 2006 medans en hel del har hittat hit längs vägen, och alla är lika välkomna. Det är bara att armbåga sig in i gänget De som mest frekvent hänger här just nu är:

    070811 Lucy_ ? www.annaochdaniel.se
    070915 vårbrud2008 ? martinomartina.weddingannouncer.com
    071020 drömbrud ? joyochandreas.weddingannouncer.com
    071231 MrsNyberg2B ? home.gamman.se/nyårsbröllop

    080505 blivandefruandersson08 ? danielatheresew.weddingannouncer.com

    080620 Brud 2008 ? kling2008.weddingannouncer.com
    080620 InaHjärtarAdam ? home.gamman.se/inahjärtaradam / www.alvaereva.blogspot.com
    080628 Naura ? www.naura.se
    080628 brud nästa år

    080705 snitte ? home.gamman.se/magnusochrebecca
    080705 stjärngudinnan
    080719 Anja74 ? anjasbrollops.blogg.se

    080802 Helmborn2B ? camilla-anders.weddingannouncer.com
    080802 B & S ? home.gamman.se/bojanochsamantha
    080802 angelica79 ? angelicarichard.weddingannouncer.com
    080808 Vidalila
    080808 madlin ? linjer.blogspot.com
    080809 Jenny_Åland ? blogg.gamman.se/Jenny_Åland

    sajber.pillan ? home.gamman.se/pillanochkjelle
    chickpea
    Budgetbrud2008
    Finlandssvensk

    Länk till gamla trådar:
    1. www.brollopstorget.se/Forum-1-22/m1441035.html
    2. www.brollopstorget.se/Forum-1-21/m1592119.html
    3. www.brollopstorget.se/Forum-1-21/m1774171.html
    4. www.brollopstorget.se/Forum-1-21/m1914213.html
    5. www.brollopstorget.se/Forum-1-21/m2038902.html

  • Svar på tråden 2008 Sommarbröllop - Originalen tuffar vidare i tråd 6
  • Pumpkin

    MrsNyberg: Jo, har pratat med Kidde och ska dit nästa måndag. De är fortsatt intresserade av mig så.

    Mycket nöje med Allt om Bröllop, själv har jag hunnit läsa den 3ggr nu

    Här har jag laddat för en lång eftermiddag/kväll på jobbet med Ipren och mycket choklad. Det borde råda bot på den värsta mensvärken.

  • MrsNyberg2B

    Norrsken - Ja. Choklad och Ipren låter som en utmärkt kombination. Jag hoppas det hjälper. Annars är det ju iaf gott med choklad..

    Hur många ha läst Stieg Larssons deckare? Jag köpte den nya idag! Så nu ska jag lägga fram den så jag kan sukta lite efter den ett tag...

  • Pumpkin

    MrsNyberg: Än har inte Ipren hjälpt i alla fall, blir tokig snart!

  • MrsNyberg2B

    Norrsken - Dryyyyyyygt. Du borde få gå hem. Med lön. Och OB.

  • Pumpkin

    MrsNyberg: Ja det borde alla kvinnor ha rätt till!

  • MrsNyberg2B

    Norrsken - Ja. Absolut. Upp till kamp!

    Funderade idag på om jag, som överraskning, ska be en kompis sambo sjunga en liten stump på vigseln. Skulle kanske vara en trevlig happening.

  • Pumpkin

    MrsNyberg: Det låter som en trevlig idé

    Åh, hade just världens jobbigaste samtal. En typ döv kvinna som skulle säga upp sin prenumeration, och hennes "medhjälpare" talade typ inte svenska. Det tog lååång tid att hitta henne i rullarna kan jag säga.

  • MrsNyberg2B

    Norrsken - Jobbigt läge. Men du löste det ju iaf, vad jag förstår!

    Nu är sambon på hemväg - vi ska träffas på Coop. Värsta pensionärsvarningen. Jag tror vi MÅSTE gå ut och ta en öl på det lite trendigare stället (dvs. inte sunkhaket där man får en stor stark och iskall jäger i ett paketpris som jag aldrig lagt på minnet) för att komma ner i ålder igen.

  • vårbrud2008

    Igår träffade vi kocken och nu är menyn spikad med alkohol. Känns skönt!
    Nu kan man spåna på hur menyn ska se ut. Har köpt ett papper som kanske kan funka.

    Fick en trist överraskning via internposten igår, jag har blivit uppsagd. Jag har ju haft detta vikariat i 1 1/2 år så jag anade ju att det snart skulle vara över men sanningen och verkligheten är inte rolig att få. Nu har man ju inte hoppet längre om att få fortsätta.

    Fick dock ett fint sms av sambon där han skrev att han skulle ta hand om oss ändå och att det ordnar sig nog. Har ju rätt till a-kassa, så lite pengar blir det ju, men kommer nog inte att klara av att gå hemma på det viset. Trist!!!!

  • Madeleene

    God dag

    Har inte läst allt som har skrivit men jag måste få berätta en sak, prästen (min konfirmations präst) har sagt Ja till att viga oss.. jag är sååå glad.

Svar på tråden 2008 Sommarbröllop - Originalen tuffar vidare i tråd 6