CAMBRIDGE tråd nr 12. Kom igen nu tjejer!!!
Puffar på om det här med källsorterinen av cambridgepåsarna....
För mig är det viktigt!
Ingen som vet??
Puffar på om det här med källsorterinen av cambridgepåsarna....
För mig är det viktigt!
Ingen som vet??
Tokstolla
Jag ska ringa imorgon och fråga om källsorteringen.
Jag drömmer oxå om mat, sånt man absolut inte ska äta, alltså väldigt onyttigt. När jag vaknar har jag fruktansvärd ångest och bannar mig själv för att jag avbröt ren kur. Tar ett tag innan jag kommer på att jag BARA drömt.... vilken härlig känsla!!! =)
Jag har precis som du, alla storlekar neråt, visst kommer jag uppdatera garderoben lite.
Har som mål att vara klar med viktminskninngen innan sommaren så lite sommarkläder kommer jag unna mig.
Min belöning(förutom min "nya" kropp) blir en spa-weekend också ska jag gå till frisören, färga, slinga.... funderar även på att sätta in hårförlängning(vet ej vad det heter).
Har en vän som gick ner 26kg med Cambridge i höstas, hon höll en fest, helt i sin egen ära =)då fick hon klä upp sig och göra sig fin, var verkligen lyckat!!
Men kanske nån annan som har nåt tips som passar dig bättre....
Berätta gärna när du bestämt dig!! Alltid kul med tips och ideer =)
Pentan
Bara jag som är nojig kanske....
Men du kanske ska vara lite försiktig med att skriva ut för mycket?
Både datum, hotell och nummer på sviten.... hade jag aldrig vågat...
Bara en tanke.... va rädd om dig!
Välkommen 1augusti2009!!
Wow vilken start, grattis!!
Har du mycket du vill/behöver gå ner? mål?
Hur lång e du och vad vägde du in dig på?
Ska bli kul att följa dig!
1augusti2009
Ja, jag går oxå på ren kur, är inne på min tionde dag.
Ska du gå på ren kur tills du nått ditt mål?
Eller kanske till en viss vikt och sen kombinerad resten?
Om man räknar lugnt på det så klarar du ditt mål om du i snitt går ner 1,5kg i veckan (blir -43,5kg) tills slutet av Juli.Och det är ju inga problem.
Sen påverkas viktnedgången av motionsform oxå, styrketränar du tex tre ggr i veckan så går du kanske inte ner så mycket på vågen men på måttbandet krymper det.
Har du funderat på någon motionsform? och hur ofta du ska motionera?
För mig är det bara promenader som gäller än så länge, ska ta det lugnt den här veckan oxå sen köra igång med något, blir antagligen simmning först och sen gymmet för min del.
Vad har du för delmål på vägen? några belöningar?
1augusti2009
Hehe glömde skriva, jag har ca 20kg jag vill gå ner med Cambridge. Räknar med att jag går ju upp ett par kg när vattnet fylls på igen.
Sen e de ju det här med träning o så, väger hellre "mer" och är fastare(muskler) än mindre o slappare. Så jag kanske inte alls behöver gå ner 20.
Ska försöka att hålla mig till måttbandet så gått det går, men nu i början när där är så mycket att ta av är det ju kul att se resultat på vågen =)
Jag väger mig förresten på apoteket (kostar 40kr), deras våg är verkligen super!!
Den räknar ut BMI, hur många % som är fett och hur många % som är muskler och en massa annat.
Så sparar jag det här "kvittot" jag får ut och kan jämföra det med nästa gång jag går dit.
Precis som Izzie skrev så står du barfota.
Men även din vikt och längd knappas in och sen gör vågen resten ;)
Kanske inte är något för alla men jag personligen tycker det är ett super bra sätt att hålla koll på vad som händer i kroppen, både kul och spännande att jämföra första "kvittot" med det sista (och alla emellan)sen när man är klar =)
Och det kostar bara 40kr, helt klart värt det!
Det är förresten inte alla apotek som har den här vågen.
MilosMamma och Izzie välkomna hit!!
Izzie
xtravaganza, hur funkar det i jämförelse med Cambridge?
Är det oxå tre soppor om dagen och minst 3 liter vatten?
Hur mycket är viktminskningsnittet i veckan för personer som går på rent?
Hur kommer det sig att du valde xtravaganza? *nyfiken*
Ang Apoteksvågen.
Glömde skriva att man knappar in kön och ålder oxå.
På mig tog hon blodtrycket och mätte "armfettet" med nån sorts "klämma".
*styrkekram* till alla som behöver det!!!!!
Apoteksvågen
Jag e helt vimsig idag.... sorry!
Vill bara skriva det här oxå, e ganska viktigt!!
Vågen är väldig KÄNSLIG och man ska väga sig under samma förhållande varje gång.
Dvs: Om du första gången väger dig efter 1 cambridgepåse och 1,3 liter vatten samt kanske tagit en promenad på 45 minuter innan så bör du göra det dom andra gångerna oxå, för att få ett så exakt resultat som möjligt.
Man ska oxå försöka ha kläder på sig som väger samma varje gång, eller varför inte ha samma!
Vi tjejer MÅSTE även tänka på vår menscykel, så det blir lika där oxå.
Hon jag går till på "mitt" apotek vill gärna att jag kommer var fjärde vecka.
Nu är det så att min cambridgekonsulent är urkass!! Tyvärr....
Hon är väldigt otrevlig, svarar knappt på frågor och snäser av en.
+ att hon själv har gått upp sina kilo igen!!
INTE speciellt inspirerande för en annan.
Har pratat med några av dom andra kunderna och dom känner likadant.
Finns en konsulent till i min stad men hon är tyvärr mammaledig.
Så nu beställer jag sopporna på nätet.
Iaf...
Apoteket har en viktcoach som kan hjälpa om man behöver.
Jag köpte ett bas-och tilläggspaket.
Min coach är UNDERBAR!!!! =)
Mötena varar egentligen bara 10min, men hon avsätter en hel timme till sina kunder.
Vi pratar om mina mål, förutsättningar, förväntningar och om att bryta vanor och tänka nytt... nya levnadsvanor och behålla vikten.
Hon är verkligen toppen och det bästa är ju att jag kan ringa henne om jag har en extra jobbig dag, bara för att få prata av mig.
Och hon FÖRSTÅR varför jag har valt att gå på cambridge en tid.
Kanske kan vara något för någon här inne som oxå behöver lära sig tänka nytt och sen äta rätt och behålla vikten?
Ett tips är att ringa och prata med viktcoachen där ni tänkt gå eller gå dit.... ställa frågor och känna personen på "pulsen" så att säga. (första gången är gratis och tar ca 20min)
Menar.... ett möte på 10 minuter är inte rimligt för mig om jag ska få bukt på mina ovanor, jag vill helt enkelt inte betala för så kort tid/gång.
Det är även viktigt att personkemin stämmer!!
*styrkekram*