Vänner ? Thailandsresan är uppskjuten till ett senare år, för vi känner att det kommer att bli mer jobb än roligt att åka nu. Istället sparar vi föräldraledighet och tar ut den när dagarna kan komma till användning på ett trevligare sätt än till att bara kämpa med mat. Istället blir det dagisstart för Piff & Puff den 11 januari, typ 6 h om dagen fyra dagar i veckan och så ska maken vara föräldraledig övrig tid i veckan.
Vi trivs i alla fall superbra i vårt hus och det är väldigt skönt när man har en dålig husupplevelse i bagaget. Vi håller på med en del ytskiktsrenovering, eftersom tapetmodet anno 1998 inte riktigt är vår grej.
Men vi tar det efterhand, så att det känns roligt att göra det och inte bara jobbigt. Kommande helg ska mina föräldrar ha Piff & Puff så att vi kan tapetsera i köket i lugn och ro. Tänkte försöka komma iväg på ett restaurangbesök också, när vi ändå är barnlediga.
Ore ? aha, så det är så man får ut moderkakan. Skönt att inte behöva ett snitt också i alla fall, när barnet kommit ut vaginalt.
Sweet ? skönt att du kommer in och ger ifrån dig lite livstecken emellanåt, men det verkar som att hjulen snurrar lika fort i ditt liv som vanligt.
Hoppas att du hinner med att ta hand om dig själv lite också. Även om jag förstår att du vill tillbringa så mycket ledig tid som bara möjligt med familjen så behöver man lite tid för sig själv också.
Blivande ? grattis till en fin skörd!
Nu är tumgreppet kopplat. Precis som Lappis och BS nämnde åt jag Pergo, så det var därför det blev tvillingar här. Men en av mina kompisar, som gjort flera misslyckade ivf:er fick vid sin FET (efter tre misslyckade ivf) tillbaka två ägg. Ett av äggen fäste och de såg ett hjärta på VUL, men sen blev det MF bara några dagar senare, tyvärr. Kliniken de gjorde ivf på har som policy att man får sätta in två ägg om man har några misslyckanden bakom sig.