Inlägg från: Rapsbrud |Visa alla inlägg
  • Rapsbrud

    MAJ 2010 del 4

    Snuttfia: Din brors bilder är ju helt otroligt fina! Tycker det är jättekul att det är en återkommande känsla (eller hur man ska beskriva det?) som återkommer i alla bilder och som gör att man känner att det är samma person som har tagit dem. Han verkar ha hittat sin approach. Du får hälsa honom från brudarna på BT!

    jaao: Vad kul! De ringde och sa att min mans kläder är klara idag också men vi hann inte dit för att hämta dem, får bli imorgon eller på lördag.

    Nu är bröllopsresan bokad och klar, vi åker om exakt fyra månader.

    Sen har vi varit & fixat nya papper till inbjudningskort också, tänkte först vika & skära till själva, men pappret vi hade blev inte alls bra när man vek det. Nu hittade vi färdigvikta kort i perfekt storlek, perfekt färg och halva ordinarie priset! Ibland har man tur.

  • Rapsbrud

    Håller på att kolla på manschettknappar med sambon, riktigt spännande ju! Har hittat några fina från Skultuna.

  • Rapsbrud

    patrikoannika: Jag ska ge min blivande man en morgongåva men vet inte riktigt vad än? Eller jo, en sak vet jag, en lite anteckningsbok där jag har skrivit en anledning till varför jag älskar honom på varje sida. Men sen ska han få någon mer "riktig" grej, men jag vet som sagt inte vad än. Men inte någon secret box, så långt har jag kommit

    Beställde förresten vår bröllopsresa i mitt nya efternamn eftersom vi åker 1½ månad efter bröllopet, det kändes rätt konstigt... Var ju liksom första "officiella" grejen med nya namnet.

  • Rapsbrud

    Haha jag frågade min mamma & pappa igår om de hade några önskemål inför vårt bröllop, typ vad de inte vill ska saknas varpå pappa svarade "Ett lyckligt brudpar" och mamma utbrister "Bröllopstårta!!!" Tror hon tyckte att ett lyckligt brudpar var en självklarhet Var bara tvungen att berätta, det lät så himla roligt...

  • Rapsbrud

    anna: Nu har vi fått reda på vilken präst det blir som ska viga oss, det blir Mats Magnusson och så är det Birgitta Ödemark som är kantor. Kommer ihåg att vi skrev om det för länge sen när jag precis hade gått med i den här tråden.

  • Rapsbrud

    Hihi sambon och jag testar idéer inför bröllopsfotograferingen framför spegeln Man känner sig ju lite fjantig men samtidigt är det rätt mysigt! Och får man en idé MÅSTE man ju testa hur det ser ut!

  • Rapsbrud

    Bella83 & CiaLovesAndreas: Något sånt är jag också inne på, känns som strumpebandshållare med strumpor och hela kitet blir lite överdrivet för min del, plus att det blir rätt dyrt med tanke på hur kort tid man skulle ha det på sig. Skönt att höra att fler tänker som jag.

  • Rapsbrud

    Martinaa: Hihi usch ja, man lär nog vara rätt så lättrörd den dagen... Men men, det hr ju till!!

  • Rapsbrud

    Nu äntligen är inbjudningskorten på gång! Jag har fixat adresserna på kuverten, sambon embossar hjärtan och limmar band för fullt. Texten är nästan klar (den har vi gjort tillsammans!) så sen ska den bara skrivas ut på fint papper & limmas i korten.

    Idag skulle vi egentligen ha hämtat sambons kostym också, men båda är tokförkylda så vi får vara hemma och pyssla i stället och hämta kostymen till veckan.

  • Rapsbrud

    jaao: Oj då, sånt har man ju inte en tanke på när man bestämmer plats & datum! Men om man ska se det positivt så kan det ju bli rätt annorlunda & tuffa bilder För att inte tala om vad mycket uppmärksamhet ni kommer få!

  • Rapsbrud

    Hej karena, välkommen hit! Var & när ska ni gifta er?

  • Rapsbrud

    EmMagnus: Stort grattis på födelsedagen!

  • Rapsbrud

    Hannaibröllopstankar: Jag kör som du, med en fin bh & fina trosor och strumpeband, struntar också i strumporna. Men strumpeband måste man ju få ha, det hör ju till

  • Rapsbrud

    Hihi, tur att man varken har hus eller barn så man har något att göra efter maj också

  • Rapsbrud

    Hm, jag tror att vi BARA kommer träffa prästen en gång, 1-2 veckor innan vigseln? Hoppas det räcker, känns lite nervöst?

Svar på tråden MAJ 2010 del 4