• Gemma

    Glamour, mon amour!

    tärnklänningar... jag löste det så att tärnorna fick ge mig sina mått och önskad modell (de mailade varsin bild från netaporter). Sen lät jag sy upp klänningarna enligt önskemålen, i en färg som jag själv valde. Till en början hade jag tänkt matcha skärpet på min klänning, men det hade blivit lite blekt så jag körde bordeaux istället. Eftersom de båda är mörka, passade de bra i det.

    Kram, G

  • Gemma

    zea: Min man tycker att det är hemskt lustigt att jag hänger i ett bröllopsforum. Extra mycket så eftersom jag blivit flitig besökare först EFTER mitt eget bröllop.

    Som jag sa till lapinette, hade jag svårt att känna igen mig bland övriga besökare här, innan bröllopet. Klänningar, buketter o s v som florerade här, tycktes aldrig matcha min egen smak, likadant tyckte jag att det mesta utbudet i bröllopstidningarna var ganska hemskt. I brittiska wedding day hittade jag äntligen klänningar som kändes "jag", beslutade därför att åka över till London och hitta en klänning.
    Blommorna grejade jag med i Frankrike, inbjudan gjorde jag tillsammans med min favvo-illustratör, cake-toppern modellerade jag själv, mannen kollade maten, hans pappa åkte runt till vinodlare, mannen valde kyrka och lokalen (slottet) valde vi tillsammans efter lång och mödosam research.
    På ett sätt kan jag känna mig lite ledsen över att jag var så ensam under hela processen. Min man var i Kina och jag stretade sammanbitet på utan att hämta inspiration från andra människor. Fördelen med att fixa allt själv var att vi fick ett bröllop som till hundra procent kändes som "vi" och ingen annan.
    Men när det väl blev dags, var tärnor, föräldrar, vänner och andra snälla människor oumbärliga! Bästa tipset var att se till att vara HELT klar tre dagar innan bröllopet och bara koncentrera sig på att varva ner och ha det skönt.

    Om en timme ska jag skutta runt i mina nya aerobicsskor! Kram, G

  • Gemma

    Lapinette, har fått intrycket att du är lite åt mitt håll, vet exakt vad du vill ha. Typ när du letade spets till din klänning... Det var nog då jag kände att jag trivdes så bra här - nån på samma våglängd hehe.

  • Gemma

    lapinette, skorna var jättebra. Gick på ett OK pass lite tidigare igår för jag var bjuden på middag i förorten. Ikväll ska jag på teater, blir medlurad av en väninna... hon har försökt i drygt femton år att göra mig en smula kultiverad.
    Låter härligt att uppfylla sin flickdröm!
    Som liten hade jag aldrig några bröllopsdrömmar över huvud taget så min man fick påverka mig fritt. Därför blev det giftermål i hans hemby, med en massa lokala inslag.

    Hur går det med din mans dragéjakt? Och vilka viner blir det? Är speciellt nyfiken på fördrinken, du vet ju vilka böjelser jag har ;)

    Kram, G

  • Gemma

    Brud juni: Yes, med ditt nick är det lätt att hålla reda på saker och ting.

  • Gemma

    Lapinette, om du behöver en bolero så tänkte jag sälja min. Kram, G

  • Gemma

    Lapinette, kika på köp och sälj, fundera och återkom.
    Och nä, läser inte tankar, jag kollade bara din majtråd, fick sen idén att sälja eftersom jag knappast lär använda den igen (och den här gången känns det inte svårt att bestämma sig ;) )
    Synd när grejer bara hänger i garderoben, tycker jag.
    Kram, G

  • Gemma

    Lapinette, åldern, hallå - du har varit sjuk!! Och jag var lika död som du, snurrig och dan. Tror dock att min superstarka thailunch två timmar tidigare hade en del med saken att göra.

  • Gemma

    Lapinette - har faktiskt aldrig smakat Pol Roger! Måste åtgärdas inom kort. Kram, G.

  • Gemma

    Gosset, que-ce qu'e c'est? Du är ett ymnighetshorn Lapinette.

Svar på tråden Glamour, mon amour!