• Vinnaren

    Vi får skita i allt.....HJÄLP

    Nu är hela budgeten slut på 10000:- i elräkningar, 3000:- i tandläkarbesök och nu känner jag att vi bara får skita i allt.
    Vi har inte köpt vin, sprit eller öl ännu men just nu vill jag bara lägga mig ner och gråta. Vi kommer efter denna pärs aldrig ha råd att gifta oss, inbjudan är ute men fan för motgångar.
    Känner mig så ledsen och uppgiven.
    Först tackade min mormor ja - sen dog hon.
    Sedan slog min dotter ut tänder - akuten osv.
    Sen fick jag reda på att jag har ett blåsljud på hjärtat - skall kolla på fredag
    Sedan får jag en tandinfektion och dom får skära upp mitt tandkött och suga ut massa blod = sjukskrivning och mindre pengar.
    Nu damp ytterligare en jävla räkning ner på 5000:- och VI HAR INTE RÅD!!!!

    HJÄLP!!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-05-04 14:17
    Jag lägger mig ner på gatan snart, kör över mig någon.....
    Vad har jag gjort, vad gör jag för fel?
    Jag gör vad som helst för att ställa allt i ordning men det bara fortsätter.
    Vad har jag gjort?
    Inget vatten och ny tandvärk, jag förstår inte.................
    Jag funderar nu påatt skjuta upp allt på obestämd tid för att hitta balans i livet igen......
    tack för att ni överhuvud taget orkar lyssna.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-05-23 18:31
    Slutspurten mina vänner.......
    8 dagar kvar och det verkar till slut som jag kommer få ett mer fantastisk bröllop än jag vågat hoppas på.
    Känns som om jag i god takt nu kan bocka av sak efter sak.
    Det börjar kännas så skönt och ett litet lugn infinner sig.

    ALLT tack vare er!

    TACK

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-05-27 09:48
    4 dagar kvar och jag tänker ta det lugnt idag, njuta innan hela huset fylls av stressade männiksor.
    Imorgon börjar det!
    Tack till alla er.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-06-02 20:11
    Lycklig och gift!!

    Tack för att ni alla bidragit till en oförglömlig dag som belv helt perfekt!!!

  • Svar på tråden Vi får skita i allt.....HJÄLP
  • Vinnaren

    Tack tack och åter tack!

    Jag berättar gärna om vårt upplägg:

    Har funderat på att sova borta natten till bröllopet eftersom vi är trötta 3-barns föräldrar och det skulle ju vara kul att vara utvilad för en gångs skull.
    Sedan på själva bröllopsdagen skall jag åka till en kompis och dit kommer min lillasyster (står för smink), en vän från göteborg (frisör) och mina tärnor. Vi skall göra oss i ordning tillsammans.
    Jag har underkläder, klänning, slöja och skor. (det är väl det hela?)
    Sedan åker jag med mina vänner till kyrkan där alla är på plats innan mig. Har en kompis som sjunger i kyrkan. Därefter skall min pappa fota lite och vi hoppas att kunna få lite bra kort då. Alla andra går nu i förväg till festlokalen som ligger 400 m bort. Jag och min man (!) skall då bara andas lite tillsammans har vi tänkt, dela en öl och njuta av stunden medan de andra gå i förväg och minglar lite i trädgården till lokalen. Där tänkte vi det skulle vara tipsrunda så alla slappnar av och stämningen blir trevlig.
    Lokalen är väl egentligen mitt problem. den är ganska liten (50 personer), den är lite i 80-tals anda med fula gardiner och tråkiga bord och stolar. Min tanke var från början att jag ville fixa och fräscha upp den lite. Någon fin dukning i vår-tema, ljusa färger och andra gardiner.
    Vi skall sedan ha en välkomst-skål i trädgården (hoppas som alla andra på fint väder) sedan blir det buffé där inne. har tänkt att alla får ta plats och sedan gå opch ta egen mat (för att spara in på personal och pengar) Maten skall jag göra själv, har delegerat ut en del till vänner (tro det eller ej).
    Har tänkt på maten och tror det skall gå och fixa. Vi har beställt DJ in a box redan så den skall förhoppningsvis vara på plats. det blir som sagt buffé, tårta har jag inte hunnit tänka på ännu men har tänkt tårta och kaffe efter maten och sedan fest!!!

    Vad har jag missat?

    Jag känner att jag verkligen inte kan detta och har egentligen ingen koll alls, har jag missat något? Synpunkter på hur planen ser ut?

    Lokalen är väl mitt bekymmer och jag tar gärna emot tips på hur man enkelt kan fixa en fin dukning.
    Blommor!!
    Det skall ju också fixas. Har tänkt göra minegen bukett, kan väl inte vara så svårt?
    Tips på det tas gärna emot också.

    Ja det var väl det hela!!

    Nu skall jag ta min först varma dusch på länge......

    Tack för att ni finns med mig på denna resa!

  • jizz

    Hur har du det med smycken/något blått/underkjol?
    Har barnen och din M2b allt dom behöver? Barnvakt?

    Då vi också har en liten budget har jag satsat på nejlikor. Tåliga och inte dyra. Får min bukett för under 500:-
    Annars så kan man ju hoppas på liljekonvaljer då. Bara att plocka själv och lämna in till florist för bindning.
    Tror att just dom blommorna är svåra att fixa snyggt själv.
    Har du lust att göra själv är ett tips att gå in på gamman.se
    eller sök bland trådarna här! Finns många bra tips.
    Kan förresten länka till en tråd.

    När det gäller dukning.
    Vita dukar, löpare (ikea har snygga gardinlängder på 3 metersrulle för 19 kr som finns i snygg ceris och vårgrön färg)
    Försök hitta billiga blockljus och knyt ett litet band runt dom.
    Några vaser kanske finns i lokalen som man kan låna? Om inte kan man kanske hitta billigt någonstans. Kanske någon härinne ha låna ut?
    Annars finns ju murgröna eller plocka från naturen.
    Ballonger kan ju annars vara en bra utfyllnad och färgklick!
    Kolla in ballonger.nu

    Ska hämta länken om blommorna!

  • Kireina

    Vi köpte jättesnygga vaser på ikea för 5 kr stycket häromdagen, www.ikea.com/se/sv/catalog/products/40113180, utmärkta att ha en blomma i varje.. blir jättefint med allt annat till.

    Annat tips är att kika på ljusslingor, väldigt snyggt att lägga på borden och varva med vanliga värmeljusstakar.

  • Cissit

    Ja IKEA är ett hett tips, där finns ju hur mkt som helst och till bra priser :) Ibland kan man även göra fynd på ÖB o liknande.

  • matildaochniklas

    Dom har vi också köpt, verkligen prisvärda!


    Kireina skrev 2008-04-24 22:05:52 följande:
    Vi köpte jättesnygga vaser på ikea för 5 kr stycket häromdagen, www.ikea.com/se/sv/catalog/products/40113180, utmärkta att ha en blomma i varje.. blir jättefint med allt annat till.Annat tips är att kika på ljusslingor, väldigt snyggt att lägga på borden och varva med vanliga värmeljusstakar.
  • PennyJenny

    Som bordsdekoration hade vi vita dukar med gröna löpare över (hade grönt och rosa som färger i lokal och på menykort, vigeselprogram, inbjudning osv). Jättelätt att fixa och billigt. Bara hitta ett billigt tyg i valfri färg eller mönster, klippa till lagom långa bitar och lägga tvärs över bordet med jämna mellanrum. Behövs inte många och det är bara att fålla upp bitarna när du klippt till dem. Vi hade små drickglas från ikea som vaser, tog grus från pappas grushög på tomten och la i glasen, hällde på vatten, stack ner en enkel ros och lite murgröna (köpte billiga murgrönor på kruka och klippte av "slingorna"). Jättefint, enklet och billigt.

    Om lokalen är trist och ful så skulle jag rekommendera att strippa den på så mycket fult så möjligt. Kanske kan fönstrarna vara utan gardiner den kvällen istället? Sitter det gardinstänger som inte går att ta bort kan man vira dem med tygband och låta hänga ner på sidorna. Gärna i samma färg som dukningen eller bara i vitt. Är stolarna klädda? För att göra dem mindre synliga, välj färger på dekoration i samma färgskala, då flyter det ihop bättre men fokuset blir ändå på bordet. Tänk oxå på att vid själva festen så tänker inte folk på hur stolar ser ut, när folk väl har satt sig så tittar de på er, varandra och möjligtvis maten och bordet. Fula tavlor kan man plocka ner för kvällen, det gjorde vi. Och i vår lokal fanns det ett fult "tittskåp" på väggen snett bakom oss, det hängde vi bara upp ett vitt lakan för så smälte det ihop med väggen bättre.

  • Paeonia

    Har inte läst hela tråden men vi sitter i snarlik situation

    Ena hunden började halta kraftigt för en vecka sedan, vi tänkte att hon sträckt sig så vi gav henne några dagar innan vi kontaktade veterinären. Har nu genomgått undersökningar samt röntgen. Antagligen är det ett ledband, korsbandet eller minisken som har gått av helt eller delvis. För att veta så måste de öppna henne. Om man sedan kan operera så blir det en dyr historia har jag förstått. Men pengarna kan jag få låna av min snälla pappa. Vad som värre är att det handlar om lång rehabilitering vad jag förstår, så länge som 4 mån kan det bli. Det innebär korta koppelpromenader, inget bus inget lösspringande på hela sommaren. Hon är mycket aktiv och kommer klättra på väggarna och bli mer än lovligt dryg.

    Vi har ju bokat in henne på pensionat när vi åker på bröllopsresa 2 veckor. Kommer de kunna ha henne där utan att hon busar???? Vem kan egentligen ta det ansvaret över henne????

    Inte nog med det så har jag fått något djävulskap på balanssinnet så jag är sjukskriven , hur länge vet jag inte. Har mått skit nu i två veckor, varit inlagd osv osv.

    Så pengarna som vi så väl behöver nu de sista månaderna blir mindre och mindre

    FAN vad trött jag blir!!!!!!

  • Blomsterbrud

    Vet inte om man ska skratta eller gråta åt allt elände, det är ju helt otroligt!
    Men å andra sidan måste nu ju få världens mest otursfria äktenskap för ni måste ha bränt ett halvt livs otur den senaste tiden.
    Det är ett eldprov innan bröllopet, se det som er möjlighet att växa er riktigt starka tillsammans.
    När jag har det riktigt motigt brukar jag försöka se det som att det är något jag ska lära mig av det som händer.
    Så istället för att gräva ner mig och tycka att livet är hårt mot just mig FÖRSÖKER jag se det som en möjlighet till lärdom.
    Känns inte lika meningslöst då.
    Jag önskar er verkligen lycka till, både både Vinnare och Paeonia.
    Massor av kramar

Svar på tråden Vi får skita i allt.....HJÄLP