• Juli 2010

    BT:s egna bröllopsberättelse, från planering till festens slut

    När det finns så många brudpar här är det väl inte mer än rättvist att BT får ett eget.

    Rut och Knut (23 & 25 år) har just bestämt sig för att gifta sig. Det är dags för planering, med allt vad det innebär och allt avslutas såklart med hela bröllopsdagen.

    Hur ska det gå?
    Kommer allt gå smärtfritt eller kommer de stöta på problem?
    Kommer problemen isåfall lösas, och hur?

    Var med och påverka!

    Reglerna är enkla:

    Skriv en mening var, i tur och ordning.

    Startmeningen:

    Rut och Knut har just bestämt sig för att gifta sig, men hur börjar man planera?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-03-29 19:54
    enbart en mening behövs inte. Vill ni skriva ett litet stycke går även det bra.

  • Svar på tråden BT:s egna bröllopsberättelse, från planering till festens slut
  • MyochErlend

    Knut började redan bli trött på bröllopsplanering eftersom Rut bara pratade om bröllop hela hela tiden..
    Save-the-date, favours, coursage, secret box...dessa främmande ord snurrade i Knuts huvud..

  • 20090725

    Rut bestämde sig iallafall för att skicka ut save-the-day kort. Men först började de fundera på gästlistan, vilka ville de ha med på sitt bröllop, listan blev bara längre och längre.

  • MyochErlend

    ...och längre och längre...
    Tillslut hade de landat på 143 st :)
    Oj! sa Rut ...det blev många..
    Ja..men så får det bli svarade Knut som började bli mer och mer positiv och exalterad över bröllopet :)

  • MyochErlend

    ...och längre och längre...
    Tillslut hade de landat på 143 st :)
    Oj! sa Rut ...det blev många..
    Ja..men så får det bli svarade Knut som började bli mer och mer positiv och exalterad över bröllopet :)

  • annape84

    Men eftersom Knut själv längtade efter den stora dagen satte han sig in i alla "konstiga" ord och blev delaktig i planeringen.

  • Juli 2010

    Så Knut satte sig vid sin egen dator och hittade en sida som hette Calligraphen. Han blev väldigt nyfiken och passade på att beställa några prov-inbjudningskort och en katalog.

  • MyochErlend

    En kväll överaskade han sin fästmö...
    Han hade skrivit ut 5 olika alternativ till save-the-date kort...
    Rut blev överlycklig... och tillsmammans valde de 2 alternativ som de skulle fundera vidare på..

  • Aleta

    Men då ringde väckarklockan och Rut vaknade. Dags att gå upp. Hon gäspade och sträckte sömnigt ut en hand för att rufsa Knut i håret, sedan log hon.

  • Morr

    Under förmiddagen funderade hon: det är ju faktiskt över 15 månader kvar till bröllopet ska stå. Kanske kan vänta lite ändå. Det är ju trist om all planering tar slut eller att vi tröttnar på ev. tema, kort, typsnitt etc.etc. Vi får nog hålla oss till det smarta planeringsverktyget som finns på BT ändå. Då är det i alla fall tre månader kvar av drömmar, sen måste vi börja bestämma oss!

  • paulaner

    På lunchen så gick Rut till pressbyrån och köpte 3 olika bröllopstidningar för att få inspiration, och undrade samtidigt om summan skulle dras från bröllopsbudgeten eller inte.

Svar på tråden BT:s egna bröllopsberättelse, från planering till festens slut