Inlägg från: Chicita |Visa alla inlägg
  • Chicita

    Walk a mile!

    Ja snart är det över. Det kommer att gå jättebra för dig, du är ju förberedd Glad

  • Chicita

    Hehe ja visst är det hälsa vi pratar om (hej hej, hemskt mycket hej... sådär ja då var det avklarat SoligTungan ute)

    Skönt att det gick bra, då kan du snart släppa det där helt då (om du inte kan göra det redan?)

    Här är det isgata överallt nu så varken jag, maken eller hunden är särskilt intresserade av att gå någon längre sträcka just nu.
    Min yrsel i kombination med blankis är ingen bra kombination Obestämd 

  • Chicita

    Just nu mår jag bäst av att röra mig så mycket som möjligt.
    Vaknade i morse och mådde bra. Men när jag satt på toan så small det till i ryggen och det kändes ungefär som att någon drämde till mig med ett baseballträ.
    Med andra ord ryggskott...
    Har haft det förut och jag vet att antinflammatoriskt i kombination med att försöka vara så aktiv som möjligt är bästa medicinen. Så det har varit bra att det varit fullt upp på jobbet i dag.
    Och sen skulle en tårta bakas också. Eller i alla fall dekoreras. Jag hade en beställning som ska ätas i morgon (hämtades i kväll).
    Men efter att tårtan var hämtad så fastnade jag i soffan. Skulle bara sitta en stund och kolla på veckofinalen av Farmen. Men nu sitter jag fast här...
    Det gör så ont att resa sig att jag försöker låta bli att göra det Tungan ute 

    Men nu måste jag väl. Dags att gå och sova 
    Ha en bra helg Glad 

  • Chicita

    *host host*
    Skrikandes 

    Jisses vad dammigt det var...

    Härligt med större lägenhet. Hoppas ni kommer att trivas Glad 
    Kul att utforska omgivningarna också

    Ja ryggont är inte kul. Men för det mesta så är det bara bra att röra sig då, så det är ju också lite motiverande.
    Jag vet inte vad jag gjort i alla fall, jag äter fikabröd och godis som vanligt och har inte motionerat mer men jag har gått ner drygt 3 kilo Förvånad 
    Jag hoppas kunna gå ner några till. Inte för att bli "snygg och smal" utan för att minska belastningen på mina knän och fötter och på så sätt kanske kunna gå lite längre sträckor så att jag får igång kondisen lite mer och kan stärka lite muskler. Det gäller bara att hitta lite mer tid. Det är svårt när man har oregelbundna arbetstider, för man får inga rutiner då.
    Mitt schema varierar från vecka till vecka, månad till månad. Det är inte ens "rullande 10-veckors" liksom, utan det anpassas efter hur högt tryck vi har just då. Men utslaget på en 10-veckorsperiod så ska det snitta på ca 20 h i veckan. 

  • Chicita

    Precis, jag håller med dig. Vardagsmotion är det viktigaste.
    Man kan ju faktiskt klämma in lite träning i vardagen också. Man kan ta lite större steg (nästan som utfall) när man är ute med hunden.
    Om man böjer på knäna när man ska plocka upp efter vovven så får man ju lite träning där också istället för att bara böja på ryggen Flört 

    Varje rörelse man gör är ju träning.
    Lyft den där lätta lådan 2 ggr istället för en så blev det helt plötsligt dubbelt så bra liksom. Eller ställ dig längre bort på parkeringen när du ska storhandla så du måste gå en extra vända för att lämna tillbaka kundvagnen om du inte orkade bära kassarna till bilen...
    Tja, man väljer ju om man vill se saker som jobbiga eller som en positiv sak Glad 

  • Chicita

    Jag har bara gått två korta kiss-turer med hunden i dag. Första morgonpromenaden då han går tills han gjort nr 2 och sen vill han ha sin pipleksak och vända hem för att äta frukost Tungan ute
    Andra turen brukar kunna bli halvlång. Han behöver i alla fall inte hem för att käka frukost då. Så då kan man oftast locka honom att gå lite till. Men i dag var det ett gräsligt väder och han ville knappt gå ner från trappen där hemma (jag förstår honom).
    Sen har jag i och för sig stått och gått på jobbet hela dagen som vanligt. Men det räknar jag inte in, för det är vardag och kroppen är van vid det så det gör varken från eller till Flört 

    Kul att se lite fler i den här tråden.
    Välkomna hit och hoppas att vi kan peppa varandra lite Solig 

  • Chicita
    Loanne skrev 2013-02-08 12:59:44 följande:
    Men alltså, att du står och går hela dagen på jobbet måste väl ändå få räknas in  Det blir ju en otrolig skillnad mot mitt jobb där jag typ sitter hela dagarna... Brukar försöka röra på mig emellanåt i alla fall, ta trapporna istället för hiss o s v. 

    För övrigt är nog hund ett av de bästa sätten att komma ut och röra på sig, tyvärr har jag ingen.
    Förresten, din hunds morgonrutiner liknar ju mina ganska mycket, förutom det där med pipleksaken och att göra 2:an (och 1:an) utomhus
    Jo men jag har alltid haft jobb där jag står och går. Så min kropp är van vid det.
    Det är bara när jag har varit sjuk (opererad eller mer skadad än normalt om man säger så Tungan ute ) en längre tid som det blir skillnad för kroppen. Däremot när jag hoppat in och hjälpt städavdelningen på hotellet någon gång så känner jag ju att jag bränner många mer kalorier än vad jag brukar genom att bara stå och traska dom korta vändorna jag får göra.

    Hehe du kanske är släkt med honom... på långt håll Flört 
  • Chicita
    Loanne skrev 2013-02-08 16:57:11 följande:
    Förresten, får ni ofta med era män ut på promenad?
    Här är det ganska sällsynt nu för tiden, för mannen springer hellre istället. Saknar det lite, delvis för att det kan vara kul med sällskap men också för att jag tycker att promenaderna är ett bra "pratforum" - man kan gå igenom hur dagen har varit, om något jobbigt hänt osv. Men musik i lurarna fungerar också bra som "sällskap". Just nu är det mest The Soundtrack of Our Lives, bra att promenera till tycker jag! 
    Har ni förresten tips om annan bra promenadmusik? 
    Jag och maken går ofta tillsammans med hunden när vi är hemma båda två, bara för att det ska bli "rättvist" med rastandet.
    Men det är också lättare att få med vår lilla latmask på en lite längre vända än om man går ensam och den andra är hemma...
     
  • Chicita

    Förresten (oj vad jag spammar nu Oskyldig) så har jag antagligen fått ett till jobb nu.
    Jag jobbar ju bara 50% i en klädbutik för lite större tjejer. Men jag har saknat hotellbranchen. Nu verkar jag kunna ha fått in en fot på ett hotell i samma stad som butiken ligger i (grannstaden alltså) och dom kan ha behov ett par timmar här och där, vilket passar mig perfekt. För då kan jag gå dit och jobba ett par timmar innan jag går till mitt "riktiga" jobb. Eller gå till hotellet efter att jag slutat i butiken. Ja och självklart kan jag ta ett helt pass om jag är ledig den dagen också Glad 

  • Chicita

    Loanne: Neurotisk ja (han lider av vanföreställningen att han är en Rottweiler - Fast han är en DvärgPincher och han har fullt sjå med att försöka bevaka "sitt" kvarter, samtidigt som han är livrädd för allt som rör sig).
    Tvångsmässig - Svar JA... Det är HANS pipleksak, pipleksaker ska pipas med och hör sen! Dessutom är alla strumpor som inte sitter på fötter och ligger i hans nivå - HANS (vems annars? Tungan ute )
    Ångest... tja hans matte och husse ska vara hemma hela tiden, för det är ju HANS matte och husse, alltså behöver dom inte åka någonstans om det inte är för att köpa korv åt honom... Varför ska man annars gå utanför dörren för, ja om man inte ska på toaletten då? (vi är ju så snuskiga att vi gör sånt inomhus på en speciell stol - som är omdöpt till "klia Elox-stolen" eftersom det är det man ska göra när man sitter där... Klia Elox alltså Tungan ute ) för att inte tala om hur äckliga vi är som blöter ner oss med vatten och sånt där otäckt doftande klet. Han måste absolut hjälpa till att tvätta rent oss efteråt så vi inte går ut och luktar så där snuskigt. Hugaligen Tyst
    Sömnen är dock bra. Helst sover man i mattes knä (gärna ovanpå mattes armar/ händer så att inte matte kan knappa på den där konstiga makapären Flört)

Svar på tråden Walk a mile!