Glamour, mon amour!
Skål och välkomna.
Skål och välkomna.
roslagsbrud - även här rödvin ikväll och självfallet från Bordeaux. Svärmor har även bakat en tarte au pommes som var urgod. Usch, min mage är inte riktigt redo för så här mycket mat än.
Använder klänning så mycket det går. Har alltid äslakt klänningar. Kan det bli mera bekvämt? Man drar den bara över huvudet och sen är man färdigklädd. Så praktiskt! Förutom mina 3 jag köpte i somras så hann jag även med en höstklänning i grönt. Rosett under bysten och så massor med chiffong. Love it!
Jag visade precis svärmor mitt senaste skosköp (flera måååånader gammalt). Ett par jättehöga höst- vårskor som går i brunsvart, spetsig tå och rem runt vristen. Så läckra! Nu är det dags att börja använda dem. Såg ett par chockrosa skor nere i Cannes idag som jag troligen kommer att köpa till min rosa, orange-svarta klänning som jag tänker ha på ett av bröllopen i sommar. Min man kom dock inte ihåg de rosa inslagen i klänningen. Tror att de kommer att bli perfekt och en mer "praktisk" klack än mina svarta (som är skyhöga).
Dansa är roligt och kan varmt rekommenderas oavsett vilken dansstil det är.
Kommer snart - när våren och sommaren kommer - att öppna plånboken för kläder och inspiration. Vill ha de svarta, mörka och trista kläderna bort från affärerna först.
Hej tjejer!
Är i St Anton nu och vi har haft ganska daligt väder fram till nu. Stralande sol ska det vara nagra dagar framat sa jag ser fram emot skidakningen!!
Vi hörs när jag e hemma igen!
Hej på er! Nu har jag gått upp, druckit espresso och hjälpt en väninna med någon sorts mode-tips, hon har köpt falska victoria beckham-jeans som hon ska sälja i Norge och hon ville att jag genom att titta på en liten ruta i hennes digitalkamera skulle säga om jag tyckte att de var välgjorda eller inte... jaja.
Igår letade vi lägenhet. Vi kollade bara på gamla lägenheter, de var helt underbara med trägolv, glasveranda, små trappsteg, mosaik... men hopplöst illa hållna. Det är nog bara vi i sverige som tänker att gammalt = kvalitet. För vi har ju sällan upplevt att växa upp i en åttio år gammal lägenhet med enkelglas, utan uppvärmning, med elledningar som dinglar fritt lite här och var. Så det får nog bli en typisk vräkig expat-lägenhet med marmor, precis som nu. För i slutändan vill man ju bara att det ska funka.
Moet chandon-drinkarna intogs på anrika Face bar, som är en stor gammal villa i en park. Mörka trägolv, kulört belysning, balkonger överallt... Shanghai är full av magiska ställen.
Roslagsbrud: Jag älskar marockanskt! Min man är ju från frankrike och där har man mycket mer influenser från nordafrika, hans specialitet är att laga just marockanskt, som tagine (kryddstark gryta som lagas i en speciell konformad lergryta över öppen eld) et c. Han har apelsinbloms-vatten i salladen och, ja, det är verkligen speciella smaker. Mycket honung, hela kardemummakorn...
Den libanesiska meze-trenden för några år sen missade man ju knappast, själv gör jag en grym baba gannousch. Men just libanesiskt tycker jag att man tröttnar på ganska snabbt. Man vill ju liksom blanda, köra thai ena dagen och taboulé med grillat nästa. Här lagar jag en del kinesmat, försöker använda så mycket lokala råvaror som möjligt för det är billigast och roligast.
Igår var vi och testade ett nytt gym, skitstort och vräkigt och dåliga maskiner. Dyrt som satan. De lägger ofta pengar på marmor och ångbastu här, och så är maskinerna rostiga anordningar från åttiotalet, typ.
Ska testa några till. fitness first var som sagt proffsigt, typ som ett vanligt sats i stockholm fast 2 ggr dyrare i månaden - för ETT gym. problemet är att det tar en timme med taxi att ta sig dit och det är oacceptabelt.
Izunia, hälsa kylan, låter jättevackert med snö, sol och REN LUFT!
Klänningar... har alltid älskat dem. Trots att jag i barndomen blev traumatiserad av min österrikisk-adliga mors krav på att jag skulle klä mig i dirndl i tid och otid. Man känner sig lätt som luft, men det är sant att folk faktiskt stirrar, i sverige. Här i Shanghai är det annorlunda som sagt, tjejerna ser ut som prinsessor med så mycket lull-lull och glitter som får plats på deras pinnsmala kroppar.
Lapinette, du är nog en av få människor som skulle se helt grym ut i chockrosa. Har du bestämt dig för skorna än? Är avis på dig som kan gå i högklackat, min kropp är för bångstyrig, den kräver gympaskor. Bara. Men ibland tvingar jag på mig sex cm höga klackar för där går min smärtgräns.
Roslagsbrud: Du lyckas alltid få mig att sakna stockholm. Känns som om du verkligen njuter av stan och dina helger där. Som man ska göra. Själv försöker jag alltså njuta av att leva i nåt som känns som en jättestor matmixer. Jag är så trött på kvällarna att jag mår illa. Men jag är så OTROLIGT lycklig över att vara med min man igen. Har alltså varit ifrån honom i två och ett halvt år... inte bra. Vi hör ihop, det har alltid varit så.
Jättekram, G
Hej igen! Hur är det i Sverige? Vackert och vårlikt, eller utdraget senvinterdeppigt? Det är så konstigt... jag har varit här i tio dagar och det känns så avlägset. Intensiteten här bekommer mig inte lika mycket, jag har fått nya vänner, ska börja med språkundervisningen snart, är bjuden på cocktailparty på fredag hos en liten innekrets av unga, svenska entreprenörer. Det verkar gå fort att lära känna "alla", det bor inte mer än cirka 700 svenskar i Shanghai, varav hälften i innerstan. Här finns betydligt fler fransmän, cirka 3000. Ungefär lika stora är grupperna med tyskar och amerikaner. Men både jag och mannen känner nog oss mer besläktade med den svenska communityn, många av dem har bott här i ett tiotal år och ordnar regelbundet baler, seminarier och nätverksmingel via den svenska Handelskammaren (som lägligt nog har sitt huvudkontor på IKEA).
Idag tittade jag på sex gamla lägenheter, det fanns verkligen ALLT! Även fastigheter som är välskötta och underhållna. Så... kanske det inte är kört ändå. Vill ju så gärna slippa bo i hotelliknande marmorpalats fyllda av snorkiga tyskar.
Lapinette, börjar du må bättre nu? Tarte au pomme är sååå gott, Bertrand gör en underbar variant där han står och viker och kavlar smördegen i oändlighet, den blir bara så bladig och spröd... sen skivar han äpplena tunnt, tunnt och lägger dem i vackra mönster, till sist öser han calvados över alltihop och fjuttar på. Höll på att dö av skräck första gången han gjorde denna födelsedagstårta till mig och jag vaknade och möttes av ett eldhav! Till den varma tarten serverar han alltid vaniljglass som får smälta över den... mmmm.
Annars är jag faktiskt inte så mycket för desserter.
Ikväll ska jag i alla fall laga hjortfilé med färsk tryffel, hittade en korg med svarta klimpar på carrefour igår. Här i Kina väger man frukt och grönsaker direkt vid disken, precis som i Frankrike och Tyskland, och självklart har de personal som står och bara sysslar med vägning. Precis som man har anställd personal som BARA jobbar med att rätta till ens shoppingvagn om man tar rullbandet till nästa våningsplan, eller folk vars arbetsuppgift bara är att stå utanför en restaurang och hålla i en meny.
Vägningstjejen var i alla fall ung och hade antagligen aldrig sett en tryffelsvamp förr, så hon knappade in kommatecknet på fel ställe, vilket innebar att min svamp landade på cirka fem kronor istället för femtio.
Ikväll ska jag försöka släpa mig iväg på ett step-pass. Men nu tänkte jag dega en stund. Det har jag förtjänat.
Kramar, G
Är tillbaka i ett otroligt grått Stockholm. Gemma, du missar INGET!!!! Det är brun och läskig snö här och grått, grått, grått. De påstår att våren ska komma men hela denna vecka utlovas regn och gråa moln.
I Cannes ska det däremot bli uppåt 20 grader och vara hyfsat väder nu när jag ska tillbringa hela 2 veckor i Stockholm. Känner mer och mer att jag måste göra något åt min livssituation. Det tar på krafterna att bo på två ställen.
Min blivande ska på sin andra intervju i Paris på torsdag. Började lite smått diskutera vad det kan innebära. Flytt norröver. Ingen av oss vill lämna Cannes men han vill så gärna byta jobb. Vi får se, han har ju redan tidigare tackat nej till jobberbjudanden i Paris.
Gemma, du verkar vara en riktig pärla i köket vilket ger mig total ÅNGEST! Vad ska jag kunna bjuda dig på som tack för hjälpen med klänning. Funderar på ett restaurangbesök...eller kanske något mittemellan.
Först bestämde jag mig för att vägra stiga upp, dra täcket över huvudet och gå in i en allvarlig depression tills våren behagade dyka upp. Men sen så ringde mamma och sa att hon var på väg ner till Stockholm och strax därefter brorsan som också var på väg in. Och på torsdag ska jag och sambon på premiären av Carmen, en Sydafrikansk film på klicksspråk! Så depressionen får vänta en stund...
Lapinette:
Paris blir väl en härlig erfarenhet om det blir så att ni hamnar där! Bara ni hittar en fin bostad i trevliga kvarter. Ni kanske kan ha kvar någonting i Cannes och åka ner när ni är lediga istället? Men jag förstår att det är slitsamt med allt pendlande.
Gemma:
Låter som om Shanghai blir ditt livs äventyr! Och så härligt att du äntligen få vara tillsammans med Bertrand. Tufft av dig tycker jag att ha klarat av de senaste 2 åren...
Älsklingen hemma har precis fått reda på att hans sockervärden inte är de bästa, så han ska på några undersökningar. Behöver jag berätta mer? Ni har väl alla upplevt hur SJUK en man kan bli?
Roslagsbrud - du får se till att inte vara så söt?! Ja, män har en tendens att överagera när de är sjuka fast där måste jag faktiskt försvara min blivande. Han kan vara jättesjuk utan någon större klagan.
Blir det Paris så kan vi absolut inte behålla vår lägenhet i Cannes. Den är på tok för dyr...liksom allt annat i området. Får han jobbet och vi överväger Paris så blir det att åka upp en helg och hyra bil. Åka runt och titta om vi kan tänka oss att bo där. Han bodde där under sin studietid så Paris är inte främmande...dock inte heller det vi helst av allt vill.
Hej Lapinette! Åh vad bra du är, nu är jag ännu lyckligare över våren i Shanghai, med flödande solsken och små gränder fyllda av hemligheter. Just nu är jag sååå glad att vara här. Laddar just nu min IPod för att ta den på en promenad här i French Concession.
Varför vill du inte flytta till Paris? Du skulle säkert kunna tycka om staden om du bestämde dig för att ge den en chans, plus att det skulle bli mycket lättare för dig att hålla kontakten med vänner och släktingar. Den stora risken skulle väl vara att shoppa ihjäl sig ;) Tror kanske också att det vore lättare för dig att hitta vänner med gemensamma värderingar i Paris än i Cannes.
Det vore urtrevligt att bli bjuden på restaurang när jag kommer hem som en kompensation för spetsen, om du känner för det. Du har kanske någon favorit i Stockholm? Gör precis vad du har lust med. Jag äter och gillar allt. Från thaimat till sushi, via krånglig mat till svensk husmanskost.
Vi kan ju höras när det börjar närma sig! Jag är i alla fall här fram till påsk, sen är jag i skåne fram till början av veckan därpå.
gick F.Ö på ett skitsvårt steppass igår, visade sig att det var det enda advanced-passet på Fitness First, man hade TVÅ stepbrädor, dvs man alternerade mellan sin egen och bakomvarande persons... I början gick det bra för instruktören var så himla duktig och tydlig, men sen blev jag osäker när jag skulle över på bräda 2 så det blev väl lite halvdant. Men fasicken vad kul. Ska lätt köra på tills det sitter.
Roslagsbrud: Min man får feber bara jag är borta en kväll. I swear, han får mätbart förhöjd temperatur. Så länge jag bodde i sverige mådde han finfint, men nu när jag flyttat hit krävs det alltså bara några timmars bortavaro för att han ska bli såååå ynklig.
Och OM du ska få en depression MÅSTE du fira den med pingvinfilmen, för det piggar absolut upp att titta på dem som har det ännu jävligare. Och även om du inte blir deprimerad måste du hursomhelst se den för som jag sa, den var verkligen verkligen underbar. Otippat nog väldigt rolig.
Nä fasen nu bara måste jag ut för det är kriminellt att inte vara i DEN solen.
Hej så länge! G
Ja du Gemma, njut av solen i Shanghai för i Stockholm är det disigt och grått. Känns lite som London fast isigare.
Hade något sagt till mig för ca 5 år sedan att du får möjlighet att flytta till Paris så hade jag jublat. Jag älskar Paris! Men nu när man har bott på Rivieran och även besökt Paris vintertid så kan jag säga att Rivieran känns mycket trevligare. Klimatet, närheten till bergen och havet gör det oslagsbart. Men visst, förmodligen större förutsättningar till jobb i Paris än på Rivieran. Närheten till vänner och släkt blir ju densamma - ett flyg bort oavsett om jag hamnar i Paris eller Nice.
Hmmm...har nu börjat kolla in restauranger. Går ut så sällan i Stockholm numera och när jag gör det är det ofta med väninnor som inte har några pengar (eller inte mycket av dem). Ska kolla runt lite och fundera ut något trevligt. Antar att det blir dags för middag i slutet av april eller i veckorna innan vårt bröllop (20 maj). Då borde ju våren ha hittat hit!!
Vad härligt att du har hittat bra träning i Shanghai. Jag lider med mitt 50-klipp-kort i Cannes som aldrig tar slut för att jag inte går tillräckligt ofta. Nu när jag är hemma känns det som lyx att gå på SATS igen. Igår spinning för en amerikan med skön musik, imorgon aerobic för Frederic, fredag troligen pump eller core och på lördag funk med en kompis.
Förutom en massa träning så har jag bokat in en drös luncher och annat trevligt. Hinner nog avverka nästan hela kompisgänget under mina 2 veckor hemma. Har kännt mig så asocial de sista månaderna. Knappt varit i Stockholm och de dagar jag varit hemma har varit fulla med arbete och bröllopsfix. Denna gång prioriterar jag vänner och träning!
Idag har jag gjort någonting glamouröst, jag har varit på manikyr för första gången i mitt liv. Det ni!
När jag satt på jobbet så föll plötsligt blicken på mina händer och jag upptäckte att naglarna dragit iväg en bit och att varje nagel hade sin egen form. Jag har turen att ha starka, fina naglar, men de växer så det knakar och jag hinner inte med! Så jag ringde helt enkelt till en salong och drog iväg på lunchen för att fixa till dem. Fick de insmorda, filade, putsade och målade. Ska absolut göra om det till bröllopet så att ringarna gör sig riktigt fint.
Om jag vore rik så skulle jag utan tveckan lägga ner en hel del pengar på såväl manikyr som pedikyr, frisör, ansiktsbehandling, massage... Gud så härligt! Och en personlig tränare av hankön med fast rumpa och bestämd röst...
Lapinette: jag är GRYMT imponerad av din träning. Gemma går inte av för hackor hon heller...
Sambon och jag har kommit överens om att så fort isen är borta från stigarna, promenera runt sjöarna hemma varje kväll vi hinner (ca 5 km). För att springa - det orkar jag bara inte!
Gemma: Ja, ja, jag LOVAR att jag ska se Pingvinfilmen! Den går fortfarande på bio i Stockholm så jag tar den nog nästa vecka. Du har rätt - finns inget bättre sätt att bota depighet än att se andra har det värre än en själv, må det så vara pingviner!
Sambon har kommit över gårdagens dödsångest - han hade det i minst ett par timmar på riktigt faktiskt! - och ska först genomgå nya tester innan han ger upp andan helt och hållet.
Han bad om en vacker kista, men jag vägrade direkt - det får bli en billig papplåda så att jag får pengar över till en vacker begravningsklänning istället. Galghumorn flödar!
Händer annars inte så mycket på bröllopsfronten - jag bara väntar och längtar. Men en kul grej är att Lidö Värdshus där vi ska vara, precis vunnit första priset i tävlingen "Skärgårdens bästa krog". Munms, det lovar gott! Bara de inte höjer priserna nu...