Inlägg från: Telan |Visa alla inlägg
  • Telan

    Maj 2006 tråd fem!!!!

    Tjena tjejer!
    Jag har inte börjat leta paraply än, men jag funderar på om det kanske är enklare att ta det i nån annan färg och inte vitt. Vinrött tex som ingår i vårt färgtema. Känns som det skulle vara mer användbart även efter bröllopet. Just nu har vi bara svarta hemma, med stora reklamloggor på, inte så passande kanske.

    Igår satt vi och filade lite på bordsplaceringen. Det var minsann inte så lätt. Vi kom iallafall fram till att vi inte kommer att gå så mycket på gammal etikett om att placera gifta eller ogifta bredvid varann eller närmare släkt= närmare honörsbordet. Vi kommer att blanda vilt mellan släktingar från min och hans sida, kompisar och åldersmässigt.

    Beträffande maillistor så skriver jag min adress här: smeora@hotmail.com
    Skicka er adress till mig eller skriv den här på forumet så sammanställer jag en lista och skickar till de som vill vara med på listan. Blir det bra??

  • Telan

    Igår sa min blivande att han börjar bli bervös, att det nu börjar gå upp för honom att det snart är dags, att det finns en massa saker som ska fixas innan dess osv - NÄHÄ???

  • Telan

    Både förminskning av min förlovningsring samt putsning och gravyr ingår i priset när vi köper vigselring, allt i rödguld.

  • Telan

    Jag känner mig rätt lugn faktiskt. Förrutom att vi inte ännu träffat prästen så är det mesta fixat och klart, bara lite småpyssel kvar.
    Ikväll är det valskurs igen och det börjar gå riktigt bra, vi börjar få flyt på det hela. Kul är det också.

  • Telan

    Det enda jag är nervös för nu är de stundande hipporna...Owiiii!!!

  • Telan

    Jo, samma här. Jag misstänker allt och alla just nu och hoppas att någon ska försäga sig om när det blir eller vad som är på g. Kollegorna tex är av det slaget att de kan hitta på precis vad som helst, det är lite skrämmande faktiskt.

  • Telan

    Våra bordsdekorationer ingår i kuvertpriserna på herrgården där vi har festen. Jag behöver bara tala om vilka blommor jag ska ha i buketten och ungefär hur jag vill att dekorationerna ska se ut så ordnar de med det.... förutsatt att man inte vill ha nånting alldeles utöver det vanliga, men det är ingen risk i vårt fall.

  • Telan

    msbine: En månad ja. Vart tog all tid vägen???

  • Telan

    Vi ska lämna in våra förlovningsringar för putsning och gravyr nästa vecka så blir de klara samtidigt som vigselringarna. Jag ska ju även förminska min. Just nu sitter den på långfingret istället.

    Pratade med fotografen igår. Hon hade fått försenad leverans på beställda album så min secret box var inte klar än. Bilderna är iallafall klara. Men jag är ju så nyfiken - jag vill ha dem nu!!

  • Telan

    Jag vill också passa på att tipsa om en sak att tänka på. Om man är ovan att gå med klack och om man har tänkt att dansa vals: provdansa med era klackskor!! Man får en helt annan tyngdpunkt så det kan vara bra att öva in dansbalansen med rätt skor.

Svar på tråden Maj 2006 tråd fem!!!!