• suzem

    Pappa som ger bort?

    hur många här har haft eran Pappa som lämnat över er??

  • Svar på tråden Pappa som ger bort?
  • Stardusty

    Ursäkta, men om det här är de enda argument du utläst från denna långa tråd så tycker inte jag att du ska lägga dig i debatten något mer.


    LB5 skrev 2009-01-12 19:03:10 följande:
    Och vad är argumenten mot? Män som hatar kvinnor?Kyrkan? "Vi brukar inte göra så"?
  • Stardusty

    Någon kanske redan svarat på detta, men det finns även krona för mannen.


    shakynose skrev 2009-01-12 21:03:40 följande:
    Varför är det bara kvinnor som bär brudkrona och slöja? Trots att symboliken påstås vara totaländrad...I ortodoxa kyrkan blir dock både brud och brudgum krönta har jag hört
  • Stardusty

    Oj, tror jag för en gångs skull håller med dig..


    MolsonCanadian skrev 2009-01-13 09:57:24 följande:
    Jag tänkte mer på om människors handlingar påverkade den allmänna uppfattningen och normerna. Dvs, det omvända. Brudöverlämning är måhända en isolerad företeelse men den är inte isolerad i ett större perspektiv. Det större perspektivet tycks tappas bort i diskussionen. Det är ju inte så att människor helt oförhappandes kommer på vad de ska göra. De har - medvetet eller omedvetet - tagit intryck från någonting. Jämför med lagstiftningen om barnaga. Innan den kom 1979 så var det närmast kutym att aga sina barn; det ansågs närmast vara behövligt och eftersträvansvärt. Idag, bara 30 år senare, är det tämligen sällsynt och den allmänna uppfattningen är att barnaga är av ondo OCH har lett fram till ett barnperspektiv långt vidare än just bara frågan om barnaga. Med det vill jag ha sagt att även om brudöverlämning ses som en isolerad företeelse, så får den konsekvenser på övriga samhället och på den allmänna uppfattningen.
  • MolsonCanadian

    Undrens tid är ännu icke förbi.


    Stardusty skrev 2009-01-13 10:06:41 följande:
    Oj, tror jag för en gångs skull håller med dig..
  • Aleta

    Bra sagt MolsonCanadian.

    Det är inte den enskilda brudöverlämningen som är problemet utan att det eventuellt blir vanligare.
    Att det blir vanligare beror på att man kanske är ung och inte tänker efter vad det kan betyda utan endast ser det som romantiskt. Nu bortser vi alltså från de som kommer från kulturer där det alltid har förekommit och det görs av tradition.

    Jag erkänner villigt att jag har varit tanklös i andra situationer, men jag har lärt mig och lär mig fortfarande nya saker.
    Att det vi gör påverkar andra är nog ofta en lärdom som kommer med åren. När man är riktigt ung så är man av naturen mer egoistisk, precis som att man är mer våghalsig osv. (Inte alla, det finns alltid undantag, men man behöver bara gå till sig själv för att se hur man förändras genom livet.

    Jag är tacksam för att andra kan belysa nya åsikter som jag då har en möjlighet att ta till mig. Just i den här frågan så har ingen lyckats övertyga mig om att det är en helt oförarglig, gullig företeelse i det större perspektivet.

    Jag har full förståelse för att man vill följa en gammal tradition som har funnits i ens släkt i generationer. Jag har betydligt svårare att förstå att man väljer det pga yttre inflytande som t ex Hollywood när man har hört alla argument.

    Det är fortfarande ett tydligt skådespel där kvinnan lämnas över och även om inte just den kvinnan på något sätt är underställd sin man eller far så sänder det signaler. Att det uppfattas som det gör beror just på att man spelar upp en scen. Hade det varit att man bar gula tröjor eller liknande så är det MYCKET enklare att ändra innebörden i symbolen.

    Ett skådespel är svårare att ändra betydelsen av eftersom vi ser något annat med våra egna ögon. Jag tror att även om man aldrig tidigare i sitt liv sett en brudöverlämning eller hört talas om det så skulle man med stor sannolikhet tolka det så som vi motståndare tolkar det.
    Dvs: Kvinnan lämnas från en man till en annan.


    MolsonCanadian skrev 2009-01-13 09:57:24 följande:
    Jag tänkte mer på om människors handlingar påverkade den allmänna uppfattningen och normerna. Dvs, det omvända. Brudöverlämning är måhända en isolerad företeelse men den är inte isolerad i ett större perspektiv. Det större perspektivet tycks tappas bort i diskussionen. Det är ju inte så att människor helt oförhappandes kommer på vad de ska göra. De har - medvetet eller omedvetet - tagit intryck från någonting. Jämför med lagstiftningen om barnaga. Innan den kom 1979 så var det närmast kutym att aga sina barn; det ansågs närmast vara behövligt och eftersträvansvärt. Idag, bara 30 år senare, är det tämligen sällsynt och den allmänna uppfattningen är att barnaga är av ondo OCH har lett fram till ett barnperspektiv långt vidare än just bara frågan om barnaga. Med det vill jag ha sagt att även om brudöverlämning ses som en isolerad företeelse, så får den konsekvenser på övriga samhället och på den allmänna uppfattningen.
  • Stardusty

    Håller med i det du skriver. Något som också förbryllar mig är att de som är för brudöverlämning inte kan ge något argument öht för varför deras man inte behöver bli överlämnad. Om nu fallet är att ni inte vill se varann förrän vid altaret, varför skulle inte du som brud kunna stå och vänta och din blivande man ledsagas in av sin mamma/pappa?

    För min del tycker jag att varken man eller kvinna behöver en tredje part som stöd/överlämnare/whatever för att ingå äktenskap. Det är i mina ögon något man beslutar om som ett par och som man fullföljer i en duo.


    Aleta skrev 2009-01-13 10:23:53 följande:
    Bra sagt MolsonCanadian.Det är inte den enskilda brudöverlämningen som är problemet utan att det eventuellt blir vanligare.Att det blir vanligare beror på att man kanske är ung och inte tänker efter vad det kan betyda utan endast ser det som romantiskt. Nu bortser vi alltså från de som kommer från kulturer där det alltid har förekommit och det görs av tradition.Jag erkänner villigt att jag har varit tanklös i andra situationer, men jag har lärt mig och lär mig fortfarande nya saker.Att det vi gör påverkar andra är nog ofta en lärdom som kommer med åren. När man är riktigt ung så är man av naturen mer egoistisk, precis som att man är mer våghalsig osv. (Inte alla, det finns alltid undantag, men man behöver bara gå till sig själv för att se hur man förändras genom livet.Jag är tacksam för att andra kan belysa nya åsikter som jag då har en möjlighet att ta till mig. Just i den här frågan så har ingen lyckats övertyga mig om att det är en helt oförarglig, gullig företeelse i det större perspektivet.Jag har full förståelse för att man vill följa en gammal tradition som har funnits i ens släkt i generationer. Jag har betydligt svårare att förstå att man väljer det pga yttre inflytande som t ex Hollywood när man har hört alla argument.Det är fortfarande ett tydligt skådespel där kvinnan lämnas över och även om inte just den kvinnan på något sätt är underställd sin man eller far så sänder det signaler. Att det uppfattas som det gör beror just på att man spelar upp en scen. Hade det varit att man bar gula tröjor eller liknande så är det MYCKET enklare att ändra innebörden i symbolen. Ett skådespel är svårare att ändra betydelsen av eftersom vi ser något annat med våra egna ögon. Jag tror att även om man aldrig tidigare i sitt liv sett en brudöverlämning eller hört talas om det så skulle man med stor sannolikhet tolka det så som vi motståndare tolkar det.Dvs: Kvinnan lämnas från en man till en annan.
  • Emmet99

    för att någon skall tolka en symbol negativt måste personen känna till att symbolen har en negativ innebörd. Om en person av hundra ser det som negativ och resten ser det som något HELT annat, kan man ju faktiskt tänka sig att den som ser det negativt KAN tänka om och inse att man kan se saker på olika sett och att det är mycket trevligare om något förut negativ får en positiv innebörd och tvärtom. Och kom inte och säg att ALLA tänker att det är negativt, innan jag satte min fot på BT hade jag aldrig hört talas om att det skulle vara något annat positivt, och vi är många om det. Ingen jag känner har någonsin hört att det skulle vara något negativt. Inkl våra bröllopsgäster.

  • MulleNuh

    Förstår faktiskt inte varför NI här inne måste ha argument för det heller..
    NI är väl ingen gud som måste veta allt om andras tankar?

    Tycker ingen ska behöva försvara sig för er..


    Stardusty skrev 2009-01-13 10:44:16 följande:
    Håller med i det du skriver. Något som också förbryllar mig är att de som är för brudöverlämning inte kan ge något argument öht för varför deras man inte behöver bli överlämnad. Om nu fallet är att ni inte vill se varann förrän vid altaret, varför skulle inte du som brud kunna stå och vänta och din blivande man ledsagas in av sin mamma/pappa? För min del tycker jag att varken man eller kvinna behöver en tredje part som stöd/överlämnare/whatever för att ingå äktenskap. Det är i mina ögon något man beslutar om som ett par och som man fullföljer i en duo.
  • DanKat
    Emmet99 skrev 2009-01-13 10:50:32 följande:
    Och kom inte och säg att ALLA tänker att det är negativt, innan jag satte min fot på BT hade jag aldrig hört talas om att det skulle vara något annat positivt, och vi är många om det. Ingen jag känner har någonsin hört att det skulle vara något negativt. Inkl våra bröllopsgäster.
    Jag kan säga att jag hade en negativ bild av brudöverlämning även innan jag började sitta på BT, utan att ha hört ett enda argument.
  • JustMeAndMyLove

    Asså de här debatternaom att ges bort av sin far är hysteriskt roliga om man läser dem med en gnutta humor.
    Det är en jätteful tradition om man hänvisar till att förr giftes man bort av sin far mot sin vilja, eller förr, det händer än idag i många delar av världen.
    Men det kan också vara en vacker radition då man vill ha sin fars (eller mors eller bådas) velsignelse och väglednng stöd fram till sin framtida man eller fru.

    Att gå in tillsammans är också jättefint då man visar på att man tar steget gemensamt.
    Att BÅDA går in med sina föräldrar händer inte ofta men så ska vi göra då vi vill symboölisera att två familjer möts och förenas.

    Nån ko behöver man inte vara för att man vill ha en förälder vid sin sida, dock var gemförelsen väldigt rolig :P
    Känner man sig dock som en ko inför tanken på att "ges bort" av sin far då ska man ju verkligen inte hålla på den traditionen (som för övrigt inte lever kvar i svensk kultur om jag inte missminner mig)
    Men om man VILL vägledas, stöttas av en/två föräldrar eller varför inte en vän eller morförälder eller ett syskon så ska man väl inte behöva använda uttrycket "ge bort".
    Själv säger jag att mamma ska stötta mig och ge lite kraft och stöd, inte ge bort mig. (är väldigt nervös inför att behöva stå framför folk och hela grejen känns så stor så jag har gänra de närmaste nära)

    Kan tillägga att jag inte läst alla inlägg ifall det är någon som redan skrivit något liknande.

Svar på tråden Pappa som ger bort?