Inlägg från: feministbrud |Visa alla inlägg
  • feministbrud

    Pappa som ger bort?

    Emmet99 skrev 2009-01-13 14:21:26 följande:
    jag är ledsen att höra att du har blivit diskriminerad. Jag sa att JAG aldrig har blivit det. Och jag menar inget illa, men jag tycker det är värre att inte kunna få arbeta eller ens kunna gå utanför sitt eget hem i jämförelse med att man råkar på nåt pucko. Och jag menar inte att man skall blunda för problemen här. Jag menar att det finns andra som behöver den kampglöden så mycket mer än vad vi gör här.
    Jag tycker så illa om den attityden! Varför bry sig om systembolaget när det är diktatur på Kuba? Varför förarga sig över kollektivtrafikkaoset i Stockholm när folk svälter i Sudan? Varför engagera sig för hemlösa katter när barn letar sopor i Kambodja?

    Jag har ett enormt engagemang för jämställdhet i mitt närområde och det tänker jag aldrig be om ursäkt för!
  • feministbrud
    Emmet99 skrev 2009-01-13 14:22:28 följande:
    alltså ursäkta om du tycker jag ställer en idiotisk fråga nu, men förklara för mig hur min könsroll håller mig låst? *nyfiken*
    Inte just du kanske, men många människor placeras in i ett manligt respektive kvinnligt fack och kommer aldrig därifrån. Läs tråden om nyckelringar här på bt, tex. Där tycker folk att det är självklart att män inte gillar blommor och att alla kvinnor gör det.
  • feministbrud
    Emmet99 skrev 2009-01-13 14:31:18 följande:
    men inte har jag väl bett dig be om ursäkt för något? Fråga inte hur jag tycker och tänker om ni inte vill höra svaret!
    Nej, men du sa att man borde lägga sin energi på dem som har det sämre och jag håller inte med dig om att man borde det. Allt engagmang för en bättre välrd är bra. Punkt.
  • feministbrud
    Emmet99 skrev 2009-01-13 14:36:20 följande:
    Det där väljer man väldigt mycket själv också. En del GILLAR de "traditionella" rollerna, andra gör det inte. Det behöver inte innebära att man är förtryckt. Själv är jag varken "grabbig" eller "tjejig" eller befinner mig i någon särskild roll alls, därför att sådan är jag och det trivs jag med. Andra jag känner är jätte "tjejiga" i klassisk tjejroll och trivs med det osv. Min svägerska envisas med att klä sin dotter i enbart rosa, vilket jag aldrig skulle göra, men jag känner svägerskan och vet att där är det starka tjejer som gäller=) Så jag kontrar med att köpa små tuffa huvtröjor istället.
    Du får vara precis hur du vill, men så länge du lägger på mig en egenskap blir jag förbannad. OCh för att du inte ska missförstå det där så menar jag att säga att det finns tyosikt kvinnliga och typiskt manliga saker och egenskaper är att dela in mig i ett fakc. Jag är antingen kvinnlig eller okvinnlig. Sluta med det! Jag är Hanna och igen annan.
  • feministbrud

    Emmet99: Först vill jag säga att det låter jättehemskt det du går igenom och jag hoppas att det ordnar upp sig för dig!

    Sedan vill jag påpeka det här med könsroller och jag ger Hammerman visst rätt, men vill också säga att när det kommer till blommor, färger, smak mm så tycker jag att det är så fånigt att dela uipp saker i kvinnligt och manligt. Även när det gäller barn. På McDonalds tex, varför inte göra en happy meal med bilar och en med dockor, så slipper de pojkar som vill ha dockor stämpel på sig att vara flicka.

    Det jag menar med att klistra på egenskaper är att placera mig i ett kvinnofack och det gör man när man måste dela upp allt i manligt och kvinnligt.

    Sedan tror ajg att det är viktigt att se mönser och försöka förstå varför vi agerar som vi gör. Är det en enskilld företeelse eller är det något som många gör som råkar vara av samma kön? Kan det bero på något? Förmodligen skulle jag säga.

  • feministbrud
    Emmet99 skrev 2009-01-13 15:57:27 följande:
    ja precis, var det jag menade. Alltså att jag inte stoppar in folk i fack enligt första exemplet, men att jag absolut inte är könsblind
    Gränsen är hårifn skulle jag säga. Ta exemplet med nyckelringen i den andra tården här. Där diksuterades det om en gåva till gästerna som skulle ha ett blomstermotiv för att matcha temat. För att män inte antas gilla detta skulle en manlig varian också utformas.

    Finn fem fel!

    Jag gillar inte blomstermotiv. Jag vet killar som gillar blomstermotiv. Visst gillar nog fler kvinnor än män blomstermotiv, men varför ska man spä på könsroller och redan från början säga att som kön är man olika?
  • feministbrud
    Emmet99 skrev 2009-01-13 16:04:28 följande:
    men då har du missuppfattat mig totalt! Jag är HELT med dig där! Och jag är helt med hammerman också. Som sagt första exemplet går helt bort, men andra tycker jag bara är fånigt att inte "gå med på" eller vad man skall säga. Jag stör mig skitmycket på när folk envisas med att se en som kille eller tjej, jag är en person, liksom. Det är OCKSÅ därför jag stör mig på detta med att gå in med pappa, för jag ser honom också som en PERSON inte som FAR eller MAN på ett patriarkaliskt sätt. Tack för stödet också. Ledsen att jag är lite labil. Tycker gott det kan både vara bil och docka i happy meal samtidigt, så ungarna kan få både och ;)
    Det är bara bra om du averagerar dig på mig för jag tar ingen skada (och där var jag INTE ironisk)

    Min poäång är att jag ser det som en patriarkal symbol och många med mig. Därför spelar det inte så stor roll om du väljer din far som person eller som man, för du gör det lik förbaskat och det är en del av ett mönster!

    Men bra att du håller med mig om McDonalds för det är verkligen för jäkligt! Och jag håller med om att det borde vara mer könsneutrala leksaker i vaje box istället.
  • feministbrud

    Jag tror inte heller att du, Emmet99, väljer din för för att medvetet upprätthålla patriarkatet. Men jag tror att du medverkar till det mot din vilja. Jag tror inte heller att man tittar på en hollywoodfilm och tänker - så vill jag också ha det och efter det blir en birdzilla som stampar i golvet och viiiiill.

    Men. Brudöverlämning är inte tradition i Sverige och man måste då fundera varför så många ändå väljer det i dagens Sverige.

    Över hela världen har jämställdhetskampen gått i vågor. Efter 70-talets feminismvåg gick det tillbaka på 80-talet och man började återigen värna om "traditionella värden". Nu är feminismen åter tillbaka på kartan, men parallellt med det har vi fått en stor bröllopsvåg. Det som var så totalt ute på 70-talet är nu en megaindustri som inte bara innefattar klänningar utan allt möjligt mellan himmel och jord. Jag menar, bara att det finns en industri för stolsöverdrag säger ju en hel del.

    Vi är alltså här idag. Samtidigt som vi vill vara självständiga individer med egna karriärer så står drömbröllopet högt på agendan. Jag lovar er att det inte hade gjort det om det var 1975 nu. Gifte man sig så skulle man helst gifta sig i jeans. Nu är det helt annorlunda och folk lägger mängder på bröllop. Det är inte bara här, utan i hela västvärlden som det är på modet att gifta sig.

    Här kommer hollywood in i bilden. Om bröllop är på modet så är det klart att filmer om bröllop görs. Många är de filmer från USA och England där brudöverlämning förekommer. Man har sett det sedan man var barn. Många har drömt om sitt drömbröllop sedan man var barn. En del börjar lägga in denna anglosaxiska sed i sitt eget svenska bröllop för att det verkar så romantiskt och vackert. Andra hakar på. Idag vet vi inte vem som började, men vi vet att fenomenet brudöverlämning har kommit hit från England och USA. Troligtvis genom film och TV-serier.

    Eftersom det har blivit så pass vanligt i Sverige idag så är det inte så utmärkande om man själv skulle göra det. Den romantiska bilden av att inte ses förrän i altargången gör att man väljer detta som man sett så många gånger på den vita duken. Det är kanske inte därför man först kom att tänka på det, men det ger ändå en legitimitet till det val man gör. Idag är det så vanligt i vissa kretsar så ingen reflekterar över att det inte är svensk tradition.

    Och framför allt reflekterar ingen över att det symboliserar ofrihet. Det som är så vanligt i stora delar av västvärlden kan väl inte vara så förnedrande? Jag har ju valt det för att jag tycker att det är fint! Men seden, som så väl passar in på en feministisk backlash, symboliserar kvinnan som oförmögen att leva utan en man.

    Sedan kommer förklaringarna att JAG har valt det för att JAG vill ha trygghet från min familj eller att JAG hade lika gärna kunnat från det från min mamma, men hon vill inte. Det kan väl vara så, men ingen tanke eller idé är helt taget ur luften. Jämför det med brudklänningar, det du tycker är snyggt idag tyckte du inte var snyggt 1980 eller 1995. Och modet får vi också från filmer och TV.

    Brudöverlämning är inte något som några enstaka brudar har hittat på. Det är en del av ett mönster och det mönstret vill jag och andra här inne bryta och det är därför som jag har skrivit detta supermegalånga inlägg

  • feministbrud
    MulleNuh skrev 2009-01-13 18:39:20 följande:
    Det är itne tradition i sverige, men det kan vara en tradition i familjer!
    Precis, men den stora influensen borde har kommit från USA och England med tanke på att det är så förhållandevis vanligt idag.
  • feministbrud
    shakynose skrev 2009-01-13 18:43:18 följande:
    Vad spelar det för roll vart det kommer ifrån?
    Ja. Det gör ju det eftersom folk här hävdar att det minsann absolut inte kommit från hollywoodfilmer, vilket jag vill visa att det till stor det förmodligen gör.

    Sedan spelar det i allra högsta grad roll om det är vanligt förekommande eller bara utförs av enstaka. Att se varifrån det kommer är ett sätt att lokalisera fenomenet.
Svar på tråden Pappa som ger bort?