• muggles

    Summan av kardemumman - livets väsentligheter

    Jag tror vi skulle ha fått bonus men Moa föddes innan den trädde i kraft tyvärr. Får satsa på nästa knodd - om det blir ngn nån gång...

    Lappis: om man kan bli av med jobbet är det ju lite annan sak - det är sällan fallet för svenska män på svenska jobb. Inom min bransch är det väldigt vanligt att männen tar åtminstone 6 mån men vi är ju akademiker hela högen och det är tydligen vanligare bland akademiker.

    Liten: tja, vad säger man? Det är ju knappast så att min chef har krävt ett löfte av alla att vara kvar ett år till. Tänk om din man skulle hitta ett jätteintressant jobb ngn annan stans om ett halvår - hur gör han då?!

  • muggles

    Lappis: ofta tror jag det är tvärtom - de flesta vill INTE att båda ska vara hemma lika länge. Jag känner nästan ingen förutom vi själva som har delat lika (och då ligger jag ändå en månad "plus"). Och jag vet många som har börjat med att vara pappalediga - i min bransch inget konstigt alls. Men man får ju tala om det innan så att arbetsgivaren kan ta ställning till om de går med på det el inte. De flesta - svenska - arbetsgivare går med på det.

  • muggles

    Lappis: GAH! Tur man inte jobbar på ett sådant företag... Får kvinnorna sparken när de fött barn då eller? El får de bara inte ledigt?!

  • muggles

    Lappis: jag tycker det är rätt stor skillnad på om mammorna är hemma 1 år och papporna 6 mån... Men 6 mån är bättre än inget.

    Sedan kommer ju alltid det där argumentet att "man ska inte behöva tvinga folk att vara pappalediga". Väldigt konstigt - måste de tvingas för att de ska vara lediga?! Trodde man ville umgås med sitt barn...?

  • muggles

    Fasen det är för mkt allvar och för lite skumpa pumpa här idag!!!

  • muggles

    Vill se tapet! Jag tänkte inte så mkt på dit Telis som på mig själv

    Nu tänker jag också logga ut - vilken vecka det har varit, puh!

  • muggles

    Nenne: vad bra att hon håller sig undan!!! Själv har jag fått en miniblödning, så hon kanske är här istället

  • muggles

    Nä ÄL var för 10 dagar sedan så nidis är det inte. Vi får se...

    Jag är glad att inte Nenne har tant iaf!

  • muggles

    Nenne darling!!!! STORT stort stort grattis till dig och P!!!!!

Svar på tråden Summan av kardemumman - livets väsentligheter