• Soldemor

    God förmiddag tanterna! (Känns som förmiddag, varit vaken sedan kl 5)
    Jag har sett din annons, Canttant! Den blev verkligen fin!

    Idag har jag äntligen möjlighet igen att vara med på vårt baby-cafe! Det var i november el så förra gången.

    Tänker på er allihop! *skickar över fredagsfrallor, mjukost och björnbärsmarmelad, som helt saknar points*

  • Soldemor
    Cantaton skrev 2010-02-05 12:14:23 följande:
    Nu ska jag iväg på möte och träffa projektgruppen som ringde i måndags och frågade om jag ville projektleda ett spännande projekt. Jag vet nästan ingenting om projektet och än mindre vilka människor som ligger bakom det, så lite nervös är jag. Känns som en arbetsintervju, trots att jag tror att det är typ klart att jag ska göra det... Fast klart är det väl aldrig innan man skriver på något. Och jag har inte hört exakt vad det rör sig om - varken i arbetsuppgifter eller pengar, och det spelar väl såklart också roll. Aaaaaah. Håll tummarna
    SPÄNNANDE! Du får berätta mer för oss efteråt!
  • Soldemor
    dfk skrev 2010-02-05 17:00:07 följande:
    förstår inte, nu har jag tränat i ca 3 veckor, men kroppen vill inte släppa ifrån sig någon vikt! Vad märkligt. Jag kör på rätt intensivt ändå.Jaja, jag ska ha tålamod!
    Ökat i muskelvikt?
  • Soldemor
    Fjällbruttan skrev 2010-02-07 18:27:01 följande:
    Hej... viskar försiktigt....Jag har varit så JÄVLA ARG i helgen så jag har inte ens vågat skriva här....Tänk att man kan bli så förbannad på karln man är gift med...håhåjaja...Utrett är det nu men jag är fortfarande arg och sårad och förbannad över vad den skithögen(i alla fall just då!!) kan behaga vräka ur sig bara för att han är sur... jag är visst en lat jävel som bara ligger på soffan, har blivit vidrigt lik min mormor (som jag avskyr) och pratar hål i huvudet på alla mina vänner så de inte orkar med mig...och dessutom ställer orimliga krav... Ehh.. jag ville bara ha en kopp te på sängen NÅN gång så jag slapp må så illa av kaffedoften han sprider varje morgon.. och mina vänner, vad har de i bråket att göra...?? Hmmm... varför kommer de hit och hälsar på då???Han har superångest idag, och det kan han fanimig ha , ursäkta uttrycket!Nä, jag var inte trevlig heller men jag är försiktigare med ord för de sätter sig fast...Skit i det , han får väl muta mig med fotmassage...viket jag inte fått ELLER bett om på tre veckor..Lika lite som jag nånsin fått te på sängen denna grav...JAG ÄR APSUR!!!!! Ursäkta ett totalt egoinlägg och att jag bara spyr ur mig, men hu så skönt det var!!!
    spy på, det måste man få göra ibland! Man mår bara sämre i längden av att ha allt inom sig!
  • Soldemor

    Här är en jäääättestyrkekram till I'm yous och en flock skyfflar till snötäckta tak!

    Idag är jag ledig och måste verkligen städa! Det är såå tråkigt, men annars kommer jag snart förväxla katterna med dammråttorna! Mindre trevligt!

    Nu undrar jag en sak: Hur reagerar ni på benämningen "Ängla-mässa"? Jag hade det igår, när förra årets dopbarn på olika sätt blev uppmärksammade i gudstjänsten. Enligt vår musiker var det ett antal personer som reagerade negativt och tänkte på döda barn. Men ingen sade något till mig eller till ledaren för miniorerna som gjort gipsänglar som delades ut. Nu tycker musikern att vi måste ändra namn på mässan till nästa år. Jag börjar undra om det är hon själv som inte tycker om benämningen? Hur känner ni inför det?

  • Soldemor
    Fjällbruttan skrev 2010-02-08 10:17:46 följande:
     

    Lycka till vännen, du verkar redan vara på väg med stormsteg mot ett nytt lugnt och bra liv Min mellandotter kom den 16/2 Den hrä knodden ärberäknad till 29/4 men eftersom jag har GBS igen så kommer jag sättas igång, förmodligen i mitten av april... alla barnen har kommit i v.37 utom mellan som kom två dagar in i v.38 så jag räknar iskallt med att slippa gå tiden ut och med de sammandragningarna jag har redan nu så hägrar nog snarare en sjukskrivning... så då har jag papper på att jag kan lata mig på soffan *gonar ner mig med te-koppen och kastar mig över skvallertidningarna *  TACK!!!
    När skall jag ansöka om ledighet?
  • Soldemor

    Har världens största busunge här hemma! Den lilla klättrar frejdigt upp på det förbjudna ("för alla utom för mig för jag är så söt!") köksbordet och hämtar husses glasögon, de är så roliga att leka med, finns inte de där så går det bra med head-setet till min tjänstemobil eller kanske en penna. Livet är lek och allt är leksaker i fröken Sienas värld! Och oavsett vad hon gör så tycker husse bara att hon är den sötaste och finaste!

    Tycker ní att jag skall börja städa nu?

  • Soldemor

    Kjell Präst skrev 2010-02-08 11:14:49 följande:


    Ja, uppriktigt sagt var min första tanke också att det handlade om döda barn. Men jag är ju störd på andra sätt också, så det kan ju vara därför
    Det är verkligen intressant hur olika vi tänker och associerar!
  • Soldemor
    Cantaton skrev 2010-02-08 11:30:08 följande:
    Varför sitter jag och mår dåligt på detta ställe när andra tycker att jag är så mkt mer värd? Ni vet erbjudandet jag fick förra veckan och tackade ja till - det är precis vad jag kan tänka mig att göra, på de tider, med den lönen osv... Och nu fick jag frågan om att jobba med en stödgala för Haiti - visserligen ideellt såklart, men i en känd persons regi och återigen på mina villkor - så mycket jag kan och vill, så det ger möjligheter.
    Gör det! Ta alla roliga chanser så mår du bra! Det är viktigt!
Svar på tråden Tantvarning för 7:e gången