• passionsblomman

    I vått&torrt när midvinternattens köld är hård

    Det blir väl istappar och skare, snömodd och rimfrost och smällkalla mycket stjärnklara nätter. Och en och annan snöstorm med drivor och flingor stora som lovikavantar.

    Nå i vintermörkret får man tända många ljus.
    I vinterland kan man göra snöänglar och åka pulka. I vintertröjorna ser ingen att man inte gått ner utan upp det senaste året.
    I vinterträdgården äter småfåglarna frön vid fågelbordet och haren gör roliga spår i snön. Mördarsniglarna är puts väck och man måste inte rensa ogräs. Och verkligen inte raka benen.
    I vintertid kan man elda i kakelugnen och fika, titta på filmer och läsa böcker. Och lyssna på musik.

    Men man kan också fortsätta vara här. Bland vänner.
    Här, där vi pratar om barnen vi burit och bär och dem vi längtar att bära. Här, där vi bär det någon inte orkar bära ensam. Och där vi delar allt man någonsin kan komma på att dela. Där skratt, ilska, längtan och gråt blandas i en märklig brygd, jämte hopp, oro, rädsla och humor.
    Så att sorgen blir halv och glädjen dubbel och livet så mycket lättare,  rikare och större. 

    "Håll ljuset högt på färden, det finns bara en som du i världen"/Lundell
        Rimfrost på rutan snölykta

    Gamla tråden: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3807747.html

  • Svar på tråden I vått&torrt när midvinternattens köld är hård
  • Fru sy

    Vi är lite sugna på ny kamera. Videokameran har gått sönder så vi funderar på om man även skall köpa en sådan. Är det någon av er som vet om det finns bra kombinerade som inte kostar massor? Vill ju ha både bra bilder och bra filmkvalité!

  • Daa

    Så fina bilder, Ninnis och Fru Sy! *funderar om det var fler bilder jag tänkte titta på...*

    Villemoa: såg också Ellie på FB. Hon är så söt.

    Blommis: hejja dig! Tycker också att ditt upplägg låter bra.

  • Daa

    Muggles, förresten: har för mig att du frågade om att synka tvillingarna och det glömde jag att svara på. Tror jag.
    Eftersom de var små när de föddes blev vi kommenderade att ge dem mat på bestämda tider, så om de inte var vakna när det var dags så väckte vi dem. För ett tag sedan gick vi ifrån det och nu äter de mellan varannan och var fjärde timme. När den ena har vaknat och är hungrig så är det mycket stor sannolikhet att den andra vaknar strax efter.
    Idag skrek Fälga efter ett mellanmål, eftersom hon ätit dåligt, och då satte även Axel igång. När han fick flaskan var han måttligt intresserad, så nu är vår nya teori att de drar igång varandra. I vilket fall som helst så är de ganska så synkade utan att vi har försökt särskilt hårt.
    Bävar fortfarande litegrann inför att ta hand om dem ensam. Hoppas att de blir bättre på att äta från bröstet när vi kommer dit. Maken tänker vara hemma åtminstone ytterligare en månad efter att de här första pappadagarna tagit slut, så småbusarna hinner ju mogna en hel del.

  • Daa
    andbeyond skrev 2011-02-06 11:56:37 följande:
    Ja och nej Vecka 35+2 idag, så på ett sätt nära men nu känns det långt kvar också bara för att det är så nära. Haha, helt logiskt... uhm. Har JÄTTESTOR mage nu, vet inte riktigt var den kom ifrån. Självklart ska du vara stolt och glad över magen, det är jag med!

    Ska på ultraljud på torsdag då det är en livlig en där inne, så barnmorskan vill vara helt säker på att hon ligger med huvudet nedåt som det verkade förra veckan. Hinner vi blir det en snabb visning på förlossningsavdelningen också då. Så ja, det är ju nära nu
    Åh, så spännande att det börjar närma sig!
  • Daa

    Flamman: tänker på dig och hoppas att det är någorlunda bra med dig. *kramar om*

  • Daa

    Och...där drog hungerkravallerna igång. Från båda håll. Att så små människor kan bli så arga, och så fort. Hjärta

    Kram på er!

  • Ninnnis
    Daa skrev 2011-02-06 15:57:36 följande:
    Och...där drog hungerkravallerna igång. Från båda håll. Att så små människor kan bli så arga, och så fort. Hjärta

    Kram på er!
    Hjärta
  • Heloise

    Åh fina magarna! Både Ninnis och Fru Sy, så mysigt!
    Daa hjärtar små arga hungrig parvlarna.

    Blommis: jag är imponerad av dig, du har sådan insikt, och är så klok, skönt att det finns så bra team.

    Flamman: kan bara skänka dig kramar och varma tankar.

    Bruttan: härligt med spa och massage mmm

    Lanovia: kul med syskonförsök och att E mår bättre.

    Villemoa: så också världens gulligaste Ellie på fb, vilken sötnos, och hon är så lik fina fina Moa.

    Andbeyond: spännande, och du jag sa det aldrig, vilka vackra namn!

    Jag har haft en härlig helg med massa underbart främmande, Elise är tyvärr lite förkyld och fick alvedon för första gången i natt, ätandet går ibland bra, ibland sämre. Men för det mesta bra. Hon är vaken betydligt mer Nu ligger hon i gudfars armar och väntar på att Liverpool-Chelsea ska börja, här har vi sorg för att Torres har sålt sin själ till djävulen och gått över till Chelsea Fast jag fortsätter tycka att han är lite småläcker i smyg

    Vi var på BVC har jag sagt det? Det gick bra och Elise följer med bra i utveckling, kan allt som hon ska och passade på och fyra av sitt första leende där, nu får vi underbara bebisleenden hela tiden

    From måndag börjar vv för mig, jag registrerade mig i fredags och har ägnat helgen åt att bekanta mig med online vv.

    Huset ligger ut på hemnet

    Ja nä men det var väl det mesta som hänt. Är litelitelite fundersam över min massiva halsbränna och mina tunga bröst, så har det bara varit en gång tidigare och det var då jag upptäckte att jag väntade Elise. Men så kan det väl inte vara? Jag kan väl inte ha blivit gravid redan? Vi har iofs kört med avbrutet, eftersom vi har tänkt oss ett syskonförsök ganska snabbt och så mår jag så bra utan p-medel, bättre sexlust etc.  Roade mig med att räkna ut bf( nu tror jag faktiskt inte att jag är gravid, jag är säkert bara jävligt trött ie illamående)det skulle bli den 18eokt, så snittas man 14dagar innan 4okt hahahaha samma datum som Elise föddes. Nä allvarligt talat jag tror faktiskt inte att jag är gravid, men man blir ju lite nojjig när "chansen" finns. Å skulle det vara så så då är det så.

    Nu ska jag inta soffan med boysen.

    Hvidbrud: håller tummarna för att din hp går igenom, vi har sökt vårdbidrag för Elise, det ska bli intressant att se hur det går med det.

  • Villemoa

    Nu har jag ställt in så alla kan se mitt bildgalleri. Måste kontakta supporten igen Demon

    För er som har mig på fejjan så är det samma bild där.

    Vi tycker ju förstås att hon är världens sötaste, jämte sin storasyster Och visst är de lika de två små trollen!

  • Villemoa

    Fru sy: fina, fina magen! Vad han har växt på sig lille Orvar


    Heloise: det kan ju mkt väl vara så att du är gravid igen, om det är samma symptom som med Elise. När har du BIM? Det vore nåt det, att ha två barn med samma födelsedag
    Äntligen är huset till försäljning!! Hur har det gått förresten med det där pricken i registret (rätta mig om jag har fel här) som kom till när handläggaren gjorde bort sig?

    Daa: javisst är det förunderligt att små parvlar kan bli så arga om de inte får mat fort nog Från att vakna till att gasta i högan sky på tre sekunder typ

    lanovia: vad skönt att lilla E mår bättre och att hon fått tillbaka aptiten igen!

Svar på tråden I vått&torrt när midvinternattens köld är hård