• Sebastiána

    Delad föräldraledighet?!

    Jag anser att föräldraledigheten (= det som betalas av staten till föräldrarna)borde delas 50-50 mellan mamman och pappan.

    Jag tror att det är bäst för alla parter och jag har svårt för argumentet att "man inte ska tvinga pappor att vara hemma". Vaddå "tvinga"?! Tycker inte papporna om sina barn? Vill de inte vara tillsammans med sina barn? Vad är det för usla pappor då?

  • Svar på tråden Delad föräldraledighet?!
  • Duchess

    Nej, en tredjedel är bunden till mannen och en tredjedel till kvinnan. (Jag är osäker på hur det ser ut i de fall där det inte finns någon pappa med i bilden, men det kan jag försöka ta reda på).

    Om ena föräldern inte vill vara hemma någon tid alls så skulle det ju här i Sverige ändå innebära att den andra föräldern kan vara hemma i ett år. Det är en VÄLDIGT lång tid jämfört med de flesta andra länder.

    Och återigen, visst får varje familj bestämma själv. Men staten ska inte sponsra ojämställdhet.


    JBB skrev 2008-09-25 16:05:33 följande:
    Kan mannen ge kvinnan sin föräldra pennings del i Island?Man är ju ändå två att skaffa ett barn, och två som är ansvariga för hur dom vill lägga upp föräldrapenningen? Om det ena inte vill, ska någon då kunna tvinga h*n för att vara hemma? Eller ska varje familj kunna ta sina egna beslut, för deras familjs bästa?
  • MissieA
    Duchess skrev 2008-09-25 16:08:48 följande:
    Och återigen, visst får varje familj bestämma själv. Men staten ska inte sponsra ojämställdhet.
    Men varför sponsrar staten ojämställdhet när det gäller löner då? Så det kan vi acceptera men inte viktigare saker som gäller våra barn?
  • Snoris

    Jag tycker inte att det är någon ojämställdhet så länge man är ÖVERENS hur man vill göra i sin egen familj. Oavsett vem som är hemma så har man förhoppningsvis kommit överens om de då man båda två är lika mycket förälder.

  • JBB
    Duchess skrev 2008-09-25 16:08:48 följande:
    Nej, en tredjedel är bunden till mannen och en tredjedel till kvinnan. (Jag är osäker på hur det ser ut i de fall där det inte finns någon pappa med i bilden, men det kan jag försöka ta reda på). Om ena föräldern inte vill vara hemma någon tid alls så skulle det ju här i Sverige ändå innebära att den andra föräldern kan vara hemma i ett år. Det är en VÄLDIGT lång tid jämfört med de flesta andra länder. Och återigen, visst får varje familj bestämma själv. Men staten ska inte sponsra ojämställdhet.
    I Island måste mannen vara hemma 1/3 av föräldrapenningen utan att ge något till kvinnan?

    Som det är i Sverige nu så får mannen 50% och kvinnan 50%, om någon av föräldrarna inte vill vara hemma mer än 10 dagar tex kan denna då lägga ut på den andra föräldern. Detta tycker jag är jätte bra, eftersom den andra föräldern i så fall kan vara hemma längre.
  • Duchess

    Staten ska naturligtvis ta sitt ansvar när det gäller löneskillnader. Men staten är ju inte den enda arbetsgivaren i landet, och kan inte styra över löneutvecklingen inom den privata sektorn.

    Jag har aldrig sagt att man ska acceptera ogrundade löneskillnader. Det är dock inget skäl till att inte dela på föräldraförsäkringen.


    MissieA skrev 2008-09-25 16:12:38 följande:
    Men varför sponsrar staten ojämställdhet när det gäller löner då? Så det kan vi acceptera men inte viktigare saker som gäller våra barn?
  • Duchess

    Ja, så har jag förstått de isländska bestämmelserna. Jag ska fråga min man senare ikväll om det stämmer -han har bott på Island.

    Jag tycker att 1/3 (minst) av den bidragsberättigade föräldraledigheten ska vara bunden till respektive förälder. Varför tycker du att det är bra om en förälder kan ta i princip hela ledigheten?


    JBB skrev 2008-09-25 16:16:17 följande:
    I Island måste mannen vara hemma 1/3 av föräldrapenningen utan att ge något till kvinnan?Som det är i Sverige nu så får mannen 50% och kvinnan 50%, om någon av föräldrarna inte vill vara hemma mer än 10 dagar tex kan denna då lägga ut på den andra föräldern. Detta tycker jag är jätte bra, eftersom den andra föräldern i så fall kan vara hemma längre.
  • Sebastiána

    En del av ojämställdheten när det gäller löner beror just på att kvinnan är den som stannar hemma med barnen. Om du vill bidra till att din dotter eller systedotter eller andra flickor så småningom växer upp och får jämställda löner kan du låta din man få stanna hemma halva tiden.


    MissieA skrev 2008-09-25 16:12:38 följande:
    Men varför sponsrar staten ojämställdhet när det gäller löner då? Så det kan vi acceptera men inte viktigare saker som gäller våra barn?
  • MissieA
    Sebastiána skrev 2008-09-25 16:19:18 följande:
    En del av ojämställdheten när det gäller löner beror just på att kvinnan är den som stannar hemma med barnen. Om du vill bidra till att din dotter eller systedotter eller andra flickor så småningom växer upp och får jämställda löner kan du låta din man få stanna hemma halva tiden.
    Hahahaha jag låter min man stanna hemma Jag sa bara att det är upp till varje familj att komma överens om detta som kloka Snoris sa:

    "Jag tycker inte att det är någon ojämställdhet så länge man är ÖVERENS hur man vill göra i sin egen familj. Oavsett vem som är hemma så har man förhoppningsvis kommit överens om de då man båda två är lika mycket förälder. "
  • 27juni2009

    oj oj oj, denna typen av diskutioner har jag stött på ett oändligt antal ggr på familjeliv o trodde dorakt att jag skulle slippa dem på bröllopstorget. Tycker inte att de hör hemma här, förvisso tycker jag inte de hör hemma någon stans för folk blir bara så provocerade o irriterade. Vi har olika syn på det o vi har olika förhållande till hur vi löser fp. Så enkelt är det!

  • Sebastiána

    En delad föräldraförsäkring skulle minska de ogrundade löneskillnaderna menar jag.

Svar på tråden Delad föräldraledighet?!