• Skottdagen2008

    Västeråsbrudar

    Den gamla tråden hade stängts så jag passar på att öppna en ny.

    Hur går det för er?

  • Svar på tråden Västeråsbrudar
  • Paeonia

    Åh, vilka fina bilder Vilken söt caketopper ni hade

  • Nufsan

    Igår var jag till en tjej som gör brudbuketter, lite utanför Sala. Hon är helt otroligt trevlig och är sååå seriös!

    Jag får betala 1000kr för min bukett, coursage till m2b, handledsbukett till tärnan och 2 näbb buketter

    Tycker det var ett jääääättebra pris!

    Min bukett har jag bild på, eller iaf, ungefär hur den ska se ut (nejlikorbuketten)

  • Martina 76

    Ja, det är ett jättebra pris! Jag räknar med att det kostar ungefär dubbelt så mycket.

    Hur många bjuder ni och vad räknar ni med för budget? Vi bjuder 50 personer och det kommer att kosta ca 90000 exkl. resan. Ändå har vi inte valt något extravagant. Det är dyrt att gifta sig!!!

  • Nufsan

    Vi kommer hamna på 30 000kr ca för 75 gäster, men då har vi inte en trerätters etc.

    Martina 76 skrev 2008-03-18 07:56:32 följande:


    Ja, det är ett jättebra pris! Jag räknar med att det kostar ungefär dubbelt så mycket.Hur många bjuder ni och vad räknar ni med för budget? Vi bjuder 50 personer och det kommer att kosta ca 90000 exkl. resan. Ändå har vi inte valt något extravagant. Det är dyrt att gifta sig!!!
  • Skottdagen2008

    Vi hade 65 gäster

    2-rätters + tårta inkl. lokal, personal, städning, dukning och servering
    inkl. alkohol både till maten och baren
    musiker istället för CD
    soloist i kyrkan inkl. en på piano som kompade mitt solo
    transporter till och från kyrkan och dagen eftr till och från hundsläden
    vi åkte hästsläde från kyrkan
    egendesignade ringar
    köpta brudkläder till mig och hyrda till mannen från Ruths
    blommor till fem personer och till borden såklart
    egengjorda inbjudningkort, vigselprogram, festprogram
    dukning enligt galleriet
    + lite till såklart

    Allt gick på ca. 80-90 000 kr

  • lillaj

    Får jag komma in här och få liute råd av er Västeråsexperter? Vi bor i Örebrotrakten men ska åka till Västerås på fredag och funderar på att när vi ändå är där prova lite brudklänningar eftersom det är mitt stora dilemma nu. Finns där några bra butiker som ni rekommenderar?

  • Rebellen75

    Du har Ruts högtidskläder, ligger mitt imot Rudbeckianska gym. (inne i stan )

    Sedan är det Ursulas ligger vid polistationen båda är gångavstånd från varandra och centrum om du parkerar på Punkt.

  • lillaj

    Vad är Punkt för nått? Jag har lite dålig koll..


    Rebellen75 skrev 2008-03-26 16:42:42 följande:
    Du har Ruts högtidskläder, ligger mitt imot Rudbeckianska gym. (inne i stan )Sedan är det Ursulas ligger vid polistationen båda är gångavstånd från varandra och centrum om du parkerar på Punkt.
  • Rebellen75

    Punk parkeringshus mitt i stan. Ta hissen ner och du är mitt i smeten. Du har då Punkt, Gallerian och skrapan som du kan gå och shoppa utan att gå ut.

    Går du ut från punk har du HM på andra sidan gatan. Går du mot Svartån (vänster) kommer du till Ursulas. Gå ända upp till Hemköp så ligger det på andra sidan gatan.

    Tillbaka till Punk: går du upp mot Sparbanken (rakt fram) och går tills du kommer förbi Arosian med parkeringshus. Sedan ca 300/ 400m till ligger Ruts. Är bara som en lägenhets dörr i ett bostadshus. Rudbecks busshållplats har du på andra sidan .

    Lycka till med klänningen

  • LottaAnders

    Lotta heter jag.
    Ska gifta mig i Sura kyska, men efter som Västerås är en förort till Surahammar kanske jag får vara med.
    Ska bli fru 080830.
    Lyckliga jag

Svar på tråden Västeråsbrudar