• miss u

    Västeråsbrudar 2009

    Hej brudar!

    Nu är det dags att sätta fart på Västerås-tråden igen. Det börjar bli hög tid att planera inför 2009. Här kan vi tipsa och utbyta idéer hej vilt.

    Även ni som planerar bröllop i Västeråsområdet på en annan tid än 2009 är självfallet välkomna.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-03 07:45
    Eftersom det efterfrågas en lista på var alla ska gifta sig och vilken festlokal som ska användas så kommer det här. Är det nån som känner sig bortglömd eller att det blir ändringar så hör av dig. Ska försöka göra i kronologisk ordning:

    Rebellen75 - Hubbo kyrka, Brunnby gård 090509
    Kampi - Strömsholms slott, Västerås stadshotell 090523
    Ia o Puh - Badelunda/Björksta kyrka?, Brunnby gård 090606
    Sanste - Skerike kyrka, Brunnby gård 090613
    mysan31 - Skultuna kyrka, Scoutstugan Skultuna 090620
    Tessisen - Lundby kyrka 090718
    miss_u - Kolbäcks/Säby kyrka? 090718
    MoonGirl - Badelunda kyrka, Brunnby gård 090815

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-10 09:00
    Dags att lägga till en ny brud:

    Mangos Kungsåra kyrka, Kungsbyn 090808

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-10 18:56
    Mera uppdateringar:
    Ia o Puh ska gifta sig i Björksta kyrka.
    Tessisen ska ha sin fest och bröllopsnatt på Stadshotellet.
    Vi hälsar bröllop0808 som ska gifta sig i Dingtuna kyrka, ha festen i Dingtuna hembygdsgård 081206 välkommen till tråden.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-15 07:29
    Fler brudar!
    Norpans mamma - Badelunda kyrka, Brunnby gård 090502
    Donna Fortunata - Vigsel i trädgården, Thottska villan 090801
    BrideToBe09 - Vigsel och fest Schenströmska 090808

  • Svar på tråden Västeråsbrudar 2009
  • Ia o Puh

    Hej! Här har vi varit sjuka, men på G igen...ska resa bort i helgen...hörs på måndag!

    Barret: Välkommen till tråden !

  • Barret

    Ia o Puh:
    Trevlig helg och tack :o)

  • MoonGirl

    Barret: Välkommen till tråden!! Vad kul att ni ska gifta er i Badelunda kyrka! Det ska vi också göra fast den 15/8-2009 . Vi ska gifta oss kl 16, tyckte att det var bäst att ta den sista tiden. Ska ni gifta er kl 14.30 eller kl 16?

  • MoonGirl

    miss u skrev 2008-10-24 11:05:43 följande:


    Vad kul att det går bra med viktnedgången! Simning är himla bra, liksom morgonpromenader med stavar som jag använder mig av. Jag har iofs inte gått ner så mycket i vikt, men minskat 5-6 cm runt magen! Jag bor på Oxbacken så de närmaste blomsteraffärerna är väl typ dom i centrum. Fick du nå prisuppgifter på Mästerblomman? Den andra blomsteraffären heter väl Amaryllis eller nåt sånt där. Nåt på A iaf. Det var jättefina buketter du hittat! Helt i min stil. Du försvårar ju det hela för mig. Den buketten som du kallar för nr 5 var ju jättesöt. Tror det är min nya favorit. Gick förbi Panduro igår och norpade åt mig en katalog. Har inte hunnit kolla nåt i den än, men kan tänka mig att det var massa fint. Får se om jag hinner bläddra igenom den under helgen.
    Ja, det känns bra att det händer något med vikten i alla fall . Ja, jag har hört att det är mycket bra att gå ut och gå med stavar! Har funderat på att köpa ett par faktiskt. Mästerblomman sade att en brudbukett ligger på mellan 1200-1500 kr (bla röda rosor och lite annat i).

    Jag var förbi blomsteraffären på Malmaberg idag. Blomsteraffären heter Liljans blommor. Jag frågade inte om några prisuppgifter, men däremot så hade hon en bok som bröllopsbuketter som man kunde få titta i. Den skulle komma tillbaka till butiken om ca 1 vecka (den var utlånad just nu till en släkting). Man får inte låna hem den, men man får titta i den när man är där i butiken. Kanske kan man få lite mer tips och inspiration? Hmmm, man har ju redan mängder med buketter att välja bland .

    Sedan var jag till den andra blomsteraffären på Gideonsberg (den vid Ica Ettan). Blomsteraffären heter Gideonsbergs blommor. Hon som jobbade där var jättetrevlig!! Hon sade att det finns någon blomsteraffär vid Odensvi, vid Odensviplatsen (mitt emot Skiljebo). Hon sade att de hade något samarbete eller hur det nu var?! Jag har inte varit till blomsteraffären på Odensvi idag, men jag tänkte gå dit någon dag framöver. De ska ha en cd-skiva som man kunde få låna hem och få ännu mer tips och förslag .

    Tänkte åka ut till Rusta idag och titta på tapeter och se om jag hittar något fint.

    Ja, just ja! Blomsteraffären på stan heter Amaryllis!!

    Ja, visst var det fina buketter som jag har hittat Ska kika i bildgalleriet och se vilken av dem som du gillade mest (nr 5).
  • MoonGirl

    miss u: Den bild som jag kallar för "finbukett5" den är gjord av dem på Amaryllis! Ja, visst är buketten vacker Enkel och fin!

  • MoonGirl

    Ia o Puh: Tråkigt att höra att ni har varit sjuka!

    Hur går det annars med planeringen? Skulle du ha någon tärna till erat bröllop? Vilken färg blir det på tärnklänningen i så fall?

  • MoonGirl

    Halloj!

    Här kommer ett litet tips till er alla som inte har köpt er klänning ännu. Kika in på denna internetsida:

    www.tindra.e-butik.se/

    Jättefina brudklänningar! Trevlig helg till er alla!!

  • SofiaStåhl

    Hej Moongirl, tack för tipset! Älskade den med röda blommor! Men det känns lite tidigt att köpa klänning nu, ska gifta mig i augusti nästa år

    Tack tack ändå!

  • Nina och Rickard

    Heej alla Västeråsare!
    Nu är det ju så att vi kommer gifta oss i slutet av nästa sommar (kring början av augusti) och ska nästa vecka ta en ordentlig titt på kyrkorna kring Västerås..hm, var börjar man liksom? Har ni några argument för just den kyrkan ni själva valt?? :) Vi vill gärna ha nån kyrka ganska nära stan (alltså inte längre bort än en mil eller så) eftersom vi har långväga gäster som kanske kommer med tåg. Har kyrkorna öppet på vardagarna så man kan gå in och titta?

    Jag undrar också om alla eller nästan alla kyrkor har nån bygdegård i närheten som går att hyra till bröllopsfesten? Finns det fina festlokaler inne i stan som inte kostar mer än nån tusenlapp att hyra över en helg? Vi vill gärna ha nån fin lokal som tar upp till 100 pers och där vi har tillgång till porslin, kök och allt utan catering för vi tänkte ordna maten själva.

    Wohoo..bröllop på g!

  • MoonGirl
    SofiaStåhl skrev 2008-10-24 18:08:35 följande:
    Hej Moongirl, tack för tipset! Älskade den med röda blommor! Men det känns lite tidigt att köpa klänning nu, ska gifta mig i augusti nästa årTack tack ändå!
    När i augusti ska ni gifta er? I vilken kyrka?
    Var ska festen vara någonstans?
Svar på tråden Västeråsbrudar 2009