• Pingstdagen2010

    Banta med mig!

    Inte nog med att man ska planera ett helt bröllop nu måste jag även starta mitt stora bantningsprojekt! Är det någon som vill hänga med? Jag tänkte att vi kunde hjälpa och stötta varandra i den här tråden. Min plan är att jag ska försöka gå ner 38 kg på 10 månader. Tror ni att jag klarar det?

  • Svar på tråden Banta med mig!
  • kullaberg

    Jag har köpt en måltidsersättare från Gymgrossisten, och tänkte äta det istället för lunch på jobbet men i övrigt äta frukost och middag hemma på kvällen. Men att jag äter enligt GI när jag äter, dvs inga snabba kolhydrater. Jag hoppas detta kommer ge resultat snabbt. Trött på att vågen står stilla nu... Trots sund mat och promenader. Funkar det inte ska jag byta ut två mål istället, men jag börjar med ett för att testa.

    Hur gör ni andra för att hålla uppe motivationen? Mer än att tänka att det är ett kommande bröllop... Några andra tips?

  • emersson

    nailsbodybeauty.se/

    här beställer jag mina soppor, ett tips bara :) har funkat jättebra hela tiden, 24 kr påsen tror jag dom kostar.. :)

  • fansanb

    Hoppar in i tråden lite sent, och fastnade vid AnnelieMs inlägg.

    Undrar hur lång du är, det känns mycket att gå ner nästan 15 kg? Det är klart att du vet bäst själv och du är jätteduktig som tar tag i din hälsa, började bara fundera över vad ni alla här anser vara normalvikt? Går ni efter BMI?

    Jag är 172 och väger 66, vill gärna gå ner ett par kg men är lite rädd att ha för höga krav på mig själv, gå ner mycket och fort och sedan gå upp dubbelt så mycket. Vad är rimligt?


    AnnelieM skrev 2009-08-07 12:28:20 följande:
    Nå hur går det för alla??? Jag är nere på 69.8 kg stannade vågen på i måndags. :) Bara 14.8 kg kvar till målet men de fixar jag, det vet jag. =)
  • kullaberg

    fansanb>> Intressant fråga!

    För mig handlar det enbart om att må bra och känna mig nöjd med mig själv. Jag är 170 och vill väga ca 60 kg. Jag vägde 61 kg tidigare och var då nöjd med min kropp. Det är dit jag vill igen. Om det är "normalvikt" enligt BMI har jag faktiskt ingen aning om. Just nu har jag lite putmage som jag har komplex för och det är den jag jobbar med att bli av med.

  • Daaling
    kullaberg skrev 2009-08-19 07:44:44 följande:
    Jag har köpt en måltidsersättare från Gymgrossisten, och tänkte äta det istället för lunch på jobbet men i övrigt äta frukost och middag hemma på kvällen. Men att jag äter enligt GI när jag äter, dvs inga snabba kolhydrater. Jag hoppas detta kommer ge resultat snabbt. Trött på att vågen står stilla nu... Trots sund mat och promenader. Funkar det inte ska jag byta ut två mål istället, men jag börjar med ett för att testa. Hur gör ni andra för att hålla uppe motivationen? Mer än att tänka att det är ett kommande bröllop... Några andra tips?
    Jag tycker det låter bra att du börjar långsamt. Gör man en för extrem ändring brukar det bara krascha sen ändå. Jag har fortfarande lite svårt med motivationen. Vill att allt ska NU och tappar ork och lust när det står still. Men jag försöker göra upp en plan där jag gör något nytt varje månad (t.ex. ta trappor istället för hiss, sen trappor istället för rulltrappa, 1 promenad i veckan, sen 2 promenader i veckan osv. Och så försöker jag avstå från socker så gott det går. Har försökt byta ut lösgodis till mörk choklad, men lösgodis är min största svaghet. Jag försöker hålla motivationen uppe genom att gå in på det här inlägget och läsa och peppa och prata av mig. Sen försöka jag tänka på att jag snart måste ut och leta bröllopsklänning. Det som gör mig mest ledsen som jag egentligen borde se som min största morot är att jag knappt kommer in i några av mina kläder. Har gått i samma byxor på jobbet i 6 månader. Har 11 par byxor som bara ligger i byrån hemma och jag inte får över höfterna. Måste jobba på mitt tålamod och tro på att det kommer att ske en förändring bara mina goda vanor håller i sig.
  • Emmox

    Har ett såånt sjukt sug efter mat... =/ skulle kunna slänga mig över maten min sambo precis lagat. Så jag satte mig här istället. ÅÅå... 1,5 vecka kvar! Har fixat ck i tre dagar nu, kan inte ge upp.

    Cyklade till jobbet, tog 40 minuter, var alldeles slut när jag kom dit. Sen cyklade jag hem också (45 minuter pga alla uppförsbackar). På jobbet rör jag extremt mycket på mig, man flänger hit och dit och grejar så det är säkert bra motion.

    1,5 vecka kvar... håååll ut!

    Har läst Skaldemans GI-nollböcker; kokboken och den för kvinnor som vill gå ner i vikt. Han har mycket vettigt att säga. Jag gillar hans jämförelser med brunbjörnar och sumobrottare hehe. Jag kommer definitivt äta enligt ratio när jag är färdig med ck.

    Undrar varför jag sitter och tänker på just pasta... hm!

    Ni är så duktiga, joggar och springer. Jag hatar att springa. Promenerar istället en timme. Jag är rädd för att sabba knäna.

  • Daaling

    Har haft världens pissigaste dag och ville gå och köpa en stor godispåse och bara sitta i soffan och tycka synd om mig själv, men istället gick jag ut och kollade denna tråd och kom på bättre tankar. Jag skulle ju bara må ännu sämre och sova dåligt om jag satt och proppade i mig massa socker. Kändes så skönt att gå ut på denna tråd och bli peppad av er. Är så stolt över er alla! Vad duktiga vi är.

    Emmox: var köper man ck produkterna och vad kostar dem?

  • Emmox

    Daaling: det är verkligen strongt av dig att skita i att gå ut och köpa godiset. Jag är verkligen på samma tankar! Men nej! Jag ska klara det här. Hur svårt ska det vara? Man kan göra annat istället =)

    Jag köper den där jag bor, i Kristianstad, där är en som säljer dem för 470:- för 21 portioner = räcker i en vecka = 3 påsar/dagen. Inskrivningsavgiften låg på 600:-

    Jag vet att man kan köpa på internet också. Det är bara att söka Cambridge på google typ =) Vad för "diet" går du på?

  • Jvö

    Idag var jag sugen på sitta och mysa med sambon med nå gott i näven. Men det fick bli morötter med gurka och dipp men blir nog bra det med. Ingen promenad i dag heller blir så arg på mig själv att jag inte får fingrarna ur röven att ta en promenad. I morgon blir det inte heller nån men på på fredag då jäklar.
    Jag längtar till på måndag för då har jag väg dag hoppas det visar minus :P ett tag kvr men ändå :P

    Hur går det för alla här då?

  • Daaling
    Emmox skrev 2009-08-19 21:05:12 följande:
    Daaling: det är verkligen strongt av dig att skita i att gå ut och köpa godiset. Jag är verkligen på samma tankar! Men nej! Jag ska klara det här. Hur svårt ska det vara? Man kan göra annat istället =)Jag köper den där jag bor, i Kristianstad, där är en som säljer dem för 470:- för 21 portioner = räcker i en vecka = 3 påsar/dagen. Inskrivningsavgiften låg på 600:- Jag vet att man kan köpa på internet också. Det är bara att söka Cambridge på google typ =) Vad för "diet" går du på?
    Jag har försökt köra GI, men det blir så mycket "undantag" när man är bortbjuden eller har gäster. Känns så tråkigt att vara den som tackar nej till allt och sån vill jag inte vara. Så jag försöker köra GI de måltider som går. Eftersom jag knappt rör någonting på mig just nu pga min fotoperation går allting så trögt!!! Längtar efter att få lägga upp en träningsplan. Men just nu får jag satsa energin på att lägga upp en bra matplan, men det är svårt för när jag tränar blir jag inte lika sugen på snacks, men när jag bara ligger som en hösäck i soffan så blir jag jättesugen. Är riktigt stolt över att jag avstod idag skönt när ens logik övervinner suget
Svar på tråden Banta med mig!