Jag hjälper er med frågor och funderingar kring blommor :)
Jag jobbar som florist i Stockholm och hjälper er gärna med alla era frågor , funderingar eller om ni bara Vill ha någon att bolla idéer med :)
Jag jobbar som florist i Stockholm och hjälper er gärna med alla era frågor , funderingar eller om ni bara Vill ha någon att bolla idéer med :)
Nu har jag haft min konsultation. Var lite svårt att tänka ut något som skulle gå bra ihop med det jag ville ha, färgtemat och månaden oktober. Men som det ser ut nu blir det trädgårdsrosor i creme blandat med lite ljusrosa, sedan tre dahlior i färgen orange och rosa som är orange i mitten.För att blanda ihop allt blir det lite brudslöja i buketten också.
Hej :) Jag tycker såklart alltid att de är bäst att anpassa sig efter säsongen. Alla säsonger har sin tjusning och sina egna underbara blomsorter. Är lite det som är de roliga tycker jag :) Vi skulle nog tröttna ganska fort om de fanns tulpaner och pioner året om :P Väljer du säsongsblommor så får du mycket bättre kvalitet och bra pris :) Min absoluta augustifavorit är dahlia :D den finns i massa olika färger och utformningar och den är tund så passar utmärkt att lägga på bord :)
Nåt som jag tycker är väldigt fint är att använda sig av små vaser/ snapsglas eller liknande och sätta enstaka blommor i . Gör inget om glasen/ vaserna är olika. Sedan ställer man dem med jämna mellanrum på bordet , är snyggt att ställa blockljus eller så imellan :) att ha olika vaser ger också en vintagekänsla .
Hoppas jag kunde bidra med lite tips :)
Jag planerar ett höstbröllop kring september/oktober och är sugen på en bukett med en fläskig (annorlunda) blomma, exempelvis en king-protea eller en glameliaros (se bilderna). Finns sådana ens att få tag på kring september/oktober? Vad kostar dem ungefär? En vänninas florist plockade hem en (ett par?) king-protea från Afrika till hennes bukett. Har ingen aning om vad den kostade men det låter som att sånt får priset att dra iväg? Å andra sidan kanske det är så alla florister jobbar för jag misstänker att detta inte är blommor som man har liggandes på hög? Tacksam för input kring king-protea och glameliaros till brudbukett!
Uhm....vad tog bilderna vägen?
Hej :)
Protean har sin högsäsong under hösten så de bör finnas massor med fina proteor att få tag i . Och king-protean är ju bland de vanligaste så de bör inte vara någon fara :) Svårt att veta exakt pris men när vi haft inne dem så har dem legat mellan 100-150 :- lite beroende på storlek osv :) Glammeliros är ju lite annorlinda då de inte är en sorts ros utan en teknik egentligen :) Man utgår från en ros och i denna ros fäster man sedan flera rosblad med lim eller ståltråd så att man får en jättestor ros :) Extremt vackert och väldigt exklusivt :) De är ju två väldigt olika buketter så de är nästan omöjligt att jämföra dem med varandra . Glammelirosen är väldigt elegant och romantisk och protean är väldigt modern och annorlunda :)
Stort tack, Sara! Klänningen kommer troligtvis vara i en mer romantisk stil så jag funderar om jag ska köra på glammelirosen just för att det är lite samma stil eller om det kan bli schysst att bryta av med proteans lite kaxigare look (eller kommer det skära sig, ve och fasa). Egentligen är protean lite mer "jag" men av okänd anledning har jag fallti pladask för en klänning som inte är så typisk "jag" dvs romantisk. Tack igen!
De var så lite så :) Är klänningen i spets ? :) Tror absolut de kan funka jättebra med protean:D Tycker att den är superfin :)