Uppsalabrudar 2009 - del 2
Här kommer den nya tråden för oss snacksaliga Uppsalabrudar! Enjoy!
Tidigare tråd:
www.brollopstorget.se/Forum-5-61/m3066533.html
Här kommer den nya tråden för oss snacksaliga Uppsalabrudar! Enjoy!
Tidigare tråd:
www.brollopstorget.se/Forum-5-61/m3066533.html
Vad duktigt att vika servetterna till hjärtan! Sånt fixar inte jag. Jag fattar inte instruktionerna. hihi
Jag ska göra små askar i papper som vi lägger några godisar i o sätter fast namnlappar på.
Sedan ska vi ha små skyltar med info om vad det är för mat på buffébordet. Ska köpa lite tunn ståltråd och vika till hjärta (2 st mot varandra) och där emellan fästa lappen. Foten blir i trolldeg.
Var på MästeArnes i helgen. Vet att de är lite dyrare, men det kändes att han som jobbade hade bra koll. Han bad mig ta med min klänning så att han kunde matcha pastron och skjorta (om mannens skjorta är för vit, kan klänningen se "smutsig ut" tex). Ville att vi skulle bli en fin enhet tilsammans. Är jätte nöjd.
Men jag har ju inte varit i Norrtälje. De är nog jätte duktiga där har jag förstått.
Finns även HeFa brud och fest på G:la uppsalagatan. De ska oxå ha till herrar. Har inte varit där själv så jag vet inte hur de är.
Vi var där innan vi åkte till Norrtälje, de hade frack, smoking och jaguette men ingen frockcoat. Men de var jättetrevliga där också. Så vill man inte ha just frockcoat så är ju Hefa ett mkt bra alternativ prismässigt.
Det var ju bra att veta. Då behöver han ju inte masa sig iväg dit för att prova nåt de inte har hahaha!
hehe precis
vad är skillnaden på frockcoat o jaguette?
Frockcoat ser ut som en kostym fast med lång kavaj och oftast i nåt mönstertyg.
http://www.uppklädd.se/&subCat=Frockcoat
Jaguette ser nästan ut som en frack fast rundad framtill som går bak. Blir inte lika kantig.
http://www.uppklädd.se/&subCat=Jaquett
Hej hej! Här kommer ytterligare en uppsalabrud. Kommer gifta mig 29 augusti i år i Dalby kyrka.