• Kjell Präst

    Fråga prästerna 8

    Dags för "Fråga prästerna"-tråd nr 8. Här kan du fråga om den kyrkliga vigselakten och annat som rör kyrkan.
    Förra tråden hittar du här www.brollopstorget.se/Forum-1-12/m3289911.html

    Som vanligt svarar jag redan här i trådstarten på två av de vanligaste frågorna:
    1) Svenska kyrkans ritual för vigselgudstjänst har plats för tre psalmer. Om brudparet så önskar kan man dock välja att avstå från en och alltså bara ha två psalmer i vigselgudstjänsten - men inte färre, enligt handboken.
    2) Brudöverlämning - dvs att brudens pappa överlämnar henne till brudgummen i kyrkan - är inte en svenskkyrklig tradition och det är därför oftast upp till varje enskild präst att säga ja eller nej till detta

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-06-15 04:10
    Idag, 15 juni, åker jag på två veckors konfirmandläger och har endast sporadisk tillgång till Internet. Det kan alltså dröja lite längre än vanligt innan ni får svar på era frågor. Ha det bra!/Kjell Präst

  • Svar på tråden Fråga prästerna 8
  • tågjäntan

    Hofsenannen
    Jag håller med Nina och Rickard. Fast om du vill ha någon mer lovsång som inte står i psalmboken, kan du ha en eller fler så länge du har minst två psalmer från psalmboken. Och de 325 första (eller vid vilket nummer går gränsen?) psalmerna är samma i de flesta psalmböcker. Från olika samfund inklusive svenska kyrkan. Plus att fler kan finnas med i de olika fast det inte är samma nummer.
    SEdan så tror jag inte att det är ett måste att ha orgeln. Det går att ha pianot även till psalmerna. Det viktigaste, som jag förstått på prästerna här, är att det är "live" musik och inte inspelat på cd eller liknande.
    Om du har lovsånger utöver psalmerna, kan ni ha piano till lovsångerna och orgeln till pslamerna. Det är ändå bra maffigt med orgelmusik om det är många som sjunger , tycker jag personligen.
    Lycka till!

  • JustMeAndMyLove

    Jättekorkad fråga men är det idag som han ska ha försvunnit för andra gånge, jesus? efter att ha återuppstått? Trodde han återuppstod tre dagar efter påsk och sen .. nä nu mins jag inte.
    Hur är det nu igen?

  • tågjäntan

    Det är idag, som han inför lärjungarnas syn "for upp" till himlen. (Alltså, vi firar det symboliskt, som någon präst sa i något tidigare inlägg så vet vi itne exakt under året de olika sakerna hände, mer än att Jesus dog och uppstod under den judiska påsken.) Tre dagar efter påsk återuppstod han som du säger. SEdan var han med dem i ett antal dagar innan han for "tillbaka".
    Personligen tycker jag att de kunde ha tagit bort den här dagen till förmån för 6 juni, nationaldagen. För mig är det viktigare att fira pingst. Men det är klart att det blir fyra dagars ledigt om man tar semester eller liknande på klämdagen .

  • JustMeAndMyLove

    ahaaa
    Ja det är lätt att man tror att det är exakt den här dagen på året, tänkte inte på det :)
    Men varför firar judarna påsk? Är det deras tradition som kristna sen tagit över? För jag trodde påsk var en hednisk tradition eller så innan kyrkan gjorde om det till en Jesus-dag :)


    tågjäntan skrev 2009-05-21 17:42:03 följande:
    Det är idag, som han inför lärjungarnas syn "for upp" till himlen. (Alltså, vi firar det symboliskt, som någon präst sa i något tidigare inlägg så vet vi itne exakt under året de olika sakerna hände, mer än att Jesus dog och uppstod under den judiska påsken.) Tre dagar efter påsk återuppstod han som du säger. SEdan var han med dem i ett antal dagar innan han for "tillbaka".Personligen tycker jag att de kunde ha tagit bort den här dagen till förmån för 6 juni, nationaldagen. För mig är det viktigare att fira pingst. Men det är klart att det blir fyra dagars ledigt om man tar semester eller liknande på klämdagen .
  • passionsblomman

    Judarna firar påsk till minne av hur Gud räddade dem från slaveriet i Egypten.
    Han sa till Mose att en ängel skulle slå allt förstfött iEgypten, men de som slaktade ett lamm och strök av dess blod på dörrposten skulle ängeln gå förbi.

    man skulle också baka osyrat (ojäst) bröd.

    När Farao så förlorade sí son och hela Egypten drabbats på detta sätt, gav sig äntligen Farao och släppte Mose och hans folk, som gick ut i öknen.

    Man äter alltså påskalammet och bryter påskens bröd av den anledningen. När Jesus sa att HAN var lammet som nu offrades för att alla andra skulle få leva så var det en oerhört stark innebörd i det. Alla runt det bordet visste hur mycket det där förra lammets blod hade betytt.

    Jesus själv instiftade ju den nya betydelsen av påsken då han sa att man hädanefter skulle "göra detta till minne av mig"

    När han dog, så rämnade dessutom förlåten(ett jättedraperi) i templet, som skilde det allra heligaste från folket, dvs, nu var vägen öppen ända fram till Gud för alla, inte bara överstprästen(som annars var den enda som fick gå innanför förlåten)

    Det är väldigt mycket i allt under påskhändelserna som verkligen har stor betydelse symboliskt, och det är kykans tveklöst största högtid.


    JustMeAndMyLove skrev 2009-05-21 17:45:26 följande:
    ahaaaJa det är lätt att man tror att det är exakt den här dagen på året, tänkte inte på det :)Men varför firar judarna påsk? Är det deras tradition som kristna sen tagit över? För jag trodde påsk var en hednisk tradition eller så innan kyrkan gjorde om det till en Jesus-dag :)
  • tågjäntan

    Judarna firar påsk till minne av när de gick ut från Egypten. De var slavar under Farao och Gud sa till Mose att föra sitt folk därifrån.
    Tex delar av maten symboliserar olika saker; man ska äta osyrat bröd dvs bröd utan gäst, för att de fick göra bröd hastigt för att hinna få det med sig, det är någon del av maten som är bitter, som symboliserar det hemska slaveriet osv.
    SEdan "råkade" Jesus dö och uppstå den helgen. Då var ju många judar samlade i Jerusalem för att fira och fariseerna, eller om det var prästerna, fick äntligen sitt tillfälle att ta honom tillfånga.
    Nattvarden är också judisk från början. Det är en del av måltiden jag beskriver ovan. Det är den Jesus och lärjungarna firar sista natten innan Jesus tas tillfånga och uppmanar dem sedan att fira den till hans minne. Även om de inte kan ha fattat nåt när han säger det, så är det därför vi firar nattvard i dag.

  • tågjäntan

    Oj passionsblomman - du hann före .

  • passionsblomman

    Påsken har alltså firats ända sedan Jesus själv ändrade den Judiska innebörden i ochmed den första nattvarden innan sin död och så sedan genom sin död och uppståndelse, enligt den kristna tron.

    Om det också funnits vårliga hedniska högtider, så har det iallafall ingeting med Kristen påsk att göra.

  • JustMeAndMyLove

    okej, ja nu förstår jag
    Viste inte det om förlåten, vad det är mins jag men att den föll ner hade jag ingen aning om.

    Då förswtår jag att den är en viktig högtid!

Svar på tråden Fråga prästerna 8