• passionsblomman

    I vått och torrt och väntan

    Vi fortsätter vårt umgänge och hänger med i alla livets svängar...

    ...förra tråden:

    www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3414645.html

    Du som läser här gör det på egen risk, ty här räds vi icke sjukhus, kroppsvätskor eller prat om sexlivet.
    Gemensam faktor har varit längtan efter barn. Såhär flera långa trådar senare är det vänskap som förenaar, minst lika mycket.

  • Svar på tråden I vått och torrt och väntan
  • Hvidbrud

    Snacka om rappakalja! Passade på att läsa era inlägg när liten sov på min mage, betydde det...

    Maken har idag åkt på kurs i Odense i 3 dagar! Iiihh jag ska vara ensam mamma... Skönt att veta att han kommer tillbaka snart! Så nu ska det tvättas och diskas, så det inte börjar växa ohämmat (som det har en tendens till att göra om det är jag som ska styra...)

  • lanovia 08

    ??? hur hamnade det tomma meddelandet där? jag har inte försökt skicka något?

  • lanovia 08

    Hej Hvidis! Hoppas det går bra att vara själv. Du kommer klara det galan!

    Jenny vad läskigt med branden.
    Oh mönster, jag har fått riktig lust att skapa. Fast vet inte om jag vågar be dig skicka något till mig för maken kommer nog gå bananas då.
    Han frågade senast idag om jag tyckte att jag hann och orkade med att sticka. Klart jag gör!

    Fru Bygg, ja det kan vara stressigt att vara ledig. Hoppas promenaden blir skön.
    Jag har BF 27 jan. Om du inte lyckas ta dig till datorn när de tär dags så har du ju mitt mobilnr. Bara så vi vet när det händer.

    Ja jag skall verkligen försöka ta till vara på tiden hos BM imorgon. Maken är ju med och det är jag evigt tacksam för. Gråta lär jag göra, men det får hon stå ut med.
    Jobbiga är nog om hon undrar vad jag är rädd för, just nu känns det som att svaret är ALLT.
    Fick lyssna på förlossningsberättelse igår, om en tjej som det hade gått jätte snabbt och lätt för, 3h, ungen hade bara ploppat ut. Men hon som berättade var bara tvungen att trycka på att det hade ju givetvis gjort svinont!!!!! Riktigt jäkla ont gjorde det även om det gick lätt. Jaha tack för infon, och där kände jag mig inte ett dugg lugnare.

  • lanovia 08

    Bra!!! att ni slutat!!!


    Ninnnis skrev 2009-10-07 13:29:56 följande:
    Nääää.... Men jag var rökare i ca.12 år. Jag (och maken) slutade röka den 1 september 2003, samma dag som vi flyttade från Oslo till Malmö. Sedan den dagen har jag inte rört en cigarett, och jag är övertygad om att jag aldrig kommer att göra det heller
  • lanovia 08

    Oj vad bestämd jag verkade, skulle skriva det berömmande o uppmuntrande.

  • lanovia 08
    Hvidbrud skrev 2009-10-07 14:16:11 följande:
    det kanske var spillevinken?
  • lanovia 08

    Blommis, ja klart du har rätt i att det är olika från gång till gång och par till par hur man mår och vill hade det med ledighet. Frågar jag maken nu så kommer han garanterat svara att han absolut vill vara med varenda stund första veckorna, men det vet man ju inte hur han känner sedan. Lät då som när vi diskuterade det snabbt i morse att han ville vara ledig och med oss även på sjukhuset. Men det får vi väl lösa då.
    Blir bara så otroligt stressad varje gång någon annan skall komma och säga till oss hur vi skall göra eller tänka. Särskilt när det gäller ´förlossningen och tiden därefter.

Svar på tråden I vått och torrt och väntan